Přeskočit na hlavní obsah

Bude alkohol v Iráku zakázaný? Ne pro nás, říkají Kurdové.

V Kurdistánu zákaz neplatí

Zákaz vyrábět, prodávat a dovážet alkohol udeřil na Irák bez očekávání předposlední říjnovou sobotu v noci v návrhu zákona o obcích.
Irácký Kurdistán je autonomní oblast, kterou tvoří guvernoráty Halabdža, Sulajmánija, Arbíl a Dahúk v severovýchodní části země. Kurdové mají svou vládu, vlajku a bezpečnostní síly - což dovoluje opatření jednoduše ignorovat. To potrvdil i regionální ministr kultury Khalid Doski: "Toto rozhodnutí je proti demokracii a osobní svobodě."
V praxi tak Bagdád nemá žádný prostředek k vymáhání dodržování tohoto opatření v Kurdistánu v případě, že se kurdské orgány rozhodnou zákon nerespektovat.

Černý trh s lihovinami

I když je konzumace alkoholu islámem zakázaná, je pití alkoholu v Iráku docela běžné, zejména v Bagdádu se nachází velké množství malých prodejců. Mnozí prodejci také potvrzuji, že většinu jejich zákazníků tvoří právě muslimové.
Alkohol je jen zřídka k dispozici v iráckých hotelech a restauracích, ale mladí lidé stejně popíjejí mimo oficiální podniky. Oblíbeným místem je okolí mostu přes řeku Tigris a přilehlé břehy.
Raed Bassel Hanna, majitel likérky Ainkawa, soudí, že by irácké úřady měly napřít svůj zájem na "zlepšení životních podmínek obyvatelstva a odstranění bídy" namísto "rozhodnutí, která mohou být ku prospěchu jen některým skupinám."
"Většina z těch, kteří toto rozhodnutí podpořili, pije alkohol," řekl Raed Bassel Hanna, který pracuje ve výrobě i distribuci alkoholu více než 25 let. “V každém případě máme souhlas vlády v našem odvětví dále podnikat."
V případě, že zákaz, který ještě nevstoupil v platnost, bude platit na celém iráckém území - zjevně kromě Kurdistánu - posílí černý trh s alkoholem.

Iráckým prezidentem zatím odmítnuto

Yonadam Kanna, přední křesťanský politik, řekl, že byl po hlasování rozzuřený. Zákaz odsoudil v televizi a přislíbil, že se zasadí o napadnutí takovýchto nedemokratických postojů u soudu.
Fuad Masum, irácký prezident, vznesl návrh na revizi zákona o zákazu alkoholu parlamentem, neboť je v rozporu s demokratickými zásadami. Avšak osud tohoto zákazu není jasný. Podle ústavy má prezident pravomoc schválit právní předpisy, ale není zcela zřejmé, zda má právo je odmítnout.
Iráčané několik druhů alkoholu produkují. Známé je jejich pivo Farida, které se vaří od roku 1952 a patří k nejstarším značkám v Iráku. Před začátkem americko-britské invaze pivovar produkoval 4000 litrů piva denně, ale kvůli výpadkům elektřiny a dalším problémům se denní produkce snížila na současných 250 litrů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.