Přeskočit na hlavní obsah

Čerstvé změny několika rakouských apelací

Změny zeměpisných označení v Burgenlandu a Štýrsku

Vinice v jižním Štýrsku
V prvním pololetí letošního roku změnil rakouský vinařský zákon názvy některých vinařských oblastí a sjednotil používání označení viničních tratí.
Aby se zabránilo zdvojení a záměnám vinařských podoblastí Burgenland Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland, byly zrušeny. Od nynějška budou všechna jakostní vína, která mají původ v těchto vinařských podoblastech, označená na etiketách "Burgenland".
Paralelně se vytváří mikroregion "Südburgenland", která nahrazuje dva dosavadní mikroregiony "Pinkatal" a "Geschriebenstein".
Vinařská podoblast "Süd-Oststeiermark" na hornatém jihovýchodě Rakouska byla přejmenována na "Vulkanland Steiermark," což je koncepčně silnější označení.

Districtus Austriae Controllatus

Vedle systému značení oblastí a podoblastí má rakouský systém stejně jako český nebo maďarský ještě paralelní označení oblastí DAC, vymezení druhého apelačního systému. V podoblasti Burgenland jsou to vína s označením Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC a Eisenberg DAC.

Jednoznačné Rieden na etiketě

Také označení viničních tratí dostalo prostřednictvím novely další impuls. Bylo stanoveno, že vína pocházející z konkrétní viniční trati, musí mít spolu se jménem viniční trati na etiketě slovo "Ried". Dosud mohl být název viniční trati matoucí a zaměnitelný například s názvem vína. Text "Ried" na etiketě jednoznačně určí, že se jedná o víno z hroznů s původem z uvedené viniční trati. Vína z viničních tratí budou i pro zahraniční konzumenty na první pohled odlišitelná od názvu vína nebo označení pseudo původu.

Ausbruch jen z Rustu

Jako v Česku, Maďarsku, Slovinsku nebo Kanadě je i v Rakousku důraz na přívlastek. Legislativní změna vyhradila přívlastek “Ausbruch", synonymum Trockenbeerenauslese, v Česku Výběr z bobulí, pouze pro "Ruster Ausbruch" tedy pro Trockenbeerenauslese z města Rust. Žádné jiné víno nesmí být výrazem "Ausbruch" označené.

Rakouský sekt exklusivně

Mezníkem pro rakouský vinařský průmysl je nová regulace rakouského šumivého vína. Jak jsme už psali, vedle běžného rakouského jakostního šumivého vína bylo vloni definováné rakouské šumivé víno s chráněným označením původu Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung, Sekt g.U., obdoba českého šumivého vína s označením původu. Že s tímto označením chtějí rakouští producenti zaútočit na pozice a ceny Cavy, Prosecca nebo dokonce Champagne je naprosto zřejmé.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .