Přeskočit na hlavní obsah

Jak obchodovat se sudovým vínem na největším trhu světa

Co je sudové víno?

Flexi-tank o objemu 24 tisíce litrů
Je definované jako víno, které je dodávané v kontejnerech (ISO nádržích, Flexi-tancích, obřích bag-in-boxech atd), ne v lahvích ani menších baleních. Některé organizace ho popisují jako jakéhokoliv víno, které je dodáno v nádobách větších než dva litry. Přísně vzato je sudové takové víno, které je dodáváno ve velkých kontejnerech a poté se přeadjustovává na místě jeho určení.
Kupujícími mohou být vinařství, dovozci, vývozci nebo plnírny. I maloobchody mohou být významnými velkoodběrately a to zejména, když prodávají vína pod svou privátní značkou. Hlavní výhody toho, že obchodní řetězce nabízí vlastní privátní značky vín, jsou kontrola nad produktem a eliminace cenové konkurence jinými prodejci. Když jste jediným, kdo prodává určitou značku vína, pak nečelíte tlaku, abyste ji zlevnili.

Tři způsoby obchodování se sudovým vínem

K prvnímu a nejdůležitějšímu způsobu obchodu se sudovým vínem ve Spojených státech patří prodeje samotných vinařů nebo makléřů. Mezi přední firmy patří kalifornské společnosti Turrentine Brokerage, Mancuso Wine Brokerage a The Ciatti Company. Tito zprostředkovatelé nabízejí služby od prodeje hroznů, zprostředkování obchodu se sudovým vínem až po globální obchodování s ním, jeho hodnocení i tvorbu strategických značek. San Francisco je centrem tohoto obchodu jak v tuzemském, tak v mezinárodním měřítku, neboť nabízí vína z více než 4.000 kalifornských vinařství.
Makléřské firmy mohou nabízet služby pro smluvní výrobce či soukromé značky. Při tomto takzvaném "custom crush" si kupující objedná požadované víno, které mu na zakázku vyrobí přímo vinařství. Makléř obvykle zajistí i kartony a etikety a z vinařství dodává hotový výrobek.
Tyto makléřské firmy nabízejí s ohledem na jejich zkušenosti, znalosti a vztahy skvělý výchozí bod pro světové výrobce sudového vína, kteří se snaží vstoupit na americký trh.

Druhý způsob

Druhou možností jsou inzeráty vinařského průmyslu. Ty se mohou objevit v novinách, v nejrůznějších publikacích tohoto odvětví nebo on-line na webových stránkách, například na winebusiness.com a Wine Country Classifieds. Inzeráty uvádí seznam dostupných hroznů nebo specifikace už hotových vín a potenciální kupci se pak mohou obrátit přímo na dodavatele. Mnoho vinařství inzeruje seznamy hroznů ke zpracování a vín k prodeji na internetových stránkách svých regionálních sdružení. Existují také webové portály jako je Vinex a VinsenVRAC, kde kupující často vyjednávají o otázkách týkajících se kvality hroznů a jsou zde k dispozici i přehledné seznamy sudových vín k prodeji.
Také zahraniční výrobci mohou prostřednictvím těchto portálů uvést seznamy svých produktů a to po celou dobu, po kterou jsou schopní dodržet zákonná, logistická i cenová opatření.

Třetí způsob

Při posledním způsobu obchodu se sudovým vínem známým jako “whisper market” se obchodní styky navazují pouze pomocí osobních vztahů. Výrobky ani ostatní údaje se veřejně neprezentují. Nicméně právě tento způsob prodeje má značný podíl na celkovém obchodu se sudovým vínem.
Důvěrné informace obsahují například údaje o tom, jaké množství je k dispozici k prodeji za jakou cenu a zasvěceni kupující si mohou zařídit degustaci vín a pokračovat v nákupu. Vinařství dávají vědět makléři, jaká vína nabízí k prodeji. Základem je důvěřovat makléři, že výrobek bude prodán diskrétně, aniž by bylo odhaleno, odkud pochází.
Podobně vinařství nebo obchodníci, hledající sudová vína ke koupi, mohou své přesné požadavky sdělit známé makléřské firmě, který jim pak zprostřekuje kontakty s příslušným vinařstvím.

Proč sudové víno

Se sudovým vínem se obchoduje z mnoha důvodů. Například kvůli potřebě vytvořit směs vín s použitím lokálních odrůd, když jsou potřebná k výrobě vína z důvodu slabého ročníku nebo právě k produkci privátní značky. Na druhou stranu i pěstitelé mívají přebytečné hrozny, které sami nespotřebují, a sudové víno je pro ně dobrým řešením, jak tento přebytek prodat. Vinařství - bohužel - také mohou mít nadbytek vína, protože kupující nezaplatil nebo víno včas neodebral.
Je opravdu dobré, že obchod se sudovým vínem existuje, zejména jeho podoba označovaná jako "whisper market." Lidé běžně věří, že přebytek vína znamená jeho špatnou kvalitu. Proto se mnoho oceňovaných vinařství nechce nabídkou sudových vín prezentovat, aby si tím nepoškodila svou pověst.

Největší vinný trh na světě

Spojené státy se s odhadovanou spotřebou 31 milionů hektolitrů staly největším trhem na světě. V současné době se do Ameriky dováží sudové víno především z Argentiny, Chile a Kanady. Ale vzhledem k rostoucí síle amerického dolaru a vzniku silných amerických maloobchodníků, kteří chtějí vytvářet privátní značky, narůstá i velká příležitost pro ostatní země.
Francie, největší vývozce sudového vína podle hodnoty (29% světové hodnoty), a Španělsko, největší vývozce podle objemu (23% světového objemu) měli obchodníkům ve Spojených státech na prvním veletrhu se sudovým vínem International Bulk Wine a Spirits Show v San Franciscu na konci července hodně co nabídnout.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania