Přeskočit na hlavní obsah

Nejstarší aukce vín na světě vynesla vloni o třetinu víc, než letos. Byla mimořádná

Osmimilionové tržby

20. listopadu se už po sto padesáté šesté uskutečnila v Paříži nejstarší aukce vín na světě, která prodejem vín z téměř šedesáti hektarů vlastních vinic a vinařství pomáhá financovat provoz nemocnice Hospices de Beaune.
Za loňským velice úspěšným rokem, kdy se vydražila vína za 11,3 milionů EUR, stál jistě i fakt, že aukce proběhla bezprostředně po teroristickém útoku v Paříži a nepochybně byla podpořená oznámením, že výnos půjde na pomoc jeho obětem.
Letošní výnos 8,4 milionů EUR (9,2 milionů včetně aukční přirážky) i přes povzbudivé zprávy o kvalitě vín loňskou vysokou laťku nepřekonal.
Přestože celkové tržby byly ve srovnání s minulým rokem o 25% nižší, přesto dosáhly v pořadí druhé nejvyšší částky v historii dražby. K tomu jistě přispěl i prodej letošních President's Barrel a Corton Bressandes Grand Cru za 200 tisíc EUR.

Pětina vína prodaná mimo Evropu

Letos bylo prodáno celkem 470 sudů červeného a 126 bílého vína, což je o 21 sudů více, než vloni. Průměrná cena jednoho sudu byla 13.833 EUR a cena láhve 48,03 EUR.

Překvapivé je také složení kupujících. Asiaté byli letos početnější klientelou, než Američané s podílem 20%, resp. 3%, ale jako tradičně byli se 77% nejpočetnější Evropané, jejichž nákupy stály za 80% veškerých prodejů.
Aline Sylla-Walbaum z pořádající aukční síně Christie’s zhodnotila dražbu i přes celkově nižší částku jako velmi úspěšnou. 
Ludivine Griveau, hlavní enoložka Domaine des Hospices de Beaune, doplnila: "Z letošních výsledků se velmi radujeme. Cesta k dobrému vínu nebyla jednoduchá. Jaro přineslo poněkud chaotické počasí, které bylo naštěstí vykompenzováno příznivým teplým létem i zářím, což nakonec umožnilo sklidit výborně zralé hrozny. Jsem přesvědčená, že ročník 2016 přinese výjimečná vína."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.