Přeskočit na hlavní obsah

Princezny v Breisgau

Princezny vína ve vinařstvích

Lena Grodel
Breisgauer Wein, vinařská oblast Breisgau, je nevelký a mladý vinařský region, který díky zdařilé marketingové iniciativě doznal značného rozmachu. Jeho vinohrady se rozprostírají v Bádensku mezi Offenburgem a Freiburgem na 1.610 hektarech, desetině českých vinic, .
K akcím, které region propagují patří letošní poznávací cesta Královen vín po regionu, organizovaná Breisgauer Wein prostřednictvím úřadující letošní Breisgaue Weinprinzessin 2015/2016 Leny Grodel a Baden Weinprinzessin 2015/2016 Annette Herbstritt, které spolu s dalšími oceněnými dívkami vinařských německých oblastí podnikly prohlídku této oblasti.

Domov Leny Grodel

Začínalo se právě v Köndringen, domově Leny Grodel. Předseda vinařů Köndringer Winzergenossenschaft Walter Förschler a jeho tým byli velmi potěšeni takovou návštěvou. Celá akce byla zahájena sklenkou šampaňského a malým pohoštěním, následovaná ochutnávkou místního muškátu doplněnou lahodným nugátem z čokoládovny Herget.
Poté se děvčata přesunula na jižní cíp Breisgau do Wildtalu, vinařství Kaltenbach, kde je srdečně přivítali Christine a Bernhard Kaltenbach, kteří jim ukázali svoje vinařství, prošli se společně vinicemi a samozřejmě nabídli svým milým návštěvnicím svá vína.

Vinařství bádenské princezny

I Annette Herbstritt provedla svoje kolegyně vinařstvím, které reprezentovala - vinařským družstvem Glottertal. Všechny si prohlédly prodejní prostory i vinice Glottertal, z nichž byl i díky slunečnému počasí krásný výhled do okolí.
Výlet dále pokračoval přes krásné oblasti regionu podél Badischen Weinstraße, kde se dalším cílem cesty stala věž Heuberg v Ettenheimu. Vinaři přivítali dívky sklenkou Secco Muscaris, u které probíhala živá debata o aktualní situaci vinařství. Potom se vydali k rozhledně, ze které měli vinařskou oblast Breisgau jako na dlani.

Popularita princezen vínu pomáhá

Závěrem navštívily oceněné dívky Grafenhausen, kde byly srdečně přijaty Dietrichem Jörgerem, předsedou vinařů z Breisgau. Pod dojmem krajiny, vín a lidí z oblasti Breisgau se vrátily po dni plném zážitků domů.
I rakouští vinaři využívají popularity královen vína, když v osmdesátých letech v Rakousku vypukl skandál s vínem. Královny tou dobou už způsobily značný rozruch doma i v zahraničí a mohly hrát hlavní roli v rekonstrukci jeho obrazu na veřejnosti a s jejich znalostmi a přesvědčivostí hodně propagovaly rakouské víno.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…