Přeskočit na hlavní obsah

Čerstvé změny několika rakouských apelací

Změny zeměpisných označení v Burgenlandu a Štýrsku

Vinice v jižním Štýrsku
V prvním pololetí letošního roku změnil rakouský vinařský zákon názvy některých vinařských oblastí a sjednotil používání označení viničních tratí.
Aby se zabránilo zdvojení a záměnám vinařských podoblastí Burgenland Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland, byly zrušeny. Od nynějška budou všechna jakostní vína, která mají původ v těchto vinařských podoblastech, označená na etiketách "Burgenland".
Paralelně se vytváří mikroregion "Südburgenland", která nahrazuje dva dosavadní mikroregiony "Pinkatal" a "Geschriebenstein".
Vinařská podoblast "Süd-Oststeiermark" na hornatém jihovýchodě Rakouska byla přejmenována na "Vulkanland Steiermark," což je koncepčně silnější označení.

Districtus Austriae Controllatus

Vedle systému značení oblastí a podoblastí má rakouský systém stejně jako český nebo maďarský ještě paralelní označení oblastí DAC, vymezení druhého apelačního systému. V podoblasti Burgenland jsou to vína s označením Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC a Eisenberg DAC.

Jednoznačné Rieden na etiketě

Také označení viničních tratí dostalo prostřednictvím novely další impuls. Bylo stanoveno, že vína pocházející z konkrétní viniční trati, musí mít spolu se jménem viniční trati na etiketě slovo "Ried". Dosud mohl být název viniční trati matoucí a zaměnitelný například s názvem vína. Text "Ried" na etiketě jednoznačně určí, že se jedná o víno z hroznů s původem z uvedené viniční trati. Vína z viničních tratí budou i pro zahraniční konzumenty na první pohled odlišitelná od názvu vína nebo označení pseudo původu.

Ausbruch jen z Rustu

Jako v Česku, Maďarsku, Slovinsku nebo Kanadě je i v Rakousku důraz na přívlastek. Legislativní změna vyhradila přívlastek “Ausbruch", synonymum Trockenbeerenauslese, v Česku Výběr z bobulí, pouze pro "Ruster Ausbruch" tedy pro Trockenbeerenauslese z města Rust. Žádné jiné víno nesmí být výrazem "Ausbruch" označené.

Rakouský sekt exklusivně

Mezníkem pro rakouský vinařský průmysl je nová regulace rakouského šumivého vína. Jak jsme už psali, vedle běžného rakouského jakostního šumivého vína bylo vloni definováné rakouské šumivé víno s chráněným označením původu Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung, Sekt g.U., obdoba českého šumivého vína s označením původu. Že s tímto označením chtějí rakouští producenti zaútočit na pozice a ceny Cavy, Prosecca nebo dokonce Champagne je naprosto zřejmé.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…