Přeskočit na hlavní obsah

V Amsterodamu obchodovali všichni významní obchodníci se sudovým vínem

Dva dny obchodů s nebaleným vínem

Na začátku týdne - ve dnech 21. a 22. listopadu - proběhl v Amsterodamu už osmý ročník World Bulk Wine Exhibition, veletrh se sudovým nebaleným vínem, kterého se zúčastnilo 225 společností z 23 zemí. 
Podle údajů OIV, pod jejíž záštitou se veletrh konal, vzrostl vývoz tohoto vína z 15 milionů hektolitrů v roce 2000 na 40 milionů v roce 2016, což představuje 38% z celkového objemu světového exportu vína. 
Sedm vinařských zemí reprezentuje plných 85% objemu vývozu sudového nebaleného vína: Španělsko (35%), Itálie (12%), Austrálie (10%), Chile (10%), Jižní Afrika (7%), Francie (6%) a Spojené státy (5%).
Veletrh navštívilo více než šest tisíc návštěvníků ze šedesáti zemí.

Zájem je velký

Součástí veletrhu byly i degustace a představení vín producentů a oblastí Cantina Collemoro z Abruzza, Vinicola Carassanese z Marche, Cantine Solferino z Apulie, Cantine Vigne & Vini ze Salenta, vína z Moldavska, španělští producenti Coop San Isidro - Quintanar del Rey z Castilla-La Mancha, Bodegas Viñedos de Calidad de Navarra nebo Coviñas z D.O. Utiel Requena.
Veletrh letos dostal ke svému názvu podtitulek Genuine Wines, Global Business, který je v rozporu s úhlem pohledu, kterému sudové víno podléhá v Česku. Vzhledem ke světovým trendům, určeným chováním spotřebitelů, jimž se přizpůsobují obchodníci i vinaři, je tento úhel pohledu spíš zavíráním očí před realitou.
Úspěch nizozemského veletrhu inspiroval organizátory ve Spojených státech, kteří letos uspořádali první ročník obdobného veletrhu v San Francisku, který otevírá dveře dovozu sudových vín na významný severoamerický kontinent.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.