Přeskočit na hlavní obsah

Historické falcké odrůdy jsou základem nových vín

Degustace vín z nových klonů

Sylvánské zelené
Během Dnů révy vinné bavorského Zemského ústavu pro vinařství a zahradnictví (Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau, LWG) na Pfaffenbergu ve Würzburgu si více než čtyřicet vinařů z celého Německa vyměňovalo zkušenosti o nově vyvinutých odrůdách a jejich klonech. 
Vinaři i ostatní návštěvníci ale mohli z těchto nových odrůd poprvé ochutnat i zajímavá experimentální vína a všichni přítomní byli velice ohromeni jejich kvalitou.
Pěstitelé poukázovali na to, že tyto odrůdy by mohly v krátké době zlepšit chuť a zejména odolnost hroznů, která se pozitivně projeví ve srážkových letech, kdy je réva nejvíce ohrožena napadením plísňovými chorobami. 
Současně jsou nové odrůdy šetrnější k životnímu prostředí, jelikož lze snížit až postupně vyloučit používání velkého množství pesticidů, což pozitivně ovlivnění produkci vína jako celku.

Pespektivní klony Sylvánu

Vývoj nových klonů Grüner Silvaner vedl k volněji strukturovaným hroznům, méně náchylným ke hnilobě bobulí. Tím vinaři ušetří čas pracným vyřezáváním nemocných plodů. 
Během šlechtění výzkumníci LWG čerpali z genofondu největší sbírky historické odrůdy Silvaner na světě.
Tři nové klony Grüner Silvaner, které jsou v Německu nejčastěji pěstovány a testovány jsou Grüner Silvaner Wü 9929, který má dobré výnosy a je vylepšený s mírně rozvolněným hroznem, dále pak klony Silvaner Wü 0115 a 0318, které jsou premiové určené pro výrobu vín v kategorii pozdně dozrávajících. Jejich hrozen je též rozvolněný a výnos mírně redukovaný, aby bylo dosaženo žádoucí aroma s dominantními tóny medu a zralého žlutého ovoce.
Zúčastnění odborní návštěvníci se zajímali zejména o Piwi, odrůdy rezistentní vůči plísním, Donauriesling, Calardis blanc a Pinot Nova. Oblíbené Piwi odrůdy Regent a Johanniter jsou známé a rozšířené už dlouho, avšak mají pouze malý potenciál spojený s ekologickou ochranou rostlin.

Význam genofondu LWG

LWG pěstuje a uchránil už téměř vyhynulé historické francké odrůdy ze starých vinic. Pouze odolné odrůdy jako ušlechtilý Adelfränkisch, Bukettsilvaner a Hartblau jsou vhodné pro pozdní dozrávání. 
To je důvod, proč jsou ideální pro šlechtění nových odrůd a jejich klonů, které mohou být v budoucnu vysazovány z důvodu klimatických změn a s nimi spojeným oteplováním.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.