Přeskočit na hlavní obsah

Kalifornská sklizeň bude dobrá, počasí letos přálo

Dobré výnosy

Vinice v Sonoma County
Kalifornští vinaři ze Sonoma County dokončují letošní sběr a jejich prognózy pro ročník 2016 jsou velmi dobré. To potvrzuje i jeden z nejstarších místních vinařů Duff Bevill, jehož firma Bevill Vineyard Management z Healdsburgu spravuje vinice v celém okrese a on sám se zabývá vinařením už víc než čtyřicet let.
"Počasí v této sezoně bylo naprosto dokonalé," pochvaluje si ."S výjimkou lehkého deště v týdnu po 3. říjnu, který akorát smyl prach z révy, bylo skutečně perfektní. Kvalita hroznů je pozoruhodná a výnosy budou v průměru nebo i lepší, což nás po loňské malé úrodě velmi těší. Předpokládáme, že i ceny na trhu zůstanou dobré."

Sklizně začínají dřív

Na řadě je ještě sběr posledních hroznů Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec a Syrah. Pokud by byl dostatek místa v tancích, skončil by podle Bevilla i jejich sběr o několik dnů dřív.
"Sklizně začínají v posledních letech dřív než v minulosti. Vzpomínám si, že jednou jsme sbírali už v srpnu, důvodem bylo dosáhnout nižších cukrů pro šumivá vína. Ale v posledních několika letech jsme začali sklízet na sklonku srpna i pro výrobu tichých vín."
Letošní počasí překvapilo jarními mrazíky, v létě vinaři nezaznamenali žádné vážné choroby a naopak spadly adekvátní dešťové srážky. Ty byly v oblasti Healdsburgu blízké průměru. Protože v zimě a na jaře bylo srážek hodně, zahájili pěstitelé vegetační období s plnými nádržemi na zavlažování.

Počasí letos přálo

Letošní dobrá úroda těží z příznivého zářijového počasí, kdy teploty dosahovaly několik dní po sobě sezónního maxima, po nichž následovaly pětidenní mlhy, které přinesly ochlazení. Tato kombinace prodloužila čas vyzrávání hroznů, což je pro vinohradníky nejdůležitější.
“Pěkné teplé dny tlačily úrodu dopředu, hladina cukru v hroznech rostla, zatímco chladné dny je nechávaly trochu usadit a jsme proto přesvědčení, že letošní kvalita vín bude velmi dobrá," shrnul Bevill.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…