Přeskočit na hlavní obsah

Brazílie je první v konzumaci šumivých vín na světě

Jean-Maria Aurand v sočských kuloárech

V předvečer zahájení III. Černomořského vinařského fóra, které se pod záštitou OIV koná v ruském Soči, zahájil ředitel OIV Jean-Maria Aurand svou diplomatickou cestu na tenkém ledu
O Krymu a jeho vinařství zatím nepadlo ani slovo, ale v kuloárech už Aurand novinářům sdělil několik zajímavých globálních údajů.
"V Rusku se rychle rozvíjí trh výroby a spotřeby šumivých vín. Po Brazílii je Rusko na druhém místo na světě v jeho spotřebě," řekl Aurand. Světová produkce vína se podle něho pohybuje v průměru kolem 2,7 až 2,8 miliardy litrů ročně a jeho spotřeba asi 2,4 miliardy litrů ročně.
"Ve světě přibývá zemí, které produkují víno, ale také zemí, které ho pijí," pokračoval. Ze zemí které začínají hrát roli na trhu s vínem zmínil Čínu, která je na 8. místě na světě v jeho produkci, a země nového světa - Brazílii, Nový Zéland a Chile.
"Konzumace vína nejvíc roste v severní Evropě, Severní Americe a v asijských zemích. Čína už je pátá ve spotřebě vína na světě," zmínil Aurand.

Ruské srovnání 

Vedle toho novináři připomínají ruské údaje, podle kterých v Rusku v posledních letech došlo ke stabilitě v rozvoji vinařství, která nyní produkuje 450 až 500 milionů litrů vína ročně, z nichž polovina pochází z právě z Krasnodarského kraje, který je hostitelem letošního Černomořského vinařského fóra.
"Objem produkce neroste rychle, zato roste kvalita. Nárůst produkce se očekává do pěti let, kdy vyrostou nedávno vysázené vinohrady," řekl Alexandr Panasjuk, ředitel Všeruského výzkumného ústavu piva, nealkoholických nápojů a vína.
Podle něj se spotřeba vína v Rusku zvýšila. Nyní Rusové vypijí v průměru asi 7 litrů vína ročně.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.