Přeskočit na hlavní obsah

Čerstvé změny několika rakouských apelací

Změny zeměpisných označení v Burgenlandu a Štýrsku

Vinice v jižním Štýrsku
V prvním pololetí letošního roku změnil rakouský vinařský zákon názvy některých vinařských oblastí a sjednotil používání označení viničních tratí.
Aby se zabránilo zdvojení a záměnám vinařských podoblastí Burgenland Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland, byly zrušeny. Od nynějška budou všechna jakostní vína, která mají původ v těchto vinařských podoblastech, označená na etiketách "Burgenland".
Paralelně se vytváří mikroregion "Südburgenland", která nahrazuje dva dosavadní mikroregiony "Pinkatal" a "Geschriebenstein".
Vinařská podoblast "Süd-Oststeiermark" na hornatém jihovýchodě Rakouska byla přejmenována na "Vulkanland Steiermark," což je koncepčně silnější označení.

Districtus Austriae Controllatus

Vedle systému značení oblastí a podoblastí má rakouský systém stejně jako český nebo maďarský ještě paralelní označení oblastí DAC, vymezení druhého apelačního systému. V podoblasti Burgenland jsou to vína s označením Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC a Eisenberg DAC.

Jednoznačné Rieden na etiketě

Také označení viničních tratí dostalo prostřednictvím novely další impuls. Bylo stanoveno, že vína pocházející z konkrétní viniční trati, musí mít spolu se jménem viniční trati na etiketě slovo "Ried". Dosud mohl být název viniční trati matoucí a zaměnitelný například s názvem vína. Text "Ried" na etiketě jednoznačně určí, že se jedná o víno z hroznů s původem z uvedené viniční trati. Vína z viničních tratí budou i pro zahraniční konzumenty na první pohled odlišitelná od názvu vína nebo označení pseudo původu.

Ausbruch jen z Rustu

Jako v Česku, Maďarsku, Slovinsku nebo Kanadě je i v Rakousku důraz na přívlastek. Legislativní změna vyhradila přívlastek “Ausbruch", synonymum Trockenbeerenauslese, v Česku Výběr z bobulí, pouze pro "Ruster Ausbruch" tedy pro Trockenbeerenauslese z města Rust. Žádné jiné víno nesmí být výrazem "Ausbruch" označené.

Rakouský sekt exklusivně

Mezníkem pro rakouský vinařský průmysl je nová regulace rakouského šumivého vína. Jak jsme už psali, vedle běžného rakouského jakostního šumivého vína bylo vloni definováné rakouské šumivé víno s chráněným označením původu Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung, Sekt g.U., obdoba českého šumivého vína s označením původu. Že s tímto označením chtějí rakouští producenti zaútočit na pozice a ceny Cavy, Prosecca nebo dokonce Champagne je naprosto zřejmé.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania