29. června 2016

Ztrátové vinice na strmých svazích může zachránit robot Geisi

Strmé vinice potřebují záchranu

Robot Geisi s nízkým podvozkem na čtyřech ostnatých válcích jako klasický robot nevypadá. Je poháněn nehlučným spalovacím motorem. Přestože tento stroj připomíná spíš vozítko z Marsu, jeho posláním je pomáhat zejména na strmých svazích vinic. Ty jsou - stejně jako mnohé hrady a zámky - nedílnou součástí německých vinařských oblastí.

Bezpečná technologie na strmé svahy

Geisi byl testován na jedné takové velmi strmé vinici Bacharacher Hahn ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz už vloni na podzim za přítomnosti vinařky Cecilie Jost, představitelky již šesté generace vinařství Weingut Toni Jost z Hahnenhofu, která řekla: "Mám v tento projekt velkou důvěru. Jsem obzvlášt fascinovaná jeho zcela jedinečným konceptem. Navíc celý stroj je řízený na dálku a není pro svou obsluhu nebezpečný, nemůže z něho nikdo spadnout."

Práce na strmých svazích je mnohdy velmi riskantní a každoročně při ní několik lidí přijde k velmi vážným úrazům. Cecilia Jost k tomu dodala: "Jsem si jistá, že bych potřebovala jen trochu tréninku, abych mohla plynule volit optimální rychlost. Hodně mi to připomíná dálkové ovládání modelů závodních vozů."

Naděje do vinic

Technologie robotu Geisi není nic nového: uvnitř instalovaný systém CAN bus byl vyvinut už před dvaceti lety. Snižuje počet kabelových svazků a tím přispívá k úspoře hmotnosti. I když jednotlivé konstrukční prvky Geisi nejsou v principu nic nového, je robot jako celek velmi významný a nadčasový pro rozvoj: Ostatní mechanizační systémy váží mezi jednou až dvěma tunami. Geisi je se svými 650 kg poměrně lehký. Robot i tak dobře svou váhu roznáší na podloží, což je důležité pro růst révy i působení proti erozi půdy. Podrobná specifikace Geisi je dostupná na stránkách univerzitního výzkumného týmu.

Geisi bude umět hodně

V Bacharacher Hahn se testovalo pouze ovládání robota Geisi. Ale v budoucnu se bude robot využívat k udržování a obdělávání vinic. Vhodné nástroje, jako třeba rotující nože, které formují vinici, nebo podvozek, který seče podrost a současně ho mulčuje, jsou už na trhu.
Tým vedený Hans-Peter Schwarzem z University Geisenheim vyvinul také vhodný postřikovač. "Protože platí všeobecný zákaz použití vrtulníků pro postřiky vinohradů, bylo pro nás výzvou vymyslet možnost, jak využít k ochraně vinic a úrody právě Geisi. Ať je robot na vrcholu nebo úpatí srázu, nikoho nevystavuje kapkám postřiku a aplikovat ho můžete kdykoliv."

Kolik bude tahle pomoc stát?

Cena Geisi by měla být 50.000 EUR. Lanové a pásové mechanizační systémy, které jsou nyní používány na strmých svazích například k přepravově hroznů, jsou i třikrát dražší. Kvůli vysokým nákladům je vinohradnictví na strmých svazích pod tlakem - mnozí vinaři přesídlili do nížin, neboť už nechtějí a nemohou velmi příkré a strmé svahy dále obhospodařovat - a ráz krajiny se tím bohužel narušuje.
Peter Jost, který provozuje vinařství s dcerou Cecilií, si je tohoto problému dobře vědom: "Vím, že způsob, jakým již dvacet let vinařství provozujeme, bude zcela nerentabilní. A pokud se nám nepodaří udělat krok vpřed, hospodářsky nepřežijeme. To je velmi jasné. Možná je naše budoucnost opravdu Geisi, to je jediné, co k tomu mohu dodat."

Jen podpora robotů stačit nebude

Kromě technologického pokroku však představitelé vinohradnictví na strmých svazích vidí svou budoucnost i v politické a ekonomické podpoře vlád jednotlivých zemí. Jejich letošní výzva ke společnému postupu byla představená a schválená na zasedání evropských vinařských regionů AREV v moravské Lednici.