Přeskočit na hlavní obsah

Marketing alkoholu na sociálních médiích stírá hranice mezi ním a sportem

Sport jako cesta k alkoholu

Podle analýz používá marketing australských alkoholových společností sport k prodeji svých produktů prostřednictvím sociálních médií. 
Jedna z analýz zkoumala kvalitativní obsah reklam značek alkoholu jako sponzorů tří nejvíce divácky atraktivních sportů země - australského fotbalu, ragby a kriketu.
Vědci zjistili, že strategie funguje jako "výzva k akci" a propojením sportu a alkoholu povzbuzuje konzumenty k jejich zapojení se do soutěží, spolupráci při různých volnočasových sportovních aktivitách, k oslavám a tím samozřejmě i ke spotřebu.
Kate Westberg, profesorka university RMIT v Melbourne a jedna z autorů studie řekla, že strategie producentů na sociálních médiích jsou pečlivě vyvíjené a jdou za rámec podpory svého produktu. 

K tomu dodala: "Zdá se, že konečným cílem je sloučit kulturu konzumace alkoholu s kulturou sportu. Producenti se snaží normalizovat spotřebu pomocí sociálních médií a prezentují pití jako nedílnou součást sportovního zážitku diváků, tedy jako oslavy vítězství nebo naopak soucitu s prohrou."

Nebo příklad rodiny a kamarádů

Fergus Taylor, výkonný ředitel Alcohol Beverages Australia naproti tomu zdůraznil, že mladí lidé kopírují zvyklosti pití alkoholu nejprve podle vlastní rodiny a svých vrstevníků, nikoliv z reklam. Strategií producentů je přimět lidi, aby si vybrali svůj nápoj prostřednictvím doporučení jiného.
Marketing značek využívá řadu technologických možností sociálních médií od aplikací, notifikačních oznámení a tipovacích soutěží přes názory celebrit, čistou propagaci zboží až po videa, memy a propagaci konzumace související se sportem s cílem zapojit zákazníky a získat přístup ke všem sociálním sítím, které používají.

Miliony konzumentů na dosah

Nejnovější výzkumy týmu RMIT potvrdily, že alkoholové značky jako součást své komunikační aktivity na sociálních médií s chutí využívají právě sport. Tato média jsou v současné době jedním z klíčových hráčů v podpoře konzumace alkoholu a umožňují nápojovému průmyslu oslovit miliony spotřebitelů včetně nezletilých konzumentů.
Časopisu Herald Sun poznamenal, že blokování přístupu podle věku na sociálních sítí bohužel nefunguje, online prostor je méně regulovaný než tradiční média a ochrana dětí před škodlivými reklamami na alkohol nebude, dokud vláda nestanoví správné restrikce.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.