Přeskočit na hlavní obsah

Mohou se hipsterská oranžová vína zalíbit staromilcům?

Souboj hipster vs. klasika

V australském časopise Wine Companion Jamese Hallidaye proběhla zajímavá polemika o vínech zcela netradiční podoby označovaných jako Hipster wines, hipsterská vína, nebo také New wave Aussie wines.
Na první pohled zarazí jejich podezřelé barvy - od oblačné bílé přes oranžovou až po nemastnou neslanou rudou či kalně červenou i jejich tajemné názvy psané na ručně vyrobených etiketách.
Campbell Mattinson, významný editor vinařských časopisů, spisovatel a kritik, věc shrnul takto: "Minimálně deset let tu doutná napětí mezi víny, které našly po celé zemi cestu na ty nejprestižnější vinné lístky a do elegantních stylových barů, a mezi víny, které spadají mimo tuto kategorii. Zdá se, že pevné spojení zajetých značek nelze rozbít, ale nová vlna Hipster wines se přece jen rozhodla rozpojit ho."

Chce to ale změnu

Jenže Hipster wines se většinou podávají v chladných a neotřelých barech, kde je nabízejí i pijí nekonvenčně upravení a oblečení mladí lidé, když řada z nich je potetovaná víc než flotila námořníků. Jsou to chlápci s plnovousem i holky s podivnými účesy.
Vína jejich vkusu se diametrálně liší od klasických a spolehlivých značek, na které je většina konzumentů zvyklá a zajišťují jim určitý komfort a tradici. Jsou jich plné vinné lístky v restauracích, které má obšancovaná většina obchodních zástupců jednoho hlavního distributora. Mimochodem, není nic nudnějšího než pít průmyslově vyrobený alkohol, který do sebe většinou lijou každodenní pijáci.

Skončí stará vlna, když příjde nová?

Mattinson na adresu Hipster wines poněkud nerudně hartusí: "Nikdo se neprosí o všechna ta neznámá vína a jejich podivné názvy a přesto nám je bez ohledu na to vnucují. Nemůžeme si objednat, co chceme, to je ten argument. Otázka zní: klameme sami sebe nebo nám má nová vlna otevřít zcela nový báječný svět zkušeností a chutí? A možná ještě důležitější je položit si otázku: mohou nová i stará vína koexistovat? Nebo vše vyřeší jen výstřel z pistole za úsvitu a zůstane jen jeden?"
Možná je tento popis přehnaný, ale jádro pudla bude někde uprostřed. Jisté je, že příznivci svého typu táhnou vždy za jeden provaz a asi se jen tak nedají přetáhnout do druhého tábora.
Nicméně jednoduchý způsob, jak získat vlastní názor, je zvolit otevřenou konfrontaci a vše ochutnat.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania