Přeskočit na hlavní obsah

Značný vliv kalifornského vinařství na ekonomiku Kalifornie i Spojených států

Růst vinařského průmyslu pomohl kalifornské ekonomice

Vinařství Milagro Farm
Kalifornie, nejlidnatější americký stát, se stala šestou největší ekonomikou světa, když vloni vygenerovala 2,46 bilionu USD a předstihla Francii.
Na těchto číslech se podílí i kalifornský vinařský průmysl. Podle zprávy "The Economic Impact of California vína a hroznů 2015," kterou pro Wine Institute a California Association of Winegrape Growers zpracovala John Dunham & Associates z New Yorku a kterou společně představily ve čtvrtek na UC Davis, byl roční ekonomický příspěvek vinařského průmyslu pro ekonomiku Kalifornie 57,6 miliard USD a pro ekonomiku celých Spojených států 114,1 miliard USD.

Víno je motor ekonomiky

Zpráva ukazuje nárůst vinařské ekonomiky za posledních sedm let o 17% v kalifornském měřítku (z 49,2 na 57,6 miliard USD) a o 19% v celostátním meřítku (z 96,0 na 114,1 miliard USD). Tento silný růst začal po Velké recesi a oživení stále pokračuje.
Kalifornští pěstitelé a vinaři také přímo i nepřímo generovali 786.000 pracovních míst po celé zemi, z toho v Kalifornii 325.000 pracovních míst. 
"Kalifornské víno je ekonomický motor. Naše převážně malé, rodinné podniky vytvářejí pracovní místa, platí významné daně a velkoryse přispívají obcím i na charitativní účely," řekl při té příležitosti Robert P. (Bobby) Koch, ředitel Wine Institute.
"Vinice a vinařství jsou ikonickými obrazy kalifornské krajiny, ale zpráva nám připomíná, že víno a vinice jsou také nedílnou součástí pulzující ekonomiky," doplnil John Aguirre, prezident California Association of Winegrape Growers. "Malebné výhledy a degustace ve vinařstvích přilákaly do země vína v roce 2015 téměř 24 milionů turistů."

Vliv kalifornského vinařského průmyslu na ekonomiku 2015Spojené státy Kalifornie
Zaměstnanost 786.000  325.000
Ekonomická aktivita 114,1 miliard USD 57,6 miliard USD
Mzdy 34,9 miliard USD 17,2 miliard USD
Daně 15,2 miliard USD celkem:
- 8,9 miliard USD federálních
- 6,3 miliard USD státních a lokálních
7,6 miliard USD celkem:
- 4,5 miliard USD federálních
- 3,1 miliard USD státních a lokálních
Charitativní příspěvky 249 milionů USD 101 milionů USD
Počet vinařských turistů
23,6 milionů
Útrata vinařských turistů
7,2 miliard USD

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania