Přeskočit na hlavní obsah

Diplomacie OIV na břehu Černého moře a výsledky soutěže

Politika mezi vinaři

Hotel Radisson Lazurnaya

Černomořské vinařské fórum letos proběhlo od 30. června do 1. července v Soči. Tuto událost pořádala Organizace černomořské hospodářské spolupráce (Organization of the Black Sea Economic Cooperation, BSEC), které letos předsedá Rusko. Zakládajícími členy organizace soustředěné na politické a ekonomické iniciativy k podpoře spolupráce, míru, stability a prosperity v oblasti Černého moře jsou země s černomořským pobřežím. Pozorovateli jsou dnes i Česko a Slovensko nebo Německo a Spojené státy.
Nicméně Rusko předloni anektovalo Krym a jen jediný stát z BSEC tuto anexi uznal. Ostatní se připojily k hospodářským a politickým sankcím proti Rusku. Ukrajina si jistě v roce 1992, když spolu s Ruskem a dalšími devíti zeměmi v Istanbulu BSEC zakládala, podporu míru a stability na pobřeží Černého moře představovala úplně jinak.

Ukrajina bez krymských vinařství

Zástupci ukrajinských organizací - pokud nepočítáme ty krymské - se letošního 3. ročníku ani loňského druhého Černomořského vinařského fóra neúčastnili. Zato mezivládní Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) této akci poskytla svou záštitu a její generální ředitel Jean-Maria Aurand se akce osobně účastnil.
Co bylo jeho cílem a jaký byl smysl záštity pro akci, které se zúčastnilo asi 150 aktérů z vinařského průmyslu - producentů, obchodníků s vínem, enologů i someliérů - ze zhruba 10 zemí?

Záštita OIV

Kromě kuloárních zpráv o velkém podílu Ruska na konzumaci šumivého vína Aurand prezentoval hlavní trendy vinařského průmyslu v globálním měřítku se zaměřením na vývoj konzumace a jejího nedávného vývoje.
Sami ruští organizátoři vyzdvihují výsledky soutěže Černomořská vína 2016, která se v rámci fóra pod záštitou a podle pravidel OIV konala. Soutěže se podle organizátorů účastnilo devět zemí BSEC - Ukrajina ne - a dvě mimo soutěž, Tunis a Abcházie. Protože mezi devíti účastnickými zeměmi nechyběli gruzínští vinaři, je účast abcházkých vinařů pikantní - naprostá většina zemí pokládá Abcházii za součást Gruzie stejně jako Krym za součást Ukrajiny.
Vítězy byla vyhlášena vinařství Carl Reh Winery a Cramele Recaș z Rumunska, Giuaani z Gruzie, Millerovo Winery z Ruska, Voskevaz Winery z Arménie - a krymská Zolotaya Balka.

Diplomacie degustovala

Stejnou pozornost organizátoři věnovali Diplomatické degustaci, na které za tónů Rachmaninova, Strausse a Mozarta předvedených Rachmaninovým kvartetem diplomaté, vinaři a hodnotitelé soutěže ochutnávali kolem 60 vzorků z devíti zemí. Degustace se místo plánované půl hodiny protáhla na více než tři hodiny.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…