Přeskočit na hlavní obsah

Master of Wine chce revoluci: jsou tu i sladká vína

Manifest sladkého vína

Tim Hanni, jeden ze dvou prvních Američanů, kteří získali titul Master of Wine a kterého The Wall Street Journal ocenil jako "vinařského anti-snoba," si ve své nedávno vydané knize "The Sweet Wine Lovers' Manifesto" klade za cíl odhalit "kolektivní iluze, mýty a nedorozumění, které dnes potkáte na cestě k vinařskému vzdělání. A nikdo není jejich větší obětí, než milovníci sladkých vín," píše.
Hanni, certifikovaný vinařský pedagog a veterán vinařského světa, říká: "Dnešní vinařský průmysl byl unesen módou suchých vín, která odkazuje příznivce sladkých vín mezi "začátečníky," kteří se sice postupně naučí pít stylovější vína, ale je na čase, aby jejich arogance a nevědomost brzy skončila."
"Ale tento soud vynášejí, aniž by se obtěžovali pochopit, proč jiní sladká vína milují. Ignorují historii vína, ve které sladká evropská vína měla u jídelního stolu tradičně čestné místo po celé jídlo, nejen u dezertů."

Lidé jsou různí. Jako jídlo, jako víno

Hanni za svou praxi nesčetkněkrát viděl, že různí lidé mají naprosto odlišný zážitek z párování stejného jídla a stejného vína. Ve spolupráci s výzkumníky, jako je například Virginie Utermolen z Cornell University, tomu chtěl po desetiletí přijít na kloub.
"Ukazuje se, že chuťová citlivost je do značné míry určená geneticky," říká Hanni. "Lidé s velmi citlivými jazýčky často prostě nemohou tolerovat mohutné červené víno, které jiní milují. Pro ně jsou tato vína hořká, nepříjemná a často pálivá. Proto touží po sladké chuti k zastření nesnesitelné hořkosti."
Pokusy o vytvoření přísných pravidel pro párování jídla a vína jsou "kolosální podvod," říká Hanni. "Pokud se vám nějaké víno nelíbí, žádné jídlo váš názor nezmění, a pokud vám nechutná některé jídlo, sebelepší párování s vínem to také neovlivní."

Věřte hostům

"Je to v rozporu s tradiční pohostinností, která se vždy zaměřovala na preference hostů," říká Hanni. "V původním vydání Larousse Gastronomique z roku 1938 se navrhují k nejlepším pokrmům hostům nabízet červená vína z Burgundska a Bordeaux nebo velmi sladká Sauternes podle jejich preferencí. Je čas vrátit se k tomuto starodávnému přístupu k vínu."
Hanni uzavírá, že zatímco jeho zážitky s přesvědčováním o nižší hodnotě sladkých vín už jen rozesmávají, "miliony dalších příznivců jsou často zastrašovány a uváděny do rozpaků" blahosklonným postojem mnoha vinařských odborníků.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…