30. října 2016

Vinaři na Instagramu

Obrázková reklama

Austrian Wine Marketing Board Team
Komunikační agentura Wine & Co pomohla pro Austrian Wine Marketing Board podpořit prodej rakouského vína ve Spojených státech, který za posledních šest let velmi vzrostl. 
Zakladatelka společnosti Constance Chamberlain objasňuje strategii: "Zaměřujeme se na krajinu dané vinařské oblasti a používáme fotografie, na kterých vynikne krása regionu a pěstovaných hroznů. Sociální média vypráví jednoduché příběhy, které mohou navnadit nejen vínomilce. Instagram je zaujme a přiláká jejich pozornost. 
Musíme si být jistí, že jsou naše sloupky přesvědčivé, že prezentují scény, kterých by chtěl být každý součástí, a že vyjadřují metafory, které vyvolávají emocionální reakci."

Máme rádi pěkné věci

Společnost JK Marketing loni získala cenu Campaign of the Year na International Wine Challenge (IWC) za podporu brazilských vín na britském trhu. Jejich kampaň pomohla podle IWC zviditelnit brazilská vína ve Velké Británii i proto, že společnost vedla kampaň současně i s pomocí sociálních médií včetně použití Instagramu. Obchodní partnerka Ana Sofia de Oliveira dodává:
"Instagram je opravdu pro lidi, kteří mají rádi pěkné věci; zdá se to možná hloupé říci, ale je to všechno o kvalitě vašich snímků a o tom, jak jste schopní je prezentovat. My jsme vyvěsili téměř 1500 fotografií a tím zdvojnásobili počet sdílejících. Instagram je zásadní pro všechny úspěšné kampaně. Příběh musí být účinně vyprávěný s použitím správných fotografií. 
Zaměřte se na atraktivní obrázkové scenérie z neobvyklých, vzdálených nebo exotických míst, na lidi v poutavém prostředí a to zejména když sami mají mnoho následovníků, které budou inspirovat, a na fotografie, které představí značku vína, záběry samotné lahve, domovského vinařství nebo lákavé večeře doplněné propagovaným vínem."

Identita značky

Instagram může také pomoci utvářet identitu značky. Reklamní agentuře VitaBella pomohl Instagram definovat vizuální identitu značky Luberon produkované rodinou Perrin, vlastnící vinařství Domaine du Clos des Tourelles a Château de Beaucastel. 
Zakladatel agentury Guillaume Jourdan říká, že na Instagramu a současně na Facebooku byly po dobu dvou let uveřejňovány palety atraktivních fotografií značky, které umocnily její vizuální identitu. "Toto zaměření na estetiku nás tlačí doladit styl i v publikacích, které vytvářejí skutečnou sounáležitost s produktem," říká Jourdan.
Jeho slova doplňuje mluvčí skupiny Marie-Clémentine Savey: "Tato kampaň pomáhá oslovit i mladou generaci, která je důležitým marketingovým cílem, jsou to naši budoucí zákazníci. Je ale velmi důležité aktualizovat Instagram alespoň jednou denně."

Obchodník větří růst

Millésima, obchodník s vínem prodávající mnoho značek z Bordeaux, si na Instagramu otevřela účet pro své reklamy v lednu 2015. "Zpočátku jsme Instagramu nedůvěřovali, že by mohl nabídnout nějaké hmatatelné výhody komunikace ve srovnání se Facebookem a Twitterem," vysvětluje zástupce společnosti Frédéric Lot. “Ale potom jsme sami viděli exponenciální růst návštěv.”
Millésima v posledních dvou instagramových kampaních oslovila asi 200 tisíc potenciálních zákazníků značky Lafite Rothschild, když kampaň zhlédlo téměř 260 tisíc návštěvníků. 
Smyslem reklamní investice nebyl přímý prodej Lafite Rothschild, ale povzbudit lidi ke sledování značky. Tím se i zvýšilo povědomí o mateřské společnosti Millésima. Nyní má společnost na Instagramu komunitu o počtu 800 sdílejících, cílem je toto číslo do ledna 2017 ztrojnásobit.