Přeskočit na hlavní obsah

Apelace Languedoc se podle očekávání drobí

Nová apelace u Středozemního moře

Pic-Saint-Loup v Languedocu získalo 19. října svoje vlastní označení apelace AOP (Appellation d’origine protégée). Tato oblast se nachází na úpatí Cévennes asi 20 kilometrů severně od Montpellier a 30 kilometrů od Středozemního moře. 
Doposud byla součástí AOP Coteaux du Languedoc. Po dlouhou dobu se tato dynamická součást Languedocu pyšnila řadou vynikajících výrobců a vysokou úrovní kvality svých vín.

Téměř dva tisíce pěstitelství

Nová apelace Pic-Saint-Loup s vápencovou půdou o rozloze téměř 1000 hektarů sdružuje 17 vesnic, 1.733 pěstitelství a 495 vinařství. Pěstují se zde převážně odrůdy Syrah, Grenache a Mourvèdre a doplňkově Carignan a Cinsault, z nichž se produkují znamenitá červená vína, která tvoří 90% produkce, zbývajících 10% jsou vína růžová. Povolené jsou hustota výsadby 4 tisíce keřů na hektar a maximální výnos 50 hektolitrů na hektar.

Známí producenti

Mezi nejoblíbenější a nejznámější producenty patří Domaine Cazeneuve, Domaine Clos Marie, Mas Bruguières, Domaine de l'Hortus, Domaine Ermitage du Pic Saint Loup Bergerie du Capucin, Mas de Morties a Domaine Zumbaum-Tomasi.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…