29. prosince 2016

Francouzští vinaři spolupracují ve družstvech

Co je vinařské družstvo

Družstvo Costières de Pomérols
Více než polovina ve Francii vyrobených vín pochází z cave coopératives, vinařských družstev, což příznivci francouzské produkce ne příliš často vědí. 
Pokud se chcete během návštěvy Francie věnovat vínu, neměli byste tento aspekt vinařského průmyslu ignorovat. Minuli byste místní vína vyráběná díky spolupráci místních pěstitelů.
Ve vinařských družstvech jsou spojeni pěstitelé, kteří společně zpracovávají své hrozny a společně vyprodukovaná vína pak prodávají. Hodně družstevních vín je klasifikovaných jako IGP, tedy zemské víno, ale mnohá jsou i apelační Appellation d'origine contrôlée (AOC).

Historie vinařských družstev

Vinařská družstva začala ve Francii vznikat na konci 19. století a k jejich rozmachu došlo mezi lety 1930 až 1940. Důvodem byly ekonomické problémy způsobené hospodářskou krizí. Vinaři byli nuceni vytvářet partnerství, aby dosáhli zisků, když individuálně to bylo možné jen s obtížemi.
Ve 20. století získávala družstva dotace z EU, což ale bohužel nezlepšilo kvalitu jejich vín, protože subvence byly vyplácené podle množství a nikoli podle kvality.
V posledních letech došlo ke snížení dotací EU, což způsobilo, že přeživší vinařská družstva dnes dodávají na trh, který vyžaduje stále kvalitnější vína, některá z francouzských nejoblíbenějších vín.

Družstva prosperují

Prosperující vinařská družstva jsou dnes v téměř všech malých městech a vesnicích francouzských vinařských oblastí a jsou velmi důležitou součástí místních komunit.
Pokud budete cestovat po pobřeží Středozemního moře, navštivte například Cave Coopératives Les Costières de Pomérols blízko Séte. Toto družstevní vinařství spojuje 350 pěstitelů a produkuje 120.000 hektolitrů vína, z toho 57% bílého, 21% rosé a 22% červeného. Většina produkce jsou vína IGP Pays d’Oc, tedy zemská vína, 20% vín je AOC Picpoul de Pinet a malá část rosé je IGP Cotes de Thau.
Většina produkce, kolem 60%, směřuje na export do zemí jako jsou Spojené království, Německo nebo Nizozemsko.