Přeskočit na hlavní obsah

Plísně hrozí zničit úrodu Sherry

Teplo a vlho ničí letošní Palomino

Tradiční vinice v Marco de Jerez
Pěstitelé v Andalusii uvádějí, že plíseň, která se šíří v důsledku teplého a vlhkého jara, ohrozí letošní produkci sherry. Obávají se, že až 80% z úrody by mohlo být zničené díky plísním v důsledku vyšších teplot a neobvykle vysokému množství srážek v jarním období. Vinařská družstva z celého regionu Jerez, které propůjčilo své jméno tomuto fortifikovanému vínu, hlásí devastující účinky na svých vinicích.
Francisco Guerrero, představitel Consejo Regulador y Asaja-Asevi v Jerezu, potvrdil, že neobvyklé klimatické podmínky v letošním roce dovolily plísním se šířit. 
"Po suché a mírné zimě nikdo nečekal tak silné srážky v průběhu května," vysvětlil Guerrero.
Vinař Jose Sumariva Harara očekává ztráty ve svých vinicích s Palominem až ve výši 85%. "Je to katastrofa," potvrdil vinař listu El País.

Třetina úrody v Jerezu je ztracena

César Saldaña, generální ředitel Consejo Regulador del Vino de Jerez, potvrdil, že škody jsou nejvyšší směrem k pobřeží a u ústí řeky Guadalquivir. Předpokládá, že réva bude nejvíce zasažená v okolí Chipiona, Sanlúcar a Trebujena. 
Ztráty se budou pohybovat mezi 50% a 70% v Sanlúcaru, v Trebujena se očekávaná škoda pohybuje mezi 30% a 60% a kolem 50% bude v Chipiona. Celý Jerez utrpí ztráty mezi 15% a 30%.
Sherry prodělává v zahraničí renesanci, v posledních letech se zbavilo své pověsti sladkého aperitivu pro starší tety v britských salonech a stále častějí ho jako svůj nápoj volí i hipsteři. Není divu, má i moderní web.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…