2. července 2016

Brazílie je první v konzumaci šumivých vín na světě

Jean-Maria Aurand v sočských kuloárech

V předvečer zahájení III. Černomořského vinařského fóra, které se pod záštitou OIV koná v ruském Soči, zahájil ředitel OIV Jean-Maria Aurand svou diplomatickou cestu na tenkém ledu
O Krymu a jeho vinařství zatím nepadlo ani slovo, ale v kuloárech už Aurand novinářům sdělil několik zajímavých globálních údajů.
"V Rusku se rychle rozvíjí trh výroby a spotřeby šumivých vín. Po Brazílii je Rusko na druhém místo na světě v jeho spotřebě," řekl Aurand. Světová produkce vína se podle něho pohybuje v průměru kolem 2,7 až 2,8 miliardy litrů ročně a jeho spotřeba asi 2,4 miliardy litrů ročně.
"Ve světě přibývá zemí, které produkují víno, ale také zemí, které ho pijí," pokračoval. Ze zemí které začínají hrát roli na trhu s vínem zmínil Čínu, která je na 8. místě na světě v jeho produkci, a země nového světa - Brazílii, Nový Zéland a Chile.
"Konzumace vína nejvíc roste v severní Evropě, Severní Americe a v asijských zemích. Čína už je pátá ve spotřebě vína na světě," zmínil Aurand.

Ruské srovnání 

Vedle toho novináři připomínají ruské údaje, podle kterých v Rusku v posledních letech došlo ke stabilitě v rozvoji vinařství, která nyní produkuje 450 až 500 milionů litrů vína ročně, z nichž polovina pochází z právě z Krasnodarského kraje, který je hostitelem letošního Černomořského vinařského fóra.
"Objem produkce neroste rychle, zato roste kvalita. Nárůst produkce se očekává do pěti let, kdy vyrostou nedávno vysázené vinohrady," řekl Alexandr Panasjuk, ředitel Všeruského výzkumného ústavu piva, nealkoholických nápojů a vína.
Podle něj se spotřeba vína v Rusku zvýšila. Nyní Rusové vypijí v průměru asi 7 litrů vína ročně.