Přeskočit na hlavní obsah

Diplomacie OIV na břehu Černého moře a výsledky soutěže

Politika mezi vinaři

Hotel Radisson Lazurnaya

Černomořské vinařské fórum letos proběhlo od 30. června do 1. července v Soči. Tuto událost pořádala Organizace černomořské hospodářské spolupráce (Organization of the Black Sea Economic Cooperation, BSEC), které letos předsedá Rusko. Zakládajícími členy organizace soustředěné na politické a ekonomické iniciativy k podpoře spolupráce, míru, stability a prosperity v oblasti Černého moře jsou země s černomořským pobřežím. Pozorovateli jsou dnes i Česko a Slovensko nebo Německo a Spojené státy.
Nicméně Rusko předloni anektovalo Krym a jen jediný stát z BSEC tuto anexi uznal. Ostatní se připojily k hospodářským a politickým sankcím proti Rusku. Ukrajina si jistě v roce 1992, když spolu s Ruskem a dalšími devíti zeměmi v Istanbulu BSEC zakládala, podporu míru a stability na pobřeží Černého moře představovala úplně jinak.

Ukrajina bez krymských vinařství

Zástupci ukrajinských organizací - pokud nepočítáme ty krymské - se letošního 3. ročníku ani loňského druhého Černomořského vinařského fóra neúčastnili. Zato mezivládní Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) této akci poskytla svou záštitu a její generální ředitel Jean-Maria Aurand se akce osobně účastnil.
Co bylo jeho cílem a jaký byl smysl záštity pro akci, které se zúčastnilo asi 150 aktérů z vinařského průmyslu - producentů, obchodníků s vínem, enologů i someliérů - ze zhruba 10 zemí?

Záštita OIV

Kromě kuloárních zpráv o velkém podílu Ruska na konzumaci šumivého vína Aurand prezentoval hlavní trendy vinařského průmyslu v globálním měřítku se zaměřením na vývoj konzumace a jejího nedávného vývoje.
Sami ruští organizátoři vyzdvihují výsledky soutěže Černomořská vína 2016, která se v rámci fóra pod záštitou a podle pravidel OIV konala. Soutěže se podle organizátorů účastnilo devět zemí BSEC - Ukrajina ne - a dvě mimo soutěž, Tunis a Abcházie. Protože mezi devíti účastnickými zeměmi nechyběli gruzínští vinaři, je účast abcházkých vinařů pikantní - naprostá většina zemí pokládá Abcházii za součást Gruzie stejně jako Krym za součást Ukrajiny.
Vítězy byla vyhlášena vinařství Carl Reh Winery a Cramele Recaș z Rumunska, Giuaani z Gruzie, Millerovo Winery z Ruska, Voskevaz Winery z Arménie - a krymská Zolotaya Balka.

Diplomacie degustovala

Stejnou pozornost organizátoři věnovali Diplomatické degustaci, na které za tónů Rachmaninova, Strausse a Mozarta předvedených Rachmaninovým kvartetem diplomaté, vinaři a hodnotitelé soutěže ochutnávali kolem 60 vzorků z devíti zemí. Degustace se místo plánované půl hodiny protáhla na více než tři hodiny.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania