27. listopadu 2016

V Amsterodamu obchodovali všichni významní obchodníci se sudovým vínem

Dva dny obchodů s nebaleným vínem

Na začátku týdne - ve dnech 21. a 22. listopadu - proběhl v Amsterodamu už osmý ročník World Bulk Wine Exhibition, veletrh se sudovým nebaleným vínem, kterého se zúčastnilo 225 společností z 23 zemí. 
Podle údajů OIV, pod jejíž záštitou se veletrh konal, vzrostl vývoz tohoto vína z 15 milionů hektolitrů v roce 2000 na 40 milionů v roce 2016, což představuje 38% z celkového objemu světového exportu vína. 
Sedm vinařských zemí reprezentuje plných 85% objemu vývozu sudového nebaleného vína: Španělsko (35%), Itálie (12%), Austrálie (10%), Chile (10%), Jižní Afrika (7%), Francie (6%) a Spojené státy (5%).
Veletrh navštívilo více než šest tisíc návštěvníků ze šedesáti zemí.

Zájem je velký

Součástí veletrhu byly i degustace a představení vín producentů a oblastí Cantina Collemoro z Abruzza, Vinicola Carassanese z Marche, Cantine Solferino z Apulie, Cantine Vigne & Vini ze Salenta, vína z Moldavska, španělští producenti Coop San Isidro - Quintanar del Rey z Castilla-La Mancha, Bodegas Viñedos de Calidad de Navarra nebo Coviñas z D.O. Utiel Requena.
Veletrh letos dostal ke svému názvu podtitulek Genuine Wines, Global Business, který je v rozporu s úhlem pohledu, kterému sudové víno podléhá v Česku. Vzhledem ke světovým trendům, určeným chováním spotřebitelů, jimž se přizpůsobují obchodníci i vinaři, je tento úhel pohledu spíš zavíráním očí před realitou.
Úspěch nizozemského veletrhu inspiroval organizátory ve Spojených státech, kteří letos uspořádali první ročník obdobného veletrhu v San Francisku, který otevírá dveře dovozu sudových vín na významný severoamerický kontinent.