Přeskočit na hlavní obsah

Shiraz Republic - vinařství, které může být i vaše

Zkusit si vlastní víno

Otec a syn Brian a Spencer a jejich Red Bedford
Brian Spencer Toolleen vlastní v australské Victorii 65 hektarů vinic, 50 hektarů vlastních a 15 pronajatých, z nichž letos sklidil 50 tun hroznů. Pouze 10 tun využil k produkci vlastních vín a zbytek si rozdělí asi 140 jednotlivých zákazníků včetně domácích vinařů, kteří prostě kupují hrozny, aby z nich udělali své vlastní víno.
Brian tomuto konceptu říká Rent-A-Row. Pronajímá řádky i jednotlivé keře svých vinic jako Airbnb sdílí ubytování nebo Uber auta. Brianovy vinice umožní domácím vinařům nebo vinařům začátečníkům udělat si vlastní vína, aniž by museli kupovat vinice a vinařské technologie. Vítejte v Shiraz Rupblic.

Nadšenci v řádcích

"Vinaři nemůžou pochopit, proč neprodáváme hrozny po tunách, ale prodáváme třeba jen 25 litrů moštu," říká Brian, který provozuje Shiraz Rupblic se svým synem Spencer Page. "V celém vinařském průmyslu jsme jako blecha a slon. Živíme se našim vlastním vínem, ale na pronájem révy nedoplácíme."
Zákazníci Rent-A-Row mohou být do vinohradnického a vinařského procesu zapojeni hodně nebo málo. Mohou začít řezem révy, sklizní, výrobou vína nebo až lahvováním a návrhem etiket.
Zákazníci platí pouze za konečný výrobek od 400 AUD za 25 litrů až do 2.200 AUD za sud a vinici navštíví většinou pětkrát během celého procesu.

Pronajmeme klidně deset keřů

"Většina lidí si pronajímá 10 keřů révy, což představuje 25 litrů vína. Přijdou, prořezávají, sklízejí a jsou zapojeni do produkce vína," říká Brian.
"Měli jsme tu jednoho člověka, který si pronajímal dva řádky a pak pokračoval a stal se komerčním vinařem. Používal naše vinice a současně v Sydney studoval vinařství. Dokonce používal své vlastní hnojivo, zvolil biodynamické řešení."
Jediné pravidlo pro zákazníky je nepoškodit révu. Když se prořez udělá trochu špatně, nezpůsobí to prý žádné velké škody. Během sklizně nastává organizovaný chaos, ale pokud příjde příliš mnoho lidí, rozdělí se do skupin. "Logistika ve skutečnosti není tolik odlišná od řízení normální sklizně," říká Spencer.
Většina zákazníků jsou prý milovníci vína a jejich konečný produkt, kterému v Shiraz Repblic říkají "občanské víno", je kvalitní.
"Zákazníci svou sklizeň kolikrát šlapou a drtí nohama. Někteří volí dubové nádoby, jiní nechtějí síru. Proto je každá šarže jedinečná. Každý rok si vyměňujeme pár našich lahví s lahvemi zákazníků a děláme slepé degustace," shrnuje Brian.

Jak to začalo a kam to povede

Farmu Brian koupil před dvaceti lety a koncept pronajímání révy spustil v roce 2011. Nápad na název vzniknul při popíjení kávy v kavárně s názvem Republic of Cappuccino na ostrově Tonga v Polynésii. "Naše vinařství se jmenovalo Cornella Ridge Estate, ale Shiraz Republic je mnohem lépe zapamatovatelné," říká Brian a uzavírá:
"Pokud nechcete vznímat všechny ty lidi na svých vinicích jako problém, je to velmi příjemné, celá atmosféra je velmi nakažlivá. Nemusíte tím zbohatnout. Jde o to užívat si života."
Takže založili pivovar, pěstují chmel a začali výrábět pivo Ale Cornella Real

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…