Přeskočit na hlavní obsah

Francouzští vinaři spolupracují ve družstvech

Co je vinařské družstvo

Družstvo Costières de Pomérols
Více než polovina ve Francii vyrobených vín pochází z cave coopératives, vinařských družstev, což příznivci francouzské produkce ne příliš často vědí. 
Pokud se chcete během návštěvy Francie věnovat vínu, neměli byste tento aspekt vinařského průmyslu ignorovat. Minuli byste místní vína vyráběná díky spolupráci místních pěstitelů.
Ve vinařských družstvech jsou spojeni pěstitelé, kteří společně zpracovávají své hrozny a společně vyprodukovaná vína pak prodávají. Hodně družstevních vín je klasifikovaných jako IGP, tedy zemské víno, ale mnohá jsou i apelační Appellation d'origine contrôlée (AOC).

Historie vinařských družstev

Vinařská družstva začala ve Francii vznikat na konci 19. století a k jejich rozmachu došlo mezi lety 1930 až 1940. Důvodem byly ekonomické problémy způsobené hospodářskou krizí. Vinaři byli nuceni vytvářet partnerství, aby dosáhli zisků, když individuálně to bylo možné jen s obtížemi.
Ve 20. století získávala družstva dotace z EU, což ale bohužel nezlepšilo kvalitu jejich vín, protože subvence byly vyplácené podle množství a nikoli podle kvality.
V posledních letech došlo ke snížení dotací EU, což způsobilo, že přeživší vinařská družstva dnes dodávají na trh, který vyžaduje stále kvalitnější vína, některá z francouzských nejoblíbenějších vín.

Družstva prosperují

Prosperující vinařská družstva jsou dnes v téměř všech malých městech a vesnicích francouzských vinařských oblastí a jsou velmi důležitou součástí místních komunit.
Pokud budete cestovat po pobřeží Středozemního moře, navštivte například Cave Coopératives Les Costières de Pomérols blízko Séte. Toto družstevní vinařství spojuje 350 pěstitelů a produkuje 120.000 hektolitrů vína, z toho 57% bílého, 21% rosé a 22% červeného. Většina produkce jsou vína IGP Pays d’Oc, tedy zemská vína, 20% vín je AOC Picpoul de Pinet a malá část rosé je IGP Cotes de Thau.
Většina produkce, kolem 60%, směřuje na export do zemí jako jsou Spojené království, Německo nebo Nizozemsko.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…