Přeskočit na hlavní obsah

Plísně hrozí zničit úrodu Sherry

Teplo a vlho ničí letošní Palomino

Tradiční vinice v Marco de Jerez
Pěstitelé v Andalusii uvádějí, že plíseň, která se šíří v důsledku teplého a vlhkého jara, ohrozí letošní produkci sherry. Obávají se, že až 80% z úrody by mohlo být zničené díky plísním v důsledku vyšších teplot a neobvykle vysokému množství srážek v jarním období. Vinařská družstva z celého regionu Jerez, které propůjčilo své jméno tomuto fortifikovanému vínu, hlásí devastující účinky na svých vinicích.
Francisco Guerrero, představitel Consejo Regulador y Asaja-Asevi v Jerezu, potvrdil, že neobvyklé klimatické podmínky v letošním roce dovolily plísním se šířit. 
"Po suché a mírné zimě nikdo nečekal tak silné srážky v průběhu května," vysvětlil Guerrero.
Vinař Jose Sumariva Harara očekává ztráty ve svých vinicích s Palominem až ve výši 85%. "Je to katastrofa," potvrdil vinař listu El País.

Třetina úrody v Jerezu je ztracena

César Saldaña, generální ředitel Consejo Regulador del Vino de Jerez, potvrdil, že škody jsou nejvyšší směrem k pobřeží a u ústí řeky Guadalquivir. Předpokládá, že réva bude nejvíce zasažená v okolí Chipiona, Sanlúcar a Trebujena. 
Ztráty se budou pohybovat mezi 50% a 70% v Sanlúcaru, v Trebujena se očekávaná škoda pohybuje mezi 30% a 60% a kolem 50% bude v Chipiona. Celý Jerez utrpí ztráty mezi 15% a 30%.
Sherry prodělává v zahraničí renesanci, v posledních letech se zbavilo své pověsti sladkého aperitivu pro starší tety v britských salonech a stále častějí ho jako svůj nápoj volí i hipsteři. Není divu, má i moderní web.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .