Přeskočit na hlavní obsah

Zájem Japonců o australská prémiová vína a vysoké vyznamenání pro jejich tvůrce

Japonský vzestup spotřeby

Treasury Wine Estates (TWE) využije japonskou stále rostoucí poptávku po prémiových vínech a rozšíří portfolio importovaných značek. 
Po už etablovaných vínech Penfolds, Beringer, Wolf Blass, Rosemount a Matua představí japonským spotřebitelům i další prémiové značky Rawson’s Retreat, Lindeman’s, Wynns, Coldstream Hills, Yellowglen, Pepperjack a Secret Stone. 
Kromě toho má TWE v plánu přímo dovážet své premiové kalifornské značky.

Politická dohoda snižuje ceny australského vína

Podle Travise Browna, který TWE v Japonsku zastupuje, se v rozšíření portfolia odráží jak rostoucí zájem japonských spotřebitelů o kvalitní vína, tak nedávný podpis dohody Japan Australia Economic Partnership Agreement, která postupně odstraní cla na australská vína, což se promítne i v koncových cenách pro spotřebitele.
Brown zrekapituloval: "První velké úspěchy zaznamenala TWE už při vstupu na trhy v Číně, Koreji, Singapuru a Tchaj-wanu. Nyní se ale zcela soustředí na Japonsko, kde je jedna z nejvyšší spotřeby vína na obyvatele v regionu Asie.”

Enologie je ceněná věda

Peter Gago, hlavní vinař vinařství Penfolds založeného roku 1844, člena skupiny TWE, byl nedávno jmenován členem prestižní skupiny Bragg. Toto nejvyšší ocenění uděluje Royal Institution of Australia za vynikající výsledky v oblasti vědy. Společenství bylo pojmenováno podle prominentních australských průkopnících vědy, týmu otce a syna Sira Williama Henry Bragga a Sira Williama Lawrence Bragga.
"Jsem v šoku, nadšený a současně velmi pokorný. Je velká čest být členem Bragg ve společnosti světoznámých vědců," byl první komentář Gaga. "A samozřejmě jsem velmi rád, že nejen moje práce, ale současně enologie jako vědní obor byly tímto způsobem uznány."

Hlavní vinař je i ambasador značky

Gago je hlavním vinařem světově proslulého výrobce Penfolds, mimo jiné producenta značky Grange, nejslavnějšího australského vína, už od roku 2002 a je teprve v pořadí čtvrtým od roku 1948.
Jeho prací je také podporovat věhlas australských vín ve světě. "Není to příliš obtížné, když jste vyzbrojeni takovými značkami jako jsou Penfolds Grange a další," říká Gago, který již získal za svoje vinařské umění od mezinárodních institucí několik dalších ocenění.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben