Přeskočit na hlavní obsah

Bude alkohol v Iráku zakázaný? Ne pro nás, říkají Kurdové.

V Kurdistánu zákaz neplatí

Zákaz vyrábět, prodávat a dovážet alkohol udeřil na Irák bez očekávání předposlední říjnovou sobotu v noci v návrhu zákona o obcích.
Irácký Kurdistán je autonomní oblast, kterou tvoří guvernoráty Halabdža, Sulajmánija, Arbíl a Dahúk v severovýchodní části země. Kurdové mají svou vládu, vlajku a bezpečnostní síly - což dovoluje opatření jednoduše ignorovat. To potrvdil i regionální ministr kultury Khalid Doski: "Toto rozhodnutí je proti demokracii a osobní svobodě."
V praxi tak Bagdád nemá žádný prostředek k vymáhání dodržování tohoto opatření v Kurdistánu v případě, že se kurdské orgány rozhodnou zákon nerespektovat.

Černý trh s lihovinami

I když je konzumace alkoholu islámem zakázaná, je pití alkoholu v Iráku docela běžné, zejména v Bagdádu se nachází velké množství malých prodejců. Mnozí prodejci také potvrzuji, že většinu jejich zákazníků tvoří právě muslimové.
Alkohol je jen zřídka k dispozici v iráckých hotelech a restauracích, ale mladí lidé stejně popíjejí mimo oficiální podniky. Oblíbeným místem je okolí mostu přes řeku Tigris a přilehlé břehy.
Raed Bassel Hanna, majitel likérky Ainkawa, soudí, že by irácké úřady měly napřít svůj zájem na "zlepšení životních podmínek obyvatelstva a odstranění bídy" namísto "rozhodnutí, která mohou být ku prospěchu jen některým skupinám."
"Většina z těch, kteří toto rozhodnutí podpořili, pije alkohol," řekl Raed Bassel Hanna, který pracuje ve výrobě i distribuci alkoholu více než 25 let. “V každém případě máme souhlas vlády v našem odvětví dále podnikat."
V případě, že zákaz, který ještě nevstoupil v platnost, bude platit na celém iráckém území - zjevně kromě Kurdistánu - posílí černý trh s alkoholem.

Iráckým prezidentem zatím odmítnuto

Yonadam Kanna, přední křesťanský politik, řekl, že byl po hlasování rozzuřený. Zákaz odsoudil v televizi a přislíbil, že se zasadí o napadnutí takovýchto nedemokratických postojů u soudu.
Fuad Masum, irácký prezident, vznesl návrh na revizi zákona o zákazu alkoholu parlamentem, neboť je v rozporu s demokratickými zásadami. Avšak osud tohoto zákazu není jasný. Podle ústavy má prezident pravomoc schválit právní předpisy, ale není zcela zřejmé, zda má právo je odmítnout.
Iráčané několik druhů alkoholu produkují. Známé je jejich pivo Farida, které se vaří od roku 1952 a patří k nejstarším značkám v Iráku. Před začátkem americko-britské invaze pivovar produkoval 4000 litrů piva denně, ale kvůli výpadkům elektřiny a dalším problémům se denní produkce snížila na současných 250 litrů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…