Přeskočit na hlavní obsah

Značný vliv kalifornského vinařství na ekonomiku Kalifornie i Spojených států

Růst vinařského průmyslu pomohl kalifornské ekonomice

Vinařství Milagro Farm
Kalifornie, nejlidnatější americký stát, se stala šestou největší ekonomikou světa, když vloni vygenerovala 2,46 bilionu USD a předstihla Francii.
Na těchto číslech se podílí i kalifornský vinařský průmysl. Podle zprávy "The Economic Impact of California vína a hroznů 2015," kterou pro Wine Institute a California Association of Winegrape Growers zpracovala John Dunham & Associates z New Yorku a kterou společně představily ve čtvrtek na UC Davis, byl roční ekonomický příspěvek vinařského průmyslu pro ekonomiku Kalifornie 57,6 miliard USD a pro ekonomiku celých Spojených států 114,1 miliard USD.

Víno je motor ekonomiky

Zpráva ukazuje nárůst vinařské ekonomiky za posledních sedm let o 17% v kalifornském měřítku (z 49,2 na 57,6 miliard USD) a o 19% v celostátním meřítku (z 96,0 na 114,1 miliard USD). Tento silný růst začal po Velké recesi a oživení stále pokračuje.
Kalifornští pěstitelé a vinaři také přímo i nepřímo generovali 786.000 pracovních míst po celé zemi, z toho v Kalifornii 325.000 pracovních míst. 
"Kalifornské víno je ekonomický motor. Naše převážně malé, rodinné podniky vytvářejí pracovní místa, platí významné daně a velkoryse přispívají obcím i na charitativní účely," řekl při té příležitosti Robert P. (Bobby) Koch, ředitel Wine Institute.
"Vinice a vinařství jsou ikonickými obrazy kalifornské krajiny, ale zpráva nám připomíná, že víno a vinice jsou také nedílnou součástí pulzující ekonomiky," doplnil John Aguirre, prezident California Association of Winegrape Growers. "Malebné výhledy a degustace ve vinařstvích přilákaly do země vína v roce 2015 téměř 24 milionů turistů."

Vliv kalifornského vinařského průmyslu na ekonomiku 2015Spojené státy Kalifornie
Zaměstnanost 786.000  325.000
Ekonomická aktivita 114,1 miliard USD 57,6 miliard USD
Mzdy 34,9 miliard USD 17,2 miliard USD
Daně 15,2 miliard USD celkem:
- 8,9 miliard USD federálních
- 6,3 miliard USD státních a lokálních
7,6 miliard USD celkem:
- 4,5 miliard USD federálních
- 3,1 miliard USD státních a lokálních
Charitativní příspěvky 249 milionů USD 101 milionů USD
Počet vinařských turistů
23,6 milionů
Útrata vinařských turistů
7,2 miliard USD

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.