Přeskočit na hlavní obsah

Bude alkohol v Iráku zakázaný? Ne pro nás, říkají Kurdové.

V Kurdistánu zákaz neplatí

Zákaz vyrábět, prodávat a dovážet alkohol udeřil na Irák bez očekávání předposlední říjnovou sobotu v noci v návrhu zákona o obcích.
Irácký Kurdistán je autonomní oblast, kterou tvoří guvernoráty Halabdža, Sulajmánija, Arbíl a Dahúk v severovýchodní části země. Kurdové mají svou vládu, vlajku a bezpečnostní síly - což dovoluje opatření jednoduše ignorovat. To potrvdil i regionální ministr kultury Khalid Doski: "Toto rozhodnutí je proti demokracii a osobní svobodě."
V praxi tak Bagdád nemá žádný prostředek k vymáhání dodržování tohoto opatření v Kurdistánu v případě, že se kurdské orgány rozhodnou zákon nerespektovat.

Černý trh s lihovinami

I když je konzumace alkoholu islámem zakázaná, je pití alkoholu v Iráku docela běžné, zejména v Bagdádu se nachází velké množství malých prodejců. Mnozí prodejci také potvrzuji, že většinu jejich zákazníků tvoří právě muslimové.
Alkohol je jen zřídka k dispozici v iráckých hotelech a restauracích, ale mladí lidé stejně popíjejí mimo oficiální podniky. Oblíbeným místem je okolí mostu přes řeku Tigris a přilehlé břehy.
Raed Bassel Hanna, majitel likérky Ainkawa, soudí, že by irácké úřady měly napřít svůj zájem na "zlepšení životních podmínek obyvatelstva a odstranění bídy" namísto "rozhodnutí, která mohou být ku prospěchu jen některým skupinám."
"Většina z těch, kteří toto rozhodnutí podpořili, pije alkohol," řekl Raed Bassel Hanna, který pracuje ve výrobě i distribuci alkoholu více než 25 let. “V každém případě máme souhlas vlády v našem odvětví dále podnikat."
V případě, že zákaz, který ještě nevstoupil v platnost, bude platit na celém iráckém území - zjevně kromě Kurdistánu - posílí černý trh s alkoholem.

Iráckým prezidentem zatím odmítnuto

Yonadam Kanna, přední křesťanský politik, řekl, že byl po hlasování rozzuřený. Zákaz odsoudil v televizi a přislíbil, že se zasadí o napadnutí takovýchto nedemokratických postojů u soudu.
Fuad Masum, irácký prezident, vznesl návrh na revizi zákona o zákazu alkoholu parlamentem, neboť je v rozporu s demokratickými zásadami. Avšak osud tohoto zákazu není jasný. Podle ústavy má prezident pravomoc schválit právní předpisy, ale není zcela zřejmé, zda má právo je odmítnout.
Iráčané několik druhů alkoholu produkují. Známé je jejich pivo Farida, které se vaří od roku 1952 a patří k nejstarším značkám v Iráku. Před začátkem americko-britské invaze pivovar produkoval 4000 litrů piva denně, ale kvůli výpadkům elektřiny a dalším problémům se denní produkce snížila na současných 250 litrů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania