7. září 2016

Rakouští vinaři vloni méně exportovali

Po růstu exportu mírný pokles

Po osmi letech růstu exportní tržby v Rakousku v roce 2015 poprvé mírně poklesly. Konečné údaje o vývozu v roce 2015 činily podle Statistik Austria 143 milionů EUR podle hodnoty a 48 milionů litrů podle objemu. Pokles o 1,1% je důsledkem obtížného a kvantitativně slabého ročníku 2014.
Statistiky týkající se vývozu v roce 2015 vyjevily některé abnormality. Například prodeje jakostních lahvových vín v roce 2015 znovu rostly, přičemž obzvláště pozitivně překvapilo červené s nárůstem o téměř čtyři miliony EUR, tedy o 13,5%. Sudová vína, vína bez označení původu a přívlastková vína zůstala pozadu. Propad ve vývozu se projevil u šumivých a zejména perlivých vín.

Růst ve třetích zemích

Při pohledu na export podle trhů je patrné, že ve třetích zemích byl obrat vzrostl o 10%, zatímco v zemích EU o 4,8% poklesl. Negativní vývozní bilance se projevila u šumivého, perlivého a sudového vína především díky německému výsledku vývozu, který jinak vždy vykazoval velmi pozitivní vývoj. 
Pokles příjmů z vývozu v roce 2015 se projevil u až doposud úspěšných evropských trhů jako Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Itálie, zatímco silně přidaly v exportu Spojené království, Belgie a Dánsko. Na trzích třetích zemí překvapily Švýcarsko, Spojené státy, Norsko, Hong Kong a Rusko, zatímco Čína a Japonsko poklesly.

Nízká sklizeň 2016

I u sklizně 2016 lze opět očekávat problémy. Ačkoli naděje zůstává například u Veltlínského zeleného, u něhož lze ještě doufat alespoň v průměrnou sklizeň a dobrou kvalitu, u červených odrůd jako je Zweigelt a u ostatních štýrských specialit není prognóza v důsledku překvapivých dubnových mrazů vůbec růžová.
Extrémně pozitivní ohlasy ale přicházejí na vína ročníku 2015, která nyní postupně přicházejí na trh. Zájem o bílá i červená stále roste. Některá z těch nejpopulárnějších nebyla ani ještě uvedena na trh, jejich prodejní období odstartuje teprve letošní podzim a počátek roku 2017.