Přeskočit na hlavní obsah

Mohou se hipsterská oranžová vína zalíbit staromilcům?

Souboj hipster vs. klasika

V australském časopise Wine Companion Jamese Hallidaye proběhla zajímavá polemika o vínech zcela netradiční podoby označovaných jako Hipster wines, hipsterská vína, nebo také New wave Aussie wines.
Na první pohled zarazí jejich podezřelé barvy - od oblačné bílé přes oranžovou až po nemastnou neslanou rudou či kalně červenou i jejich tajemné názvy psané na ručně vyrobených etiketách.
Campbell Mattinson, významný editor vinařských časopisů, spisovatel a kritik, věc shrnul takto: "Minimálně deset let tu doutná napětí mezi víny, které našly po celé zemi cestu na ty nejprestižnější vinné lístky a do elegantních stylových barů, a mezi víny, které spadají mimo tuto kategorii. Zdá se, že pevné spojení zajetých značek nelze rozbít, ale nová vlna Hipster wines se přece jen rozhodla rozpojit ho."

Chce to ale změnu

Jenže Hipster wines se většinou podávají v chladných a neotřelých barech, kde je nabízejí i pijí nekonvenčně upravení a oblečení mladí lidé, když řada z nich je potetovaná víc než flotila námořníků. Jsou to chlápci s plnovousem i holky s podivnými účesy.
Vína jejich vkusu se diametrálně liší od klasických a spolehlivých značek, na které je většina konzumentů zvyklá a zajišťují jim určitý komfort a tradici. Jsou jich plné vinné lístky v restauracích, které má obšancovaná většina obchodních zástupců jednoho hlavního distributora. Mimochodem, není nic nudnějšího než pít průmyslově vyrobený alkohol, který do sebe většinou lijou každodenní pijáci.

Skončí stará vlna, když příjde nová?

Mattinson na adresu Hipster wines poněkud nerudně hartusí: "Nikdo se neprosí o všechna ta neznámá vína a jejich podivné názvy a přesto nám je bez ohledu na to vnucují. Nemůžeme si objednat, co chceme, to je ten argument. Otázka zní: klameme sami sebe nebo nám má nová vlna otevřít zcela nový báječný svět zkušeností a chutí? A možná ještě důležitější je položit si otázku: mohou nová i stará vína koexistovat? Nebo vše vyřeší jen výstřel z pistole za úsvitu a zůstane jen jeden?"
Možná je tento popis přehnaný, ale jádro pudla bude někde uprostřed. Jisté je, že příznivci svého typu táhnou vždy za jeden provaz a asi se jen tak nedají přetáhnout do druhého tábora.
Nicméně jednoduchý způsob, jak získat vlastní názor, je zvolit otevřenou konfrontaci a vše ochutnat.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.