22. července 2016

Čerstvé změny několika rakouských apelací

Změny zeměpisných označení v Burgenlandu a Štýrsku

Vinice v jižním Štýrsku
V prvním pololetí letošního roku změnil rakouský vinařský zákon názvy některých vinařských oblastí a sjednotil používání označení viničních tratí.
Aby se zabránilo zdvojení a záměnám vinařských podoblastí Burgenland Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland, byly zrušeny. Od nynějška budou všechna jakostní vína, která mají původ v těchto vinařských podoblastech, označená na etiketách "Burgenland".
Paralelně se vytváří mikroregion "Südburgenland", která nahrazuje dva dosavadní mikroregiony "Pinkatal" a "Geschriebenstein".
Vinařská podoblast "Süd-Oststeiermark" na hornatém jihovýchodě Rakouska byla přejmenována na "Vulkanland Steiermark," což je koncepčně silnější označení.

Districtus Austriae Controllatus

Vedle systému značení oblastí a podoblastí má rakouský systém stejně jako český nebo maďarský ještě paralelní označení oblastí DAC, vymezení druhého apelačního systému. V podoblasti Burgenland jsou to vína s označením Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC a Eisenberg DAC.

Jednoznačné Rieden na etiketě

Také označení viničních tratí dostalo prostřednictvím novely další impuls. Bylo stanoveno, že vína pocházející z konkrétní viniční trati, musí mít spolu se jménem viniční trati na etiketě slovo "Ried". Dosud mohl být název viniční trati matoucí a zaměnitelný například s názvem vína. Text "Ried" na etiketě jednoznačně určí, že se jedná o víno z hroznů s původem z uvedené viniční trati. Vína z viničních tratí budou i pro zahraniční konzumenty na první pohled odlišitelná od názvu vína nebo označení pseudo původu.

Ausbruch jen z Rustu

Jako v Česku, Maďarsku, Slovinsku nebo Kanadě je i v Rakousku důraz na přívlastek. Legislativní změna vyhradila přívlastek “Ausbruch", synonymum Trockenbeerenauslese, v Česku Výběr z bobulí, pouze pro "Ruster Ausbruch" tedy pro Trockenbeerenauslese z města Rust. Žádné jiné víno nesmí být výrazem "Ausbruch" označené.

Rakouský sekt exklusivně

Mezníkem pro rakouský vinařský průmysl je nová regulace rakouského šumivého vína. Jak jsme už psali, vedle běžného rakouského jakostního šumivého vína bylo vloni definováné rakouské šumivé víno s chráněným označením původu Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung, Sekt g.U., obdoba českého šumivého vína s označením původu. Že s tímto označením chtějí rakouští producenti zaútočit na pozice a ceny Cavy, Prosecca nebo dokonce Champagne je naprosto zřejmé.