Přeskočit na hlavní obsah

Smělé plány čínského Château Changyu. Bude světovou jedničkou?

Ambice čínského producenta

Zhou Hongjiang, výkonný ředitel největšího a nejstaršího čínského vinařství Château Changyu, se domnívá, že se jeho společnost během několika let stane světovou jedničkou ve výrobě vína, když předežene soupeře jako jsou Concha y Toro nebo Gallo. 
Již nyní Changyu v Číně vlastní osm vinařství, což reprezentuje 50% podíl na čínském trhu s vínem. S produkcí 450 milionů lahví ročně zaujímá pozici třetího největšího producenta na světě.

Růst akvizicemi

V roce 2015 Changyu převzal 75% španělské skupiny Marqués del Atrio, když podíl 25% zůstal zakladatelské rodině Rivera, která vedla společnost po pět generací. Se 17 miliony lahví je pátým největším producentem v Rioja, ale další vinařství vlastní v Navarra, Rías Baixas a Requena. Spolupracuje s desítkami dalších dovozců a zásobuje mimo jiné i obchodní řetězec Aldi vínem Reserva "Guia Real." Nový vlastník zavedl ve Španělsku značku společnosti Changyu “Noble Dragon.“
Ve stejném roce získal čínský producent 90% podíl od Castel Group v Bordeaux Supérieur vinařství Château Mirefleurs se 40 hektary vinic  za 3,3 milionů EUR. A v roce 2013 koupil výrobce koňaků Roullet Fransac.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.