Přeskočit na hlavní obsah

Rok v roli prezidentky: rozhovor s Monikou Christmann

Cíle OIV

Blog německé Univerzity v Geisenheimu zveřejnil rozhovor s Monikou Christmann, profesorkou a vedoucí jejího ústavu Institut für Önologie, která byla vloni zvolena na období tří let prezidentkou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Po svém ročním působení na tomto postu se v rozhovoru podělila o některá fakta a své zkušenosti.
Christmann na začátku zrekapitulovala, že OIV založily v roce 1924 jako mezivládní organizaci Francie, Španělsko, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko a Tunisko, ke kterým se postupně přidávaly další země.
Nyní má organizace 46 členských států a její aktuální poslání se nezměnilo: cílem je i nadále propagovat výhody konzumace vína a jeho kvalitu. Samozřejmě i chránit zájmy vinařství i vinohradnictví a zlepšit trh s vínem i jeho obchodní podmínky. Důležitou roli hraje dále harmonizace a validace metod analýz vín, ochrana zeměpisných označení, garance záruky originality a autentičnosti produktů stejně jako boj proti falšování vín a nekalé soutěži.

Rozhodování a komunikace

Christmann také v rozhovoru přiblížila vnitřní fungování organizace. Rozhodování v OIV se provádí pouze na základě konsensu a ne jako dříve na principu většiny. OIV nemá žádné vztahy s vnitrostátními správními orgány členských zemí. Komunikace mezi členskými zeměmi se velmi zlepšila díky pět platným úředním jazykům. Velkým přínosem je také častá medializace aktivit OIV. Strategický pětiletý plán je každý rok kontrolován na úrovni členských států.

Mezinárodní působnost

Během svého ročního působení se Christmann setkala s celou řadou zajímavých osobností a navštívila řadu inspirujících míst. Ať již to byli vědci a politici z celého světa, či takzvaní pozorovatelé. Mezi nimi byli například i zástupci regionů v Číně či jiných zúčastněných stran. Spolu s nimi zmínila i setkání se zástupci mezivládních organizací jako jsou EU, Codex Alimentarius nebo WHO.

Různorodé zájmy

K otázce sladění různorodých zájmů 46 členských států Christmann uvedla příklady, kdy jedna země věří, že geneticky modifikované organismy nebo rostliny nemají nic společného s konceptem udržitelného rozvoje a pokládá za důležité chránit stávající biodiverzitu, a jiná naopak zastává názor, že kvalitní produkci mohou zajistit i geneticky modifikované organismy.
V jiném případě je některá země přesvědčená, že je třeba používat méně pesticidů nebo dokonce vůbec žádné, protože nové klony rostlin jsou stále odolnější proti nepříznivým vlivům okolního prostředí, o čemž další země přesvědčené nejsou.

Druhá část rozhovoru

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania