Přeskočit na hlavní obsah

Kolik se na světě vína sní a kolik vypije?

Globální čísla

Na 39. světovém kongresu révy a vína organizovaném OIV ve dnech 23. až 28. října v brazilském Bento Gonçalves předložil Jean-Marie Aurand, generální ředitel této organizace, výsledky vinařského průmyslu za loňský rok.
Představená data se ve srovnání s první pařížskou prezentací 20. října poprvé v historii OIV zaobírala i trhy stolních a sušených hroznů.
Klíčové globální údaje roku 2015:
  • celosvětová rozloha vinic činila 7,5 milionu hektarů,
  • produkce hroznového vína dosáhla 76 milionů tun,
  • odhad celosvětové spotřeby vína je 240 milionů hektolitrů.
Odhad celosvětové produkce vína s výjimkou šťávy a moštu roku 2016 je 259 milionů hektolitrů.

Vinice

Globální plocha vinic včetně těch, které ještě neplodí víno pro jeho další zpracování, byla v roce 2015 7,5 milionu hektarů, což představuje mírný pokles o 28 tisíc hektarů ve srovnání s rokem 2014.

Růst rozlohy čínských vinic se zastavil a Čína zaujala celosvětově druhou příčku podle rozlohy vinic. Rozloha jejich vinic se meziročně mírně snížila (-34 tisíc hektarů). Španělsko s nezměněnou plochou vinic více než jeden milion hektarů (1,021 Mha) je stále na první vinohradnické příčce, následované Čínou (0,83 Mha) a Francií (0,78 Mha).

Hrozny

Globální produkce hroznového vína bez rozlišení využití hroznů dosáhla v roce 2015 76 milionů tun. Produkce hroznů od roku 2000 stoupá, přestože rozloha vinic klesá (až o 17%). Je to způsobené především stálým zlepšováním techniky obhospodařování vinic.
Prvenství zaujímá Čína, kde se v roce 2015 vypěstovalo 12,6 milionů tun hroznů (17% celosvětové produkce), následuje Itálie (8,2 Mt), Spojené státy (7,0 Mt) a Francie (6,3 Mt)

Výroba vína

Celosvětová výroba vína v roce 2016 se odhaduje bez hroznové šťávy a moštu na 259 Mhl. Je to jedna z nejnižších produkcí za posledních 20 let. Rok 2016 byl poznamenán obtížnými klimatickými podmínkami, které významně ovlivnily úrodu v několika zemích.
Itálie (48,8 Mhl) je i nadále největším světovým producentem, následovaná Francií (41,9 Mhl) a Španělskem (37,8 Mhl). Spojené státy opět zopakovaly vysokou úroveň produkce s 22,5 Mhl. V Jižní Americe utrpěly v důsledku nepříznivých klimatických podmínek značné produkční ztráty Argentina (8,8 Mhl), Chile (10,1 Mhl) a Brazílie (1,4 Mhl).

Mezinárodní obchod s vínem

Světový obchod s vínem vzrostl v roce 2015 podle objemu o 1,9% (104,3 Mhl) a podle hodnoty až o 10,6% (28,3 miliardy EUR). Internacionalizace trhu pokračuje rychlým tempem: v roce 2000 bylo 27% vín importovaných, v současnosti je to 43%.

Stolní a sušené hrozny

Aurand seznámil veřejnost s přehledem předběžných výsledků hospodaření se stolními a sušenými hrozny, které budou s podrobnostmi zveřejněné koncem roku. Zpráva byla vypracovaná ve spolupráci s Food and Agriculture Organization (FAO) na základě analýzy globálního trhu čerstvých stolních hroznů určených k přímé konzumaci i sušených hroznů.
Hrozny s produkcí přibližně 75 milionů tun ročně patří mezi celosvětově nejvíce pěstované ovoce. Téměř polovina produkce vinných hroznů se zpracovává na víno, 36% je zkonzumováno jako čerstvé hrozny, 8% jako rozinky a zbytek se používá k výrobě hroznové šťávy a džusu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania