Přeskočit na hlavní obsah

Resveratrol z červeného vína léčí záněty

Z červeného vína na zdraví

Na základě výsledků výzkumníků z americké státní university v Georgia publikovaných v on-line časopise Scientific Reports se prokázalo, že resveratrol - sloučeninu přirozeně se vyskytující v čeveném víně a červených hroznech - lze využít ke zmírnění zánětů dýchacích cest jako jsou astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo infekce středního ucha. 
Výsledky naznačují, že tuto sloučeninu lze použít k vývoji nových efektivních protizánětlivých terapeutických látek.

Resveratrol pomáhá

Jian-Dong Li, vedoucí celého projektu, autor studie a ředitel Institute for Biomedical Sciences, potvrdil: "Ukázalo se, že resveratrol může potlačit zánět, ale jak ho mění, je stále do značné míry neznámé. Zjistili jsme, že resveratrol potlačuje růst velkého bakteriálního patogenu pod názvem MyD88."
Resveratrol patří do skupiny sloučenin nazývaných polyfenoly, které působí jako antioxidanty a chrání tělo před poškozením. Je již dlouho považován za terapeutický nástroj vůči různým nemocem včetně zánětlivých onemocnění. Ve studii byl resveratrol účinný proti zánětu způsobeném respiračním patogenem Haemophilus influenzae (NTHi).

Antibiotika ne

Na léčbu infekcí NTHi se běžně ordinují antibiotika. Protože je ale vůči nim už bohužel mnoho bakteriálních kmenů rezistentních, stoupá naléhavá potřeba vývoje neantibiotických léčiv. Tato studie byla první, která zjistila pozitivní vliv resveratrolu na snížení NTHi v dýchacích cestách.
"Tato zjištění pomáhají vrhnout světlo na vývoj nových léčebných postupů zacílených na regulaci MyD88," zhodnotil ředitel Li. "Resveratrol bychom mohli použít k potlačení zánětu nebo vyvinout jeho deriváty, které by potlačily zánět s použitím stejné strategie."

Potřebná léčba

Už zmíněná zánětlivá onemocnění ovlivňují zdraví více než půl miliardy lidí na celém světě. Na astma ročně zemře 250.000 lidí a ve Spojených státech je hlavní příčinou hospitalizace dětí mladších 15 let.
CHOPN je ve Spojených státech třetí nejčastější příčinou úmrtí a Světová zdravotnická organizace předpovídá, že se do roku 2020 stane pátou nejrozšířenější celosvětovou chorobou. Zánět středního ucha je nejběžnější bakteriální infekcí a také nejčastější příčinou vodivé ztráty sluchu dětí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.