Přeskočit na hlavní obsah

Princezny v Breisgau

Princezny vína ve vinařstvích

Lena Grodel
Breisgauer Wein, vinařská oblast Breisgau, je nevelký a mladý vinařský region, který díky zdařilé marketingové iniciativě doznal značného rozmachu. Jeho vinohrady se rozprostírají v Bádensku mezi Offenburgem a Freiburgem na 1.610 hektarech, desetině českých vinic, .
K akcím, které region propagují patří letošní poznávací cesta Královen vín po regionu, organizovaná Breisgauer Wein prostřednictvím úřadující letošní Breisgaue Weinprinzessin 2015/2016 Leny Grodel a Baden Weinprinzessin 2015/2016 Annette Herbstritt, které spolu s dalšími oceněnými dívkami vinařských německých oblastí podnikly prohlídku této oblasti.

Domov Leny Grodel

Začínalo se právě v Köndringen, domově Leny Grodel. Předseda vinařů Köndringer Winzergenossenschaft Walter Förschler a jeho tým byli velmi potěšeni takovou návštěvou. Celá akce byla zahájena sklenkou šampaňského a malým pohoštěním, následovaná ochutnávkou místního muškátu doplněnou lahodným nugátem z čokoládovny Herget.
Poté se děvčata přesunula na jižní cíp Breisgau do Wildtalu, vinařství Kaltenbach, kde je srdečně přivítali Christine a Bernhard Kaltenbach, kteří jim ukázali svoje vinařství, prošli se společně vinicemi a samozřejmě nabídli svým milým návštěvnicím svá vína.

Vinařství bádenské princezny

I Annette Herbstritt provedla svoje kolegyně vinařstvím, které reprezentovala - vinařským družstvem Glottertal. Všechny si prohlédly prodejní prostory i vinice Glottertal, z nichž byl i díky slunečnému počasí krásný výhled do okolí.
Výlet dále pokračoval přes krásné oblasti regionu podél Badischen Weinstraße, kde se dalším cílem cesty stala věž Heuberg v Ettenheimu. Vinaři přivítali dívky sklenkou Secco Muscaris, u které probíhala živá debata o aktualní situaci vinařství. Potom se vydali k rozhledně, ze které měli vinařskou oblast Breisgau jako na dlani.

Popularita princezen vínu pomáhá

Závěrem navštívily oceněné dívky Grafenhausen, kde byly srdečně přijaty Dietrichem Jörgerem, předsedou vinařů z Breisgau. Pod dojmem krajiny, vín a lidí z oblasti Breisgau se vrátily po dni plném zážitků domů.
I rakouští vinaři využívají popularity královen vína, když v osmdesátých letech v Rakousku vypukl skandál s vínem. Královny tou dobou už způsobily značný rozruch doma i v zahraničí a mohly hrát hlavní roli v rekonstrukci jeho obrazu na veřejnosti a s jejich znalostmi a přesvědčivostí hodně propagovaly rakouské víno.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben