24. října 2016

Kalifornská sklizeň bude dobrá, počasí letos přálo

Dobré výnosy

Vinice v Sonoma County
Kalifornští vinaři ze Sonoma County dokončují letošní sběr a jejich prognózy pro ročník 2016 jsou velmi dobré. To potvrzuje i jeden z nejstarších místních vinařů Duff Bevill, jehož firma Bevill Vineyard Management z Healdsburgu spravuje vinice v celém okrese a on sám se zabývá vinařením už víc než čtyřicet let.
"Počasí v této sezoně bylo naprosto dokonalé," pochvaluje si ."S výjimkou lehkého deště v týdnu po 3. říjnu, který akorát smyl prach z révy, bylo skutečně perfektní. Kvalita hroznů je pozoruhodná a výnosy budou v průměru nebo i lepší, což nás po loňské malé úrodě velmi těší. Předpokládáme, že i ceny na trhu zůstanou dobré."

Sklizně začínají dřív

Na řadě je ještě sběr posledních hroznů Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec a Syrah. Pokud by byl dostatek místa v tancích, skončil by podle Bevilla i jejich sběr o několik dnů dřív.
"Sklizně začínají v posledních letech dřív než v minulosti. Vzpomínám si, že jednou jsme sbírali už v srpnu, důvodem bylo dosáhnout nižších cukrů pro šumivá vína. Ale v posledních několika letech jsme začali sklízet na sklonku srpna i pro výrobu tichých vín."
Letošní počasí překvapilo jarními mrazíky, v létě vinaři nezaznamenali žádné vážné choroby a naopak spadly adekvátní dešťové srážky. Ty byly v oblasti Healdsburgu blízké průměru. Protože v zimě a na jaře bylo srážek hodně, zahájili pěstitelé vegetační období s plnými nádržemi na zavlažování.

Počasí letos přálo

Letošní dobrá úroda těží z příznivého zářijového počasí, kdy teploty dosahovaly několik dní po sobě sezónního maxima, po nichž následovaly pětidenní mlhy, které přinesly ochlazení. Tato kombinace prodloužila čas vyzrávání hroznů, což je pro vinohradníky nejdůležitější.
“Pěkné teplé dny tlačily úrodu dopředu, hladina cukru v hroznech rostla, zatímco chladné dny je nechávaly trochu usadit a jsme proto přesvědčení, že letošní kvalita vín bude velmi dobrá," shrnul Bevill.