Přeskočit na hlavní obsah

Champagne a ústřice - oboje pod zemí

Lastury pod vinicemi


Před desítkami milionů let byla oblast Champagne zalita mořem a patřila do tropického klimatu, což dokazuje nález hladkých perleťových lastur v hloubkách kolem 28 metrů pod nepropustnou vrstvou jílu. V jeskyních hluboko pod zemí se nachází tisíce lastur starých na 45 milionů let. Podle vědců je jejich vliv na chuť šampaňského jistý.
"Je to můj ráj." říká Patrice Legrand z Champagne Legrand-Latour a majitel La Cave aux Coquillages v regionálním parku Montagne de Reims v severovýchodní Francii.
Tento pětapadesátiletý vinař a amatérský paleontolog získal zdejší vinice na počátku 90. let a začal zde s hloubením jeskyní, které jsou přístupné i veřejnosti.

Výjimečné nálezy

Asi 250 metrů pod povrchem v silné vrstvě vápence je rozeseto tisíce lastur v jednotlivých podzemních galeriích. Kromě hlavonožců a drobných mušlí, které Legrand sám pečlivě vyčistil, pod mikroskopem prozkoumal a katalogizoval, jsou největší hvězdou objevů bezesporu Campaniles giganteum, plži se spirálovými mušlemi dlouhými 40 až 60 centimetrů.
Legrand sám katalogizoval asi 300 druhů a jeho práce upoutala pozornost francouzských a belgických výzkumníků. "Toto místo nám poskytlo pohled do minulosti," říká Didier Merle z pařížského Muséum national d'histoire naturelle, který tuto oblast navštívil už několikrát.
"Je to výjimečné, protože zde můžete najít velké množství Campaniles giganteum. Proto jsme byli schopni lépe porozumět vývoji těchto měkkýšů, životnímu prostředí a biologické rozmanitosti éry. Takových vzácných míst z hlediska geologického dědictví se vyskytuje velice málo, mnohá v důsledku urbanizace zanikla."

Návštěva jeskyní s degustací

Jeskyně, kde dnes starobylé lastury nahradily láhve šampaňského, přilákaly v loňském roce asi 7000 návštěvníků. Za 18 EUR se mohou turisté kromě jejich prohlídky potěšit ochutnávkou tří šampaňských vín zaměřenou na názornou vazbu mezi mořským sedimentem a vinicemi této oblasti včetně vlastní značky Legrand Latour.
"Mušle obsahují mořský jód, který se postupně rozpouští," vysvětluje Legrand, který produkuje šampaňské s nízkou hladinou cukru, k němuž doporučuje jako lahůdku korýše - znamenité ústřice.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania