Přeskočit na hlavní obsah

Nejstarší aukce vín na světě vynesla vloni o třetinu víc, než letos. Byla mimořádná

Osmimilionové tržby

20. listopadu se už po sto padesáté šesté uskutečnila v Paříži nejstarší aukce vín na světě, která prodejem vín z téměř šedesáti hektarů vlastních vinic a vinařství pomáhá financovat provoz nemocnice Hospices de Beaune.
Za loňským velice úspěšným rokem, kdy se vydražila vína za 11,3 milionů EUR, stál jistě i fakt, že aukce proběhla bezprostředně po teroristickém útoku v Paříži a nepochybně byla podpořená oznámením, že výnos půjde na pomoc jeho obětem.
Letošní výnos 8,4 milionů EUR (9,2 milionů včetně aukční přirážky) i přes povzbudivé zprávy o kvalitě vín loňskou vysokou laťku nepřekonal.
Přestože celkové tržby byly ve srovnání s minulým rokem o 25% nižší, přesto dosáhly v pořadí druhé nejvyšší částky v historii dražby. K tomu jistě přispěl i prodej letošních President's Barrel a Corton Bressandes Grand Cru za 200 tisíc EUR.

Pětina vína prodaná mimo Evropu

Letos bylo prodáno celkem 470 sudů červeného a 126 bílého vína, což je o 21 sudů více, než vloni. Průměrná cena jednoho sudu byla 13.833 EUR a cena láhve 48,03 EUR.

Překvapivé je také složení kupujících. Asiaté byli letos početnější klientelou, než Američané s podílem 20%, resp. 3%, ale jako tradičně byli se 77% nejpočetnější Evropané, jejichž nákupy stály za 80% veškerých prodejů.
Aline Sylla-Walbaum z pořádající aukční síně Christie’s zhodnotila dražbu i přes celkově nižší částku jako velmi úspěšnou. 
Ludivine Griveau, hlavní enoložka Domaine des Hospices de Beaune, doplnila: "Z letošních výsledků se velmi radujeme. Cesta k dobrému vínu nebyla jednoduchá. Jaro přineslo poněkud chaotické počasí, které bylo naštěstí vykompenzováno příznivým teplým létem i zářím, což nakonec umožnilo sklidit výborně zralé hrozny. Jsem přesvědčená, že ročník 2016 přinese výjimečná vína."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…