Přeskočit na hlavní obsah

Obchodník s vínem připravil zákazníky o desítky milionů dolarů

Oklamaní zákazníci

John Fox otevírá svůj obchod
Zaplatit za zboží předem je riskantní, varují právníci, a v obchodě s vínem to není jinak. To může potvrdit téměř 9.000 zákazníků kalifornského obchodníka s vínem Premier Cru. V roce 1980 založený obchod spadl do konkurzu letos v lednu s nesplácenými závazky ve výši kolem 70 milionů USD. 
Šestašedesátiletý John Fox, majitel a šedá eminence obchodů, ohlásil platební neschopnost a mohl se s odvoláním na konkurzní právo zachránit před nástupem do vězení.
Jenže po dlouhém vyšetřování americké federální policie byl Fox obviněn z podvodu a čelil až dvaceti letému vězení. V polovině srpna ho soud shledal vinným a protože spolupracoval a velmi podrobně objasnil systém svých podvodů, dostal trest odnětí svobody jen na šest a půl roku.

Ponziho schéma

Fox zákazníkům nabízel za lákavé ceny budoucí nákupy vín, která ale v Premier Cru neměl. Na tyto platby předem vyloudil od zákazníků jen mezi lety 2010 a 2015 dvacet milionů USD. Vše tedy fungovalo podle Ponziho schématu, kdy ke skutečným nákupům byla vždy použitá jen část financí a objednávky byly uspokojovány vždy z menší části.
Například jeden sběratel z Hong Kongu objednal 1.591 lahví vína za téměř jeden milion USD, z nichž obdržel pouze 100. Zákazníci, kteří se masivně sháněli po svých dodávkách, byli uklidňováni jejich zpožděním, potížemi v dopravě nebo zdržením v přístavech. Ale Fox už jejich vína dále nabízel v e-mailových kampaních.

Luxusní život

Fox přiznal, že zbývající finanční prostředky společnosti používal pro soukromé luxusní výdaje. Mimo jiné si dopřával Ferrari za 2200 USD měsíčně, Maserati nebo Mercedesy. Ještě měsíc před krachem Premier Cru objednal sportovní vůz za 90.000 USD. Žil v několika miliónovém domě a z firemních peněz platil náročné soukromé výdaje manželky a dcery i úroky z hypoték. Je známo, že více než 900.000 dolarů utratil za ženy. Další auta a nemovitosti už jsou ale pryč.

Víno ani peníze už zákazníci neuvidí

Konkurzní soudce nařídil dražbu zbylých 78.000 lahví vín z majetku Premier Cru. Z výnosu ale oklamaní zákazníci sotva něco uvidí, protože obchod má mnoho věřitelů.
Začátky těchto podvodů se datují již od počátku 90. let. Nesrovnalosti v obchodním chování firmy žalovali někteří zákazníci už v roce 2009, jak reportoval médiím bývalý zaměstnanec. Tuto žalobu tehdy ještě Fox ustál.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…