Přeskočit na hlavní obsah

Shiraz Republic - vinařství, které může být i vaše

Zkusit si vlastní víno

Otec a syn Brian a Spencer a jejich Red Bedford
Brian Spencer Toolleen vlastní v australské Victorii 65 hektarů vinic, 50 hektarů vlastních a 15 pronajatých, z nichž letos sklidil 50 tun hroznů. Pouze 10 tun využil k produkci vlastních vín a zbytek si rozdělí asi 140 jednotlivých zákazníků včetně domácích vinařů, kteří prostě kupují hrozny, aby z nich udělali své vlastní víno.
Brian tomuto konceptu říká Rent-A-Row. Pronajímá řádky i jednotlivé keře svých vinic jako Airbnb sdílí ubytování nebo Uber auta. Brianovy vinice umožní domácím vinařům nebo vinařům začátečníkům udělat si vlastní vína, aniž by museli kupovat vinice a vinařské technologie. Vítejte v Shiraz Rupblic.

Nadšenci v řádcích

"Vinaři nemůžou pochopit, proč neprodáváme hrozny po tunách, ale prodáváme třeba jen 25 litrů moštu," říká Brian, který provozuje Shiraz Rupblic se svým synem Spencer Page. "V celém vinařském průmyslu jsme jako blecha a slon. Živíme se našim vlastním vínem, ale na pronájem révy nedoplácíme."
Zákazníci Rent-A-Row mohou být do vinohradnického a vinařského procesu zapojeni hodně nebo málo. Mohou začít řezem révy, sklizní, výrobou vína nebo až lahvováním a návrhem etiket.
Zákazníci platí pouze za konečný výrobek od 400 AUD za 25 litrů až do 2.200 AUD za sud a vinici navštíví většinou pětkrát během celého procesu.

Pronajmeme klidně deset keřů

"Většina lidí si pronajímá 10 keřů révy, což představuje 25 litrů vína. Přijdou, prořezávají, sklízejí a jsou zapojeni do produkce vína," říká Brian.
"Měli jsme tu jednoho člověka, který si pronajímal dva řádky a pak pokračoval a stal se komerčním vinařem. Používal naše vinice a současně v Sydney studoval vinařství. Dokonce používal své vlastní hnojivo, zvolil biodynamické řešení."
Jediné pravidlo pro zákazníky je nepoškodit révu. Když se prořez udělá trochu špatně, nezpůsobí to prý žádné velké škody. Během sklizně nastává organizovaný chaos, ale pokud příjde příliš mnoho lidí, rozdělí se do skupin. "Logistika ve skutečnosti není tolik odlišná od řízení normální sklizně," říká Spencer.
Většina zákazníků jsou prý milovníci vína a jejich konečný produkt, kterému v Shiraz Repblic říkají "občanské víno", je kvalitní.
"Zákazníci svou sklizeň kolikrát šlapou a drtí nohama. Někteří volí dubové nádoby, jiní nechtějí síru. Proto je každá šarže jedinečná. Každý rok si vyměňujeme pár našich lahví s lahvemi zákazníků a děláme slepé degustace," shrnuje Brian.

Jak to začalo a kam to povede

Farmu Brian koupil před dvaceti lety a koncept pronajímání révy spustil v roce 2011. Nápad na název vzniknul při popíjení kávy v kavárně s názvem Republic of Cappuccino na ostrově Tonga v Polynésii. "Naše vinařství se jmenovalo Cornella Ridge Estate, ale Shiraz Republic je mnohem lépe zapamatovatelné," říká Brian a uzavírá:
"Pokud nechcete vznímat všechny ty lidi na svých vinicích jako problém, je to velmi příjemné, celá atmosféra je velmi nakažlivá. Nemusíte tím zbohatnout. Jde o to užívat si života."
Takže založili pivovar, pěstují chmel a začali výrábět pivo Ale Cornella Real

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania