3. listopadu 2016

Bude alkohol v Iráku zakázaný? Ne pro nás, říkají Kurdové.

V Kurdistánu zákaz neplatí

Zákaz vyrábět, prodávat a dovážet alkohol udeřil na Irák bez očekávání předposlední říjnovou sobotu v noci v návrhu zákona o obcích.
Irácký Kurdistán je autonomní oblast, kterou tvoří guvernoráty Halabdža, Sulajmánija, Arbíl a Dahúk v severovýchodní části země. Kurdové mají svou vládu, vlajku a bezpečnostní síly - což dovoluje opatření jednoduše ignorovat. To potrvdil i regionální ministr kultury Khalid Doski: "Toto rozhodnutí je proti demokracii a osobní svobodě."
V praxi tak Bagdád nemá žádný prostředek k vymáhání dodržování tohoto opatření v Kurdistánu v případě, že se kurdské orgány rozhodnou zákon nerespektovat.

Černý trh s lihovinami

I když je konzumace alkoholu islámem zakázaná, je pití alkoholu v Iráku docela běžné, zejména v Bagdádu se nachází velké množství malých prodejců. Mnozí prodejci také potvrzuji, že většinu jejich zákazníků tvoří právě muslimové.
Alkohol je jen zřídka k dispozici v iráckých hotelech a restauracích, ale mladí lidé stejně popíjejí mimo oficiální podniky. Oblíbeným místem je okolí mostu přes řeku Tigris a přilehlé břehy.
Raed Bassel Hanna, majitel likérky Ainkawa, soudí, že by irácké úřady měly napřít svůj zájem na "zlepšení životních podmínek obyvatelstva a odstranění bídy" namísto "rozhodnutí, která mohou být ku prospěchu jen některým skupinám."
"Většina z těch, kteří toto rozhodnutí podpořili, pije alkohol," řekl Raed Bassel Hanna, který pracuje ve výrobě i distribuci alkoholu více než 25 let. “V každém případě máme souhlas vlády v našem odvětví dále podnikat."
V případě, že zákaz, který ještě nevstoupil v platnost, bude platit na celém iráckém území - zjevně kromě Kurdistánu - posílí černý trh s alkoholem.

Iráckým prezidentem zatím odmítnuto

Yonadam Kanna, přední křesťanský politik, řekl, že byl po hlasování rozzuřený. Zákaz odsoudil v televizi a přislíbil, že se zasadí o napadnutí takovýchto nedemokratických postojů u soudu.
Fuad Masum, irácký prezident, vznesl návrh na revizi zákona o zákazu alkoholu parlamentem, neboť je v rozporu s demokratickými zásadami. Avšak osud tohoto zákazu není jasný. Podle ústavy má prezident pravomoc schválit právní předpisy, ale není zcela zřejmé, zda má právo je odmítnout.
Iráčané několik druhů alkoholu produkují. Známé je jejich pivo Farida, které se vaří od roku 1952 a patří k nejstarším značkám v Iráku. Před začátkem americko-britské invaze pivovar produkoval 4000 litrů piva denně, ale kvůli výpadkům elektřiny a dalším problémům se denní produkce snížila na současných 250 litrů.