Přeskočit na hlavní obsah

Resveratrol z červeného vína léčí záněty

Z červeného vína na zdraví

Na základě výsledků výzkumníků z americké státní university v Georgia publikovaných v on-line časopise Scientific Reports se prokázalo, že resveratrol - sloučeninu přirozeně se vyskytující v čeveném víně a červených hroznech - lze využít ke zmírnění zánětů dýchacích cest jako jsou astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo infekce středního ucha. 
Výsledky naznačují, že tuto sloučeninu lze použít k vývoji nových efektivních protizánětlivých terapeutických látek.

Resveratrol pomáhá

Jian-Dong Li, vedoucí celého projektu, autor studie a ředitel Institute for Biomedical Sciences, potvrdil: "Ukázalo se, že resveratrol může potlačit zánět, ale jak ho mění, je stále do značné míry neznámé. Zjistili jsme, že resveratrol potlačuje růst velkého bakteriálního patogenu pod názvem MyD88."
Resveratrol patří do skupiny sloučenin nazývaných polyfenoly, které působí jako antioxidanty a chrání tělo před poškozením. Je již dlouho považován za terapeutický nástroj vůči různým nemocem včetně zánětlivých onemocnění. Ve studii byl resveratrol účinný proti zánětu způsobeném respiračním patogenem Haemophilus influenzae (NTHi).

Antibiotika ne

Na léčbu infekcí NTHi se běžně ordinují antibiotika. Protože je ale vůči nim už bohužel mnoho bakteriálních kmenů rezistentních, stoupá naléhavá potřeba vývoje neantibiotických léčiv. Tato studie byla první, která zjistila pozitivní vliv resveratrolu na snížení NTHi v dýchacích cestách.
"Tato zjištění pomáhají vrhnout světlo na vývoj nových léčebných postupů zacílených na regulaci MyD88," zhodnotil ředitel Li. "Resveratrol bychom mohli použít k potlačení zánětu nebo vyvinout jeho deriváty, které by potlačily zánět s použitím stejné strategie."

Potřebná léčba

Už zmíněná zánětlivá onemocnění ovlivňují zdraví více než půl miliardy lidí na celém světě. Na astma ročně zemře 250.000 lidí a ve Spojených státech je hlavní příčinou hospitalizace dětí mladších 15 let.
CHOPN je ve Spojených státech třetí nejčastější příčinou úmrtí a Světová zdravotnická organizace předpovídá, že se do roku 2020 stane pátou nejrozšířenější celosvětovou chorobou. Zánět středního ucha je nejběžnější bakteriální infekcí a také nejčastější příčinou vodivé ztráty sluchu dětí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben