Přeskočit na hlavní obsah

VDP požaduje reformu německého apelačního systému

Pojetí VDP blíže evropské úpravě

Německý Verband Deutscher Prädikatsweingüter (VDP) požadoval po letošních březnových volbách ve dvou nejvýznamnějších vinařských spolkových zemích Porýní-Falcku a Bádensko-Württembersku zásadní reformy pro německé vinařství.
Hlavním motem VDP je: "Čím úžeji je specifikován původ, tím vyšší jsou požadavky na jakost vína."
Podle VDP vyplývá z jeho strategie jednotné značky pro všechny producenty nabídka snadno srozumitelné a důvěryhodné orientace spotřebitele. 
Nosným prvkem při tvorbě těchto změn má být současný platný zákon EU o chráněném zeměpisném označení vín (CHZO, PGI v en). Podle něho jsou možné vyšší objemy produkce i cenově atraktivnější nabídky, aniž by vína soupeřila s víny s chráněným označením původu (CHOP, PDO v en). Nižší úroveň vín s CHZO může mít definované údaje o pěstitelské oblasti, avšak se zřetelem na odrůdu, její chuťový profil i výnos.

Vícestuňový apelační systém

Mělo být to být náhradou za dosavadní Bereichs- a Großlagenweine, která ještě nesmějí vystupovat jako Lagen- nebo Ortsweine - místní vína, avšak již uspokojují vyšší nároky konzumentů. Trhu nakonec vládnou Lagen- a Ortsweine z Einzel- a Katasterlagen, pro které platí ty nejpřísnější požadavky.
Dlouho odkládané reformy považuje dnes VDP za příčinu krize ve vinařství ve spolkové zemi Porýní-Falc a v celém Německu, a proto podle vyjádření Steffena Christmanna, prezidenta VDP, doporučuje k diskusi svůj systém, který navazuje na vnitřní nomenklaturu sdružení.

Systém VDP

Čtyři snadno srozumitelné stupně, které umožňují důvěryhodnou orientaci jsou od roku 2012 podle VDP tyto: VDP.GROSSE LAGE,
 VDP.ERSTE LAGE, VDP.ORTSWEIN a
 VDP.GUTSWEIN.
Pro nejlepší polohy, které určuje VDP, jsou k dispozici VDP.GROSSEN LAGEN a VDP.ERSTE LAGEN. Suchá vína z VDP.GROSSER LAGE nesou navíc označení GROSSE GEWÄCHS. 
VDP.ORTSWEINE jsou vína, kterou mohou nést označení stávajících tradičních viničních tratí. VDP.GUTSWEINE jsou jakostní vína a vína s přívlastkem, která mohou být od suchých až po sladká. 
Zdá se, že i Německo je na dobré cestě k apelačním zmatkům, které s úpěchem stvořilo Rakousko následované Českem, Maďarskem, Slovinskem nebo Chorvatskem.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…