Přeskočit na hlavní obsah

Rakouští vinaři vloni méně exportovali

Po růstu exportu mírný pokles

Po osmi letech růstu exportní tržby v Rakousku v roce 2015 poprvé mírně poklesly. Konečné údaje o vývozu v roce 2015 činily podle Statistik Austria 143 milionů EUR podle hodnoty a 48 milionů litrů podle objemu. Pokles o 1,1% je důsledkem obtížného a kvantitativně slabého ročníku 2014.
Statistiky týkající se vývozu v roce 2015 vyjevily některé abnormality. Například prodeje jakostních lahvových vín v roce 2015 znovu rostly, přičemž obzvláště pozitivně překvapilo červené s nárůstem o téměř čtyři miliony EUR, tedy o 13,5%. Sudová vína, vína bez označení původu a přívlastková vína zůstala pozadu. Propad ve vývozu se projevil u šumivých a zejména perlivých vín.

Růst ve třetích zemích

Při pohledu na export podle trhů je patrné, že ve třetích zemích byl obrat vzrostl o 10%, zatímco v zemích EU o 4,8% poklesl. Negativní vývozní bilance se projevila u šumivého, perlivého a sudového vína především díky německému výsledku vývozu, který jinak vždy vykazoval velmi pozitivní vývoj. 
Pokles příjmů z vývozu v roce 2015 se projevil u až doposud úspěšných evropských trhů jako Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Itálie, zatímco silně přidaly v exportu Spojené království, Belgie a Dánsko. Na trzích třetích zemí překvapily Švýcarsko, Spojené státy, Norsko, Hong Kong a Rusko, zatímco Čína a Japonsko poklesly.

Nízká sklizeň 2016

I u sklizně 2016 lze opět očekávat problémy. Ačkoli naděje zůstává například u Veltlínského zeleného, u něhož lze ještě doufat alespoň v průměrnou sklizeň a dobrou kvalitu, u červených odrůd jako je Zweigelt a u ostatních štýrských specialit není prognóza v důsledku překvapivých dubnových mrazů vůbec růžová.
Extrémně pozitivní ohlasy ale přicházejí na vína ročníku 2015, která nyní postupně přicházejí na trh. Zájem o bílá i červená stále roste. Některá z těch nejpopulárnějších nebyla ani ještě uvedena na trh, jejich prodejní období odstartuje teprve letošní podzim a počátek roku 2017.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…