Přeskočit na hlavní obsah

V Amsterodamu obchodovali všichni významní obchodníci se sudovým vínem

Dva dny obchodů s nebaleným vínem

Na začátku týdne - ve dnech 21. a 22. listopadu - proběhl v Amsterodamu už osmý ročník World Bulk Wine Exhibition, veletrh se sudovým nebaleným vínem, kterého se zúčastnilo 225 společností z 23 zemí. 
Podle údajů OIV, pod jejíž záštitou se veletrh konal, vzrostl vývoz tohoto vína z 15 milionů hektolitrů v roce 2000 na 40 milionů v roce 2016, což představuje 38% z celkového objemu světového exportu vína. 
Sedm vinařských zemí reprezentuje plných 85% objemu vývozu sudového nebaleného vína: Španělsko (35%), Itálie (12%), Austrálie (10%), Chile (10%), Jižní Afrika (7%), Francie (6%) a Spojené státy (5%).
Veletrh navštívilo více než šest tisíc návštěvníků ze šedesáti zemí.

Zájem je velký

Součástí veletrhu byly i degustace a představení vín producentů a oblastí Cantina Collemoro z Abruzza, Vinicola Carassanese z Marche, Cantine Solferino z Apulie, Cantine Vigne & Vini ze Salenta, vína z Moldavska, španělští producenti Coop San Isidro - Quintanar del Rey z Castilla-La Mancha, Bodegas Viñedos de Calidad de Navarra nebo Coviñas z D.O. Utiel Requena.
Veletrh letos dostal ke svému názvu podtitulek Genuine Wines, Global Business, který je v rozporu s úhlem pohledu, kterému sudové víno podléhá v Česku. Vzhledem ke světovým trendům, určeným chováním spotřebitelů, jimž se přizpůsobují obchodníci i vinaři, je tento úhel pohledu spíš zavíráním očí před realitou.
Úspěch nizozemského veletrhu inspiroval organizátory ve Spojených státech, kteří letos uspořádali první ročník obdobného veletrhu v San Francisku, který otevírá dveře dovozu sudových vín na významný severoamerický kontinent.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…