Přeskočit na hlavní obsah

Obchodník s vínem připravil zákazníky o desítky milionů dolarů

Oklamaní zákazníci

John Fox otevírá svůj obchod
Zaplatit za zboží předem je riskantní, varují právníci, a v obchodě s vínem to není jinak. To může potvrdit téměř 9.000 zákazníků kalifornského obchodníka s vínem Premier Cru. V roce 1980 založený obchod spadl do konkurzu letos v lednu s nesplácenými závazky ve výši kolem 70 milionů USD. 
Šestašedesátiletý John Fox, majitel a šedá eminence obchodů, ohlásil platební neschopnost a mohl se s odvoláním na konkurzní právo zachránit před nástupem do vězení.
Jenže po dlouhém vyšetřování americké federální policie byl Fox obviněn z podvodu a čelil až dvaceti letému vězení. V polovině srpna ho soud shledal vinným a protože spolupracoval a velmi podrobně objasnil systém svých podvodů, dostal trest odnětí svobody jen na šest a půl roku.

Ponziho schéma

Fox zákazníkům nabízel za lákavé ceny budoucí nákupy vín, která ale v Premier Cru neměl. Na tyto platby předem vyloudil od zákazníků jen mezi lety 2010 a 2015 dvacet milionů USD. Vše tedy fungovalo podle Ponziho schématu, kdy ke skutečným nákupům byla vždy použitá jen část financí a objednávky byly uspokojovány vždy z menší části.
Například jeden sběratel z Hong Kongu objednal 1.591 lahví vína za téměř jeden milion USD, z nichž obdržel pouze 100. Zákazníci, kteří se masivně sháněli po svých dodávkách, byli uklidňováni jejich zpožděním, potížemi v dopravě nebo zdržením v přístavech. Ale Fox už jejich vína dále nabízel v e-mailových kampaních.

Luxusní život

Fox přiznal, že zbývající finanční prostředky společnosti používal pro soukromé luxusní výdaje. Mimo jiné si dopřával Ferrari za 2200 USD měsíčně, Maserati nebo Mercedesy. Ještě měsíc před krachem Premier Cru objednal sportovní vůz za 90.000 USD. Žil v několika miliónovém domě a z firemních peněz platil náročné soukromé výdaje manželky a dcery i úroky z hypoték. Je známo, že více než 900.000 dolarů utratil za ženy. Další auta a nemovitosti už jsou ale pryč.

Víno ani peníze už zákazníci neuvidí

Konkurzní soudce nařídil dražbu zbylých 78.000 lahví vín z majetku Premier Cru. Z výnosu ale oklamaní zákazníci sotva něco uvidí, protože obchod má mnoho věřitelů.
Začátky těchto podvodů se datují již od počátku 90. let. Nesrovnalosti v obchodním chování firmy žalovali někteří zákazníci už v roce 2009, jak reportoval médiím bývalý zaměstnanec. Tuto žalobu tehdy ještě Fox ustál.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.