Přeskočit na hlavní obsah

Master of Wine chce revoluci: jsou tu i sladká vína

Manifest sladkého vína

Tim Hanni, jeden ze dvou prvních Američanů, kteří získali titul Master of Wine a kterého The Wall Street Journal ocenil jako "vinařského anti-snoba," si ve své nedávno vydané knize "The Sweet Wine Lovers' Manifesto" klade za cíl odhalit "kolektivní iluze, mýty a nedorozumění, které dnes potkáte na cestě k vinařskému vzdělání. A nikdo není jejich větší obětí, než milovníci sladkých vín," píše.
Hanni, certifikovaný vinařský pedagog a veterán vinařského světa, říká: "Dnešní vinařský průmysl byl unesen módou suchých vín, která odkazuje příznivce sladkých vín mezi "začátečníky," kteří se sice postupně naučí pít stylovější vína, ale je na čase, aby jejich arogance a nevědomost brzy skončila."
"Ale tento soud vynášejí, aniž by se obtěžovali pochopit, proč jiní sladká vína milují. Ignorují historii vína, ve které sladká evropská vína měla u jídelního stolu tradičně čestné místo po celé jídlo, nejen u dezertů."

Lidé jsou různí. Jako jídlo, jako víno

Hanni za svou praxi nesčetkněkrát viděl, že různí lidé mají naprosto odlišný zážitek z párování stejného jídla a stejného vína. Ve spolupráci s výzkumníky, jako je například Virginie Utermolen z Cornell University, tomu chtěl po desetiletí přijít na kloub.
"Ukazuje se, že chuťová citlivost je do značné míry určená geneticky," říká Hanni. "Lidé s velmi citlivými jazýčky často prostě nemohou tolerovat mohutné červené víno, které jiní milují. Pro ně jsou tato vína hořká, nepříjemná a často pálivá. Proto touží po sladké chuti k zastření nesnesitelné hořkosti."
Pokusy o vytvoření přísných pravidel pro párování jídla a vína jsou "kolosální podvod," říká Hanni. "Pokud se vám nějaké víno nelíbí, žádné jídlo váš názor nezmění, a pokud vám nechutná některé jídlo, sebelepší párování s vínem to také neovlivní."

Věřte hostům

"Je to v rozporu s tradiční pohostinností, která se vždy zaměřovala na preference hostů," říká Hanni. "V původním vydání Larousse Gastronomique z roku 1938 se navrhují k nejlepším pokrmům hostům nabízet červená vína z Burgundska a Bordeaux nebo velmi sladká Sauternes podle jejich preferencí. Je čas vrátit se k tomuto starodávnému přístupu k vínu."
Hanni uzavírá, že zatímco jeho zážitky s přesvědčováním o nižší hodnotě sladkých vín už jen rozesmávají, "miliony dalších příznivců jsou často zastrašovány a uváděny do rozpaků" blahosklonným postojem mnoha vinařských odborníků.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben