Přeskočit na hlavní obsah

Diplomacie OIV na břehu Černého moře a výsledky soutěže

Politika mezi vinaři

Hotel Radisson Lazurnaya

Černomořské vinařské fórum letos proběhlo od 30. června do 1. července v Soči. Tuto událost pořádala Organizace černomořské hospodářské spolupráce (Organization of the Black Sea Economic Cooperation, BSEC), které letos předsedá Rusko. Zakládajícími členy organizace soustředěné na politické a ekonomické iniciativy k podpoře spolupráce, míru, stability a prosperity v oblasti Černého moře jsou země s černomořským pobřežím. Pozorovateli jsou dnes i Česko a Slovensko nebo Německo a Spojené státy.
Nicméně Rusko předloni anektovalo Krym a jen jediný stát z BSEC tuto anexi uznal. Ostatní se připojily k hospodářským a politickým sankcím proti Rusku. Ukrajina si jistě v roce 1992, když spolu s Ruskem a dalšími devíti zeměmi v Istanbulu BSEC zakládala, podporu míru a stability na pobřeží Černého moře představovala úplně jinak.

Ukrajina bez krymských vinařství

Zástupci ukrajinských organizací - pokud nepočítáme ty krymské - se letošního 3. ročníku ani loňského druhého Černomořského vinařského fóra neúčastnili. Zato mezivládní Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) této akci poskytla svou záštitu a její generální ředitel Jean-Maria Aurand se akce osobně účastnil.
Co bylo jeho cílem a jaký byl smysl záštity pro akci, které se zúčastnilo asi 150 aktérů z vinařského průmyslu - producentů, obchodníků s vínem, enologů i someliérů - ze zhruba 10 zemí?

Záštita OIV

Kromě kuloárních zpráv o velkém podílu Ruska na konzumaci šumivého vína Aurand prezentoval hlavní trendy vinařského průmyslu v globálním měřítku se zaměřením na vývoj konzumace a jejího nedávného vývoje.
Sami ruští organizátoři vyzdvihují výsledky soutěže Černomořská vína 2016, která se v rámci fóra pod záštitou a podle pravidel OIV konala. Soutěže se podle organizátorů účastnilo devět zemí BSEC - Ukrajina ne - a dvě mimo soutěž, Tunis a Abcházie. Protože mezi devíti účastnickými zeměmi nechyběli gruzínští vinaři, je účast abcházkých vinařů pikantní - naprostá většina zemí pokládá Abcházii za součást Gruzie stejně jako Krym za součást Ukrajiny.
Vítězy byla vyhlášena vinařství Carl Reh Winery a Cramele Recaș z Rumunska, Giuaani z Gruzie, Millerovo Winery z Ruska, Voskevaz Winery z Arménie - a krymská Zolotaya Balka.

Diplomacie degustovala

Stejnou pozornost organizátoři věnovali Diplomatické degustaci, na které za tónů Rachmaninova, Strausse a Mozarta předvedených Rachmaninovým kvartetem diplomaté, vinaři a hodnotitelé soutěže ochutnávali kolem 60 vzorků z devíti zemí. Degustace se místo plánované půl hodiny protáhla na více než tři hodiny.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.