17. července 2016

Princezny v Breisgau

Princezny vína ve vinařstvích

Lena Grodel
Breisgauer Wein, vinařská oblast Breisgau, je nevelký a mladý vinařský region, který díky zdařilé marketingové iniciativě doznal značného rozmachu. Jeho vinohrady se rozprostírají v Bádensku mezi Offenburgem a Freiburgem na 1.610 hektarech, desetině českých vinic, .
K akcím, které region propagují patří letošní poznávací cesta Královen vín po regionu, organizovaná Breisgauer Wein prostřednictvím úřadující letošní Breisgaue Weinprinzessin 2015/2016 Leny Grodel a Baden Weinprinzessin 2015/2016 Annette Herbstritt, které spolu s dalšími oceněnými dívkami vinařských německých oblastí podnikly prohlídku této oblasti.

Domov Leny Grodel

Začínalo se právě v Köndringen, domově Leny Grodel. Předseda vinařů Köndringer Winzergenossenschaft Walter Förschler a jeho tým byli velmi potěšeni takovou návštěvou. Celá akce byla zahájena sklenkou šampaňského a malým pohoštěním, následovaná ochutnávkou místního muškátu doplněnou lahodným nugátem z čokoládovny Herget.
Poté se děvčata přesunula na jižní cíp Breisgau do Wildtalu, vinařství Kaltenbach, kde je srdečně přivítali Christine a Bernhard Kaltenbach, kteří jim ukázali svoje vinařství, prošli se společně vinicemi a samozřejmě nabídli svým milým návštěvnicím svá vína.

Vinařství bádenské princezny

I Annette Herbstritt provedla svoje kolegyně vinařstvím, které reprezentovala - vinařským družstvem Glottertal. Všechny si prohlédly prodejní prostory i vinice Glottertal, z nichž byl i díky slunečnému počasí krásný výhled do okolí.
Výlet dále pokračoval přes krásné oblasti regionu podél Badischen Weinstraße, kde se dalším cílem cesty stala věž Heuberg v Ettenheimu. Vinaři přivítali dívky sklenkou Secco Muscaris, u které probíhala živá debata o aktualní situaci vinařství. Potom se vydali k rozhledně, ze které měli vinařskou oblast Breisgau jako na dlani.

Popularita princezen vínu pomáhá

Závěrem navštívily oceněné dívky Grafenhausen, kde byly srdečně přijaty Dietrichem Jörgerem, předsedou vinařů z Breisgau. Pod dojmem krajiny, vín a lidí z oblasti Breisgau se vrátily po dni plném zážitků domů.
I rakouští vinaři využívají popularity královen vína, když v osmdesátých letech v Rakousku vypukl skandál s vínem. Královny tou dobou už způsobily značný rozruch doma i v zahraničí a mohly hrát hlavní roli v rekonstrukci jeho obrazu na veřejnosti a s jejich znalostmi a přesvědčivostí hodně propagovaly rakouské víno.