23. října 2016

Resveratrol z červeného vína léčí záněty

Z červeného vína na zdraví

Na základě výsledků výzkumníků z americké státní university v Georgia publikovaných v on-line časopise Scientific Reports se prokázalo, že resveratrol - sloučeninu přirozeně se vyskytující v čeveném víně a červených hroznech - lze využít ke zmírnění zánětů dýchacích cest jako jsou astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo infekce středního ucha. 
Výsledky naznačují, že tuto sloučeninu lze použít k vývoji nových efektivních protizánětlivých terapeutických látek.

Resveratrol pomáhá

Jian-Dong Li, vedoucí celého projektu, autor studie a ředitel Institute for Biomedical Sciences, potvrdil: "Ukázalo se, že resveratrol může potlačit zánět, ale jak ho mění, je stále do značné míry neznámé. Zjistili jsme, že resveratrol potlačuje růst velkého bakteriálního patogenu pod názvem MyD88."
Resveratrol patří do skupiny sloučenin nazývaných polyfenoly, které působí jako antioxidanty a chrání tělo před poškozením. Je již dlouho považován za terapeutický nástroj vůči různým nemocem včetně zánětlivých onemocnění. Ve studii byl resveratrol účinný proti zánětu způsobeném respiračním patogenem Haemophilus influenzae (NTHi).

Antibiotika ne

Na léčbu infekcí NTHi se běžně ordinují antibiotika. Protože je ale vůči nim už bohužel mnoho bakteriálních kmenů rezistentních, stoupá naléhavá potřeba vývoje neantibiotických léčiv. Tato studie byla první, která zjistila pozitivní vliv resveratrolu na snížení NTHi v dýchacích cestách.
"Tato zjištění pomáhají vrhnout světlo na vývoj nových léčebných postupů zacílených na regulaci MyD88," zhodnotil ředitel Li. "Resveratrol bychom mohli použít k potlačení zánětu nebo vyvinout jeho deriváty, které by potlačily zánět s použitím stejné strategie."

Potřebná léčba

Už zmíněná zánětlivá onemocnění ovlivňují zdraví více než půl miliardy lidí na celém světě. Na astma ročně zemře 250.000 lidí a ve Spojených státech je hlavní příčinou hospitalizace dětí mladších 15 let.
CHOPN je ve Spojených státech třetí nejčastější příčinou úmrtí a Světová zdravotnická organizace předpovídá, že se do roku 2020 stane pátou nejrozšířenější celosvětovou chorobou. Zánět středního ucha je nejběžnější bakteriální infekcí a také nejčastější příčinou vodivé ztráty sluchu dětí.