12. listopadu 2016

Podvodníci s vínem odcházejí s přísnými tresty a pokutou 8 milionů eur

Levné s drahým je podvod

Francois-Marie Marret, pětapadesátiletý producent vín z Bordeaux a vlastník tří château v Gironde, byl před dvěma týdny odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody a pokutě 8 milionů EUR. Byl hlavou podvodné operace s vínem, jejímž základem bylo míchání měně kvalitních vín se jeho skvělými ročníkovými víny z apelací Saint-Émilion, Pomerol a Listrac-Médoc. Výsledným produktem se stávala vína s příznačným názvem “Moon Wines," odvozeným od jejich nočních expedic.
Podle The Guardian byla potom falešná vína prodávána zejména maloobchodníkům včetně řetězců supermarketů Auchan a Intermarché. Celní úředníci odhadují, že v letech 2011 až 2012 vynesly podvody téměř 800 tisíc EUR.

Trest dostal i řidič

Ke spoluobviněným dále přibyli i obchodníci s vínem, dva makléři a tři menší výrobci, celkem bylo odsouzeno osm lidí.

Vincent Lataste, obchodník s vínem, dostal osmnácti měsíční podmíněný trest a pokutu 5 tisíc EUR a jeho společnost byla pokutována 30 tisíci EUR. 
Dalším odsouzeným mužem byl pracovník z Quali-Bordeaux provádějící nezávislou kontrolu kvality vína, který obdržel roční podmíněný trest. Osmiměsíční podmínkou byl dále potrestaný makléř.
Vinařům zapleteným do podvodu byly uděleny šestiměsíční podmíněné tresty spolu s pokutou až 12,5 tisíc EUR. Čtyřměsíční podmíněný trest dostal i řidič, který v noci převážel vína z jednoho château do druhého.
Marret s rozsudkem nesouhlasí a rozhodně se plánuje odvolat.