Přeskočit na hlavní obsah

Jeden hektar vinice v Barolo přišel na 650 tisíc EUR

Za Barolo se musí platit

Matteo Sardagna Einaudi
V roce 1897 koupil tehdy třiadvacetietý Luigi Enaudi vinice v Cascina San Giacomo o rozloze 40 akrů, na nichž se stále nachází vinařství nesoucí jeho jméno Poderi Luigi Enaudi a patří mezi jedno z nevýznamnějších v regionu. Nedávno Enaudi koupilo necelých devět hektarů vinic od rodiny Dardo za cenu ve výši 5,8 milionu EUR. Jedná se o prestižní polohu ‘Bussia Cru’ z podoblasti Dardi, která je osázená téměř devíti hektary odrůdy Nebbiolo, čtyřmi hektary odrůdy Barbera a zbytek tvoří neobdělaná půda a lanýžový les. K tomu patří téměř 54 hektarů vinic a 80 hektarů půdy v Barolo a Dogliani.
K tomu dodává Matteo Sardagna Einaudi, přestavitel už čtvrté generace rodiny: "Měli jsme především zájem o vinice s odrůdou Nebbiolo v obci Monforte d'Alba. Z těchto hroznů můžeme produkovat silné Barolo s plným tělem - to je pro nás zcela nová dimenze. Navíc kupní cenu za tuto výjimečnou a jedinečnou polohu považujeme za odpovídající. Naším cílem je rozšířit stávající trhy Barola v Asii, Austrálii, Skandinávii a v Německu."

Rozšíření vinic

Nyní Enaudi nově získané vinice s Nebbiolo pronajímá vinařství A. a G. Fantino. Bratři Alessandro a Gian Natale Fantino budou pronajaté vinice obhospodařovat do roku 2020, dokud je ekonomicky zcela nepřevezme Enaudi. Do té doby se Enaudi chce pokusit na nově získaných zemědělských plochách zahájit další novou výsadbu.
V posledních letech Enaudi své vinice nepřetržitě rozšířuje a jeho současná roční producke je téměř 325 tisíc lahví, z toho připadá 36.000 lahví právě na Barolo. "S novou akvizici bychom mohli rozšířit naši produkci Barolo až na 75.000 lahví za rok. Avšak stále nejsme spokojeni. Hnacím motorem pro naše záměry je i nadále hledání nejlepších poloh v těchto oblastech," potvrzuje Enaudi.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.