Přeskočit na hlavní obsah

Princezny v Breisgau

Princezny vína ve vinařstvích

Lena Grodel
Breisgauer Wein, vinařská oblast Breisgau, je nevelký a mladý vinařský region, který díky zdařilé marketingové iniciativě doznal značného rozmachu. Jeho vinohrady se rozprostírají v Bádensku mezi Offenburgem a Freiburgem na 1.610 hektarech, desetině českých vinic, .
K akcím, které region propagují patří letošní poznávací cesta Královen vín po regionu, organizovaná Breisgauer Wein prostřednictvím úřadující letošní Breisgaue Weinprinzessin 2015/2016 Leny Grodel a Baden Weinprinzessin 2015/2016 Annette Herbstritt, které spolu s dalšími oceněnými dívkami vinařských německých oblastí podnikly prohlídku této oblasti.

Domov Leny Grodel

Začínalo se právě v Köndringen, domově Leny Grodel. Předseda vinařů Köndringer Winzergenossenschaft Walter Förschler a jeho tým byli velmi potěšeni takovou návštěvou. Celá akce byla zahájena sklenkou šampaňského a malým pohoštěním, následovaná ochutnávkou místního muškátu doplněnou lahodným nugátem z čokoládovny Herget.
Poté se děvčata přesunula na jižní cíp Breisgau do Wildtalu, vinařství Kaltenbach, kde je srdečně přivítali Christine a Bernhard Kaltenbach, kteří jim ukázali svoje vinařství, prošli se společně vinicemi a samozřejmě nabídli svým milým návštěvnicím svá vína.

Vinařství bádenské princezny

I Annette Herbstritt provedla svoje kolegyně vinařstvím, které reprezentovala - vinařským družstvem Glottertal. Všechny si prohlédly prodejní prostory i vinice Glottertal, z nichž byl i díky slunečnému počasí krásný výhled do okolí.
Výlet dále pokračoval přes krásné oblasti regionu podél Badischen Weinstraße, kde se dalším cílem cesty stala věž Heuberg v Ettenheimu. Vinaři přivítali dívky sklenkou Secco Muscaris, u které probíhala živá debata o aktualní situaci vinařství. Potom se vydali k rozhledně, ze které měli vinařskou oblast Breisgau jako na dlani.

Popularita princezen vínu pomáhá

Závěrem navštívily oceněné dívky Grafenhausen, kde byly srdečně přijaty Dietrichem Jörgerem, předsedou vinařů z Breisgau. Pod dojmem krajiny, vín a lidí z oblasti Breisgau se vrátily po dni plném zážitků domů.
I rakouští vinaři využívají popularity královen vína, když v osmdesátých letech v Rakousku vypukl skandál s vínem. Královny tou dobou už způsobily značný rozruch doma i v zahraničí a mohly hrát hlavní roli v rekonstrukci jeho obrazu na veřejnosti a s jejich znalostmi a přesvědčivostí hodně propagovaly rakouské víno.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.