Přeskočit na hlavní obsah

Marketing alkoholu na sociálních médiích stírá hranice mezi ním a sportem

Sport jako cesta k alkoholu

Podle analýz používá marketing australských alkoholových společností sport k prodeji svých produktů prostřednictvím sociálních médií. 
Jedna z analýz zkoumala kvalitativní obsah reklam značek alkoholu jako sponzorů tří nejvíce divácky atraktivních sportů země - australského fotbalu, ragby a kriketu.
Vědci zjistili, že strategie funguje jako "výzva k akci" a propojením sportu a alkoholu povzbuzuje konzumenty k jejich zapojení se do soutěží, spolupráci při různých volnočasových sportovních aktivitách, k oslavám a tím samozřejmě i ke spotřebu.
Kate Westberg, profesorka university RMIT v Melbourne a jedna z autorů studie řekla, že strategie producentů na sociálních médiích jsou pečlivě vyvíjené a jdou za rámec podpory svého produktu. 

K tomu dodala: "Zdá se, že konečným cílem je sloučit kulturu konzumace alkoholu s kulturou sportu. Producenti se snaží normalizovat spotřebu pomocí sociálních médií a prezentují pití jako nedílnou součást sportovního zážitku diváků, tedy jako oslavy vítězství nebo naopak soucitu s prohrou."

Nebo příklad rodiny a kamarádů

Fergus Taylor, výkonný ředitel Alcohol Beverages Australia naproti tomu zdůraznil, že mladí lidé kopírují zvyklosti pití alkoholu nejprve podle vlastní rodiny a svých vrstevníků, nikoliv z reklam. Strategií producentů je přimět lidi, aby si vybrali svůj nápoj prostřednictvím doporučení jiného.
Marketing značek využívá řadu technologických možností sociálních médií od aplikací, notifikačních oznámení a tipovacích soutěží přes názory celebrit, čistou propagaci zboží až po videa, memy a propagaci konzumace související se sportem s cílem zapojit zákazníky a získat přístup ke všem sociálním sítím, které používají.

Miliony konzumentů na dosah

Nejnovější výzkumy týmu RMIT potvrdily, že alkoholové značky jako součást své komunikační aktivity na sociálních médií s chutí využívají právě sport. Tato média jsou v současné době jedním z klíčových hráčů v podpoře konzumace alkoholu a umožňují nápojovému průmyslu oslovit miliony spotřebitelů včetně nezletilých konzumentů.
Časopisu Herald Sun poznamenal, že blokování přístupu podle věku na sociálních sítí bohužel nefunguje, online prostor je méně regulovaný než tradiční média a ochrana dětí před škodlivými reklamami na alkohol nebude, dokud vláda nestanoví správné restrikce.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…