Přeskočit na hlavní obsah

Mineralita ve víně. Ještě stále?

Je to začátek konce minerality?

Rebecca Gibb
Podle úvahy anglické novinářky Rebeccy Gibb MW pro německé vydavatelství Meininger’s byl výraz “mineralita” ještě nedávno miláčkem vinařských publicistů, ale dnes se stává psancem a mnozí autoři se obávají, že se za jeho užití budou muset omlouvat a už dnes ho zkracují na “M-slovo.”
Jako první spustil tento odpor v roce 2013 Alexander Maltman, profesor geologie z Aberystwyth University ve Walesu, článkem v Journal of Wine Research ve kterém řekl: "Ať už mineralita znamená cokoli, nemůže to být chuť pocházející z minerálních látek z podloží vinic." 
Jenže i přes toto tři roky staré odhalení nalezne google pro výraz “mineralita” stále víc než jeden milion odkazů, pozastavuje se Gibb.

Příznivci vína

Nespali by spotřebitelé, kdyby vinařští publicisté, producenti a obchodníci toto slovo opustili, pokládá Gibb řečnickou otázku? 
K tomu cituje Pascale Deneulina, výzkumníka ze švýcarského národního vinařského centra Changins, který ve své letošní prezentaci na vinařském sympoziu ve Villa d'Este odkazoval na jednoho z 1.697 v průzkumu minerality dotázaných spotřebitelů: "...pro mě to není atraktivní, mám pocit, že se mi snaží prodat vodu..."

Producenti

Zdá se, že i vinařští odborníci jsou zmatení a postrádají vědecký základ. Jordi Ballester, španělský enologický výzkumník nyní působící na Université de Bourgogne, požádal 34 burgundských vinařů o vysvětlení, co je podle nich mineralita. "Bylo to všechno a nic ... Odborníci mají vážné problémy se při smyslovém hodnocení shodnout, co to mineralita je," řekl letos v říjnu na semináři, který k mineralitě pořádal Institute of Masters of Wine. Pro svůj názor měl skvělou ilustraci - ani nejlepší degustátoři světa se nad stejnou sestavou vín neshodli na jejich mineralitě.
Gibb se krátce pozastavuje nad tím, že ani aroma kruh Ann Noble mineralitu neobsahuje. Uvádí ale slova Wendy Parr, vědkyně zkoumajícího smyslové vnímání z Lincoln University na Novém Zélandu: "Je tu něco, co mineralitu ve víně řídí, ale musíme být opatrní, jak tento termín používat."

Co je to?

Existují různé hypotézy o její příčině. Jsou to kyseliny? Nebo to mohou být sloučeniny síry? Existuje přeci korelace mezi začátkem popularity tohoto slova a používáním šroubového uzávěru. Nebo je to slovo, které používáme, když už nám žádný jiný deskriptor nepřijde na mysl? 
Hildegarde Heymann z University of California v Davisu našla pozitivní korelaci mezi vnímáním minerality a vyšší hladinou kyselin ve víně. 
Deneulin tvrdí, že vína s vyšší mineralitou mají vyšší obsah kyseliny jablečné, vyšší koncentrace oxidu uhličitého a vyšší obsah volného SO2. Ale jiné studie vzájemnou závislost nepotvrdily.

Hezká metafora i marketing

I podle Gibb musí existovat něco, co přimělo užívat celou vinařskou komunitu toto "M-slovo" a to zejména u bílých vín z oblastí s chladnějším klimatem. Dokud věda přesně neurčí, o co se jedná, zůstane hádanka nevyřešená. 
Možná je lepší řešení nevědět a zachovat tajemství a romantické kouzlo vína, myslí si Gibb. Geologie už ale prokázala, že pocit chuti pazourku nebo vlhkých dlaždic nepochází z vinic, je to jen metafora. "Nabízí marketingovou příležitost a je to krásný příběh, takže je mi líto kazit zábavu, ale z vědeckého hlediska nefunguje," uzavírá Gibb citací Maltmana.

Něco o mineralitě už víme

V našem magazínu jsme se už letos mineralitě věnovali v tomto článku a se závěrem co je mineralita jsme o krůček dál: 
Je to přítomnost kyseliny jantarové, jejíž slaná chuť přebila obsah kyselin ve vínech a v chuti asociovala právě mineralitu. Odborníci se shodli, že pojem mineralita je přeceněný a tímto pojmem nelze víno jednoznačně popisovat a tím ani spojovat s pojmem terroir.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…