29. listopadu 2016

Nejstarší aukce vín na světě vynesla vloni o třetinu víc, než letos. Byla mimořádná

Osmimilionové tržby

20. listopadu se už po sto padesáté šesté uskutečnila v Paříži nejstarší aukce vín na světě, která prodejem vín z téměř šedesáti hektarů vlastních vinic a vinařství pomáhá financovat provoz nemocnice Hospices de Beaune.
Za loňským velice úspěšným rokem, kdy se vydražila vína za 11,3 milionů EUR, stál jistě i fakt, že aukce proběhla bezprostředně po teroristickém útoku v Paříži a nepochybně byla podpořená oznámením, že výnos půjde na pomoc jeho obětem.
Letošní výnos 8,4 milionů EUR (9,2 milionů včetně aukční přirážky) i přes povzbudivé zprávy o kvalitě vín loňskou vysokou laťku nepřekonal.
Přestože celkové tržby byly ve srovnání s minulým rokem o 25% nižší, přesto dosáhly v pořadí druhé nejvyšší částky v historii dražby. K tomu jistě přispěl i prodej letošních President's Barrel a Corton Bressandes Grand Cru za 200 tisíc EUR.

Pětina vína prodaná mimo Evropu

Letos bylo prodáno celkem 470 sudů červeného a 126 bílého vína, což je o 21 sudů více, než vloni. Průměrná cena jednoho sudu byla 13.833 EUR a cena láhve 48,03 EUR.

Překvapivé je také složení kupujících. Asiaté byli letos početnější klientelou, než Američané s podílem 20%, resp. 3%, ale jako tradičně byli se 77% nejpočetnější Evropané, jejichž nákupy stály za 80% veškerých prodejů.
Aline Sylla-Walbaum z pořádající aukční síně Christie’s zhodnotila dražbu i přes celkově nižší částku jako velmi úspěšnou. 
Ludivine Griveau, hlavní enoložka Domaine des Hospices de Beaune, doplnila: "Z letošních výsledků se velmi radujeme. Cesta k dobrému vínu nebyla jednoduchá. Jaro přineslo poněkud chaotické počasí, které bylo naštěstí vykompenzováno příznivým teplým létem i zářím, což nakonec umožnilo sklidit výborně zralé hrozny. Jsem přesvědčená, že ročník 2016 přinese výjimečná vína."