Přeskočit na hlavní obsah

Historické falcké odrůdy jsou základem nových vín

Degustace vín z nových klonů

Sylvánské zelené
Během Dnů révy vinné bavorského Zemského ústavu pro vinařství a zahradnictví (Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau, LWG) na Pfaffenbergu ve Würzburgu si více než čtyřicet vinařů z celého Německa vyměňovalo zkušenosti o nově vyvinutých odrůdách a jejich klonech. 
Vinaři i ostatní návštěvníci ale mohli z těchto nových odrůd poprvé ochutnat i zajímavá experimentální vína a všichni přítomní byli velice ohromeni jejich kvalitou.
Pěstitelé poukázovali na to, že tyto odrůdy by mohly v krátké době zlepšit chuť a zejména odolnost hroznů, která se pozitivně projeví ve srážkových letech, kdy je réva nejvíce ohrožena napadením plísňovými chorobami. 
Současně jsou nové odrůdy šetrnější k životnímu prostředí, jelikož lze snížit až postupně vyloučit používání velkého množství pesticidů, což pozitivně ovlivnění produkci vína jako celku.

Pespektivní klony Sylvánu

Vývoj nových klonů Grüner Silvaner vedl k volněji strukturovaným hroznům, méně náchylným ke hnilobě bobulí. Tím vinaři ušetří čas pracným vyřezáváním nemocných plodů. 
Během šlechtění výzkumníci LWG čerpali z genofondu největší sbírky historické odrůdy Silvaner na světě.
Tři nové klony Grüner Silvaner, které jsou v Německu nejčastěji pěstovány a testovány jsou Grüner Silvaner Wü 9929, který má dobré výnosy a je vylepšený s mírně rozvolněným hroznem, dále pak klony Silvaner Wü 0115 a 0318, které jsou premiové určené pro výrobu vín v kategorii pozdně dozrávajících. Jejich hrozen je též rozvolněný a výnos mírně redukovaný, aby bylo dosaženo žádoucí aroma s dominantními tóny medu a zralého žlutého ovoce.
Zúčastnění odborní návštěvníci se zajímali zejména o Piwi, odrůdy rezistentní vůči plísním, Donauriesling, Calardis blanc a Pinot Nova. Oblíbené Piwi odrůdy Regent a Johanniter jsou známé a rozšířené už dlouho, avšak mají pouze malý potenciál spojený s ekologickou ochranou rostlin.

Význam genofondu LWG

LWG pěstuje a uchránil už téměř vyhynulé historické francké odrůdy ze starých vinic. Pouze odolné odrůdy jako ušlechtilý Adelfränkisch, Bukettsilvaner a Hartblau jsou vhodné pro pozdní dozrávání. 
To je důvod, proč jsou ideální pro šlechtění nových odrůd a jejich klonů, které mohou být v budoucnu vysazovány z důvodu klimatických změn a s nimi spojeným oteplováním.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…