18. července 2016

Diplomacie OIV na břehu Černého moře a výsledky soutěže

Politika mezi vinaři

Hotel Radisson Lazurnaya

Černomořské vinařské fórum letos proběhlo od 30. června do 1. července v Soči. Tuto událost pořádala Organizace černomořské hospodářské spolupráce (Organization of the Black Sea Economic Cooperation, BSEC), které letos předsedá Rusko. Zakládajícími členy organizace soustředěné na politické a ekonomické iniciativy k podpoře spolupráce, míru, stability a prosperity v oblasti Černého moře jsou země s černomořským pobřežím. Pozorovateli jsou dnes i Česko a Slovensko nebo Německo a Spojené státy.
Nicméně Rusko předloni anektovalo Krym a jen jediný stát z BSEC tuto anexi uznal. Ostatní se připojily k hospodářským a politickým sankcím proti Rusku. Ukrajina si jistě v roce 1992, když spolu s Ruskem a dalšími devíti zeměmi v Istanbulu BSEC zakládala, podporu míru a stability na pobřeží Černého moře představovala úplně jinak.

Ukrajina bez krymských vinařství

Zástupci ukrajinských organizací - pokud nepočítáme ty krymské - se letošního 3. ročníku ani loňského druhého Černomořského vinařského fóra neúčastnili. Zato mezivládní Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) této akci poskytla svou záštitu a její generální ředitel Jean-Maria Aurand se akce osobně účastnil.
Co bylo jeho cílem a jaký byl smysl záštity pro akci, které se zúčastnilo asi 150 aktérů z vinařského průmyslu - producentů, obchodníků s vínem, enologů i someliérů - ze zhruba 10 zemí?

Záštita OIV

Kromě kuloárních zpráv o velkém podílu Ruska na konzumaci šumivého vína Aurand prezentoval hlavní trendy vinařského průmyslu v globálním měřítku se zaměřením na vývoj konzumace a jejího nedávného vývoje.
Sami ruští organizátoři vyzdvihují výsledky soutěže Černomořská vína 2016, která se v rámci fóra pod záštitou a podle pravidel OIV konala. Soutěže se podle organizátorů účastnilo devět zemí BSEC - Ukrajina ne - a dvě mimo soutěž, Tunis a Abcházie. Protože mezi devíti účastnickými zeměmi nechyběli gruzínští vinaři, je účast abcházkých vinařů pikantní - naprostá většina zemí pokládá Abcházii za součást Gruzie stejně jako Krym za součást Ukrajiny.
Vítězy byla vyhlášena vinařství Carl Reh Winery a Cramele Recaș z Rumunska, Giuaani z Gruzie, Millerovo Winery z Ruska, Voskevaz Winery z Arménie - a krymská Zolotaya Balka.

Diplomacie degustovala

Stejnou pozornost organizátoři věnovali Diplomatické degustaci, na které za tónů Rachmaninova, Strausse a Mozarta předvedených Rachmaninovým kvartetem diplomaté, vinaři a hodnotitelé soutěže ochutnávali kolem 60 vzorků z devíti zemí. Degustace se místo plánované půl hodiny protáhla na více než tři hodiny.