Přeskočit na hlavní obsah

Rok v roli prezidentky: rozhovor s Monikou Christmann

Cíle OIV

Blog německé Univerzity v Geisenheimu zveřejnil rozhovor s Monikou Christmann, profesorkou a vedoucí jejího ústavu Institut für Önologie, která byla vloni zvolena na období tří let prezidentkou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Po svém ročním působení na tomto postu se v rozhovoru podělila o některá fakta a své zkušenosti.
Christmann na začátku zrekapitulovala, že OIV založily v roce 1924 jako mezivládní organizaci Francie, Španělsko, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko a Tunisko, ke kterým se postupně přidávaly další země.
Nyní má organizace 46 členských států a její aktuální poslání se nezměnilo: cílem je i nadále propagovat výhody konzumace vína a jeho kvalitu. Samozřejmě i chránit zájmy vinařství i vinohradnictví a zlepšit trh s vínem i jeho obchodní podmínky. Důležitou roli hraje dále harmonizace a validace metod analýz vín, ochrana zeměpisných označení, garance záruky originality a autentičnosti produktů stejně jako boj proti falšování vín a nekalé soutěži.

Rozhodování a komunikace

Christmann také v rozhovoru přiblížila vnitřní fungování organizace. Rozhodování v OIV se provádí pouze na základě konsensu a ne jako dříve na principu většiny. OIV nemá žádné vztahy s vnitrostátními správními orgány členských zemí. Komunikace mezi členskými zeměmi se velmi zlepšila díky pět platným úředním jazykům. Velkým přínosem je také častá medializace aktivit OIV. Strategický pětiletý plán je každý rok kontrolován na úrovni členských států.

Mezinárodní působnost

Během svého ročního působení se Christmann setkala s celou řadou zajímavých osobností a navštívila řadu inspirujících míst. Ať již to byli vědci a politici z celého světa, či takzvaní pozorovatelé. Mezi nimi byli například i zástupci regionů v Číně či jiných zúčastněných stran. Spolu s nimi zmínila i setkání se zástupci mezivládních organizací jako jsou EU, Codex Alimentarius nebo WHO.

Různorodé zájmy

K otázce sladění různorodých zájmů 46 členských států Christmann uvedla příklady, kdy jedna země věří, že geneticky modifikované organismy nebo rostliny nemají nic společného s konceptem udržitelného rozvoje a pokládá za důležité chránit stávající biodiverzitu, a jiná naopak zastává názor, že kvalitní produkci mohou zajistit i geneticky modifikované organismy.
V jiném případě je některá země přesvědčená, že je třeba používat méně pesticidů nebo dokonce vůbec žádné, protože nové klony rostlin jsou stále odolnější proti nepříznivým vlivům okolního prostředí, o čemž další země přesvědčené nejsou.

Druhá část rozhovoru

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.