Přeskočit na hlavní obsah

Tenista Djoković začne v Srbsku vinařit, strýc mu koupil vinice

Před půl rokem se devětadvacetiletý tenista Novak Djoković podílel na kampani "Made by Moments" pro propagaci australských vín Jacob’s Creek patřících do skupiny Pernod-Ricard. 
Podle aktuálních zpráv na tuto kampaň navázal akvizicí pěti hektarů pozemků pro vlastní vinice v Srbsku ve vinařské oblasti Šumadija.
Pozemky nekoupil přímo Novak Djoković, ale již před několika měsíci jeho strýc Goran Djoković. Podle Vladimira Stojiće ze Svazu vinařů Šumadije byly na koupených pozemcích před více než 50 lety vinice. Později byly ale opuštěny a teď na nich rostl les.
"Nyní už je pozemek připravený na výsadbu vinic, která pravděpodobně začne na jaře příštího roku," řekl Stojić. "Nemohu přesně říci, kdy bude postavené i vinařství, ale mohlo by to být v roce 2017 nebo 2018."
Šumadija s 1.200 hektary vinic je považována za jednu z předních vinařských oblastí Srbska. Pocházejí odtud také vína dvou mezinárodně úspěšných srbských vinařství Vinarija Aleksandrović a Podrum Radovanović.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…