Přeskočit na hlavní obsah

Ztrátové vinice na strmých svazích může zachránit robot Geisi

Strmé vinice potřebují záchranu

Robot Geisi s nízkým podvozkem na čtyřech ostnatých válcích jako klasický robot nevypadá. Je poháněn nehlučným spalovacím motorem. Přestože tento stroj připomíná spíš vozítko z Marsu, jeho posláním je pomáhat zejména na strmých svazích vinic. Ty jsou - stejně jako mnohé hrady a zámky - nedílnou součástí německých vinařských oblastí.

Bezpečná technologie na strmé svahy

Geisi byl testován na jedné takové velmi strmé vinici Bacharacher Hahn ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz už vloni na podzim za přítomnosti vinařky Cecilie Jost, představitelky již šesté generace vinařství Weingut Toni Jost z Hahnenhofu, která řekla: "Mám v tento projekt velkou důvěru. Jsem obzvlášt fascinovaná jeho zcela jedinečným konceptem. Navíc celý stroj je řízený na dálku a není pro svou obsluhu nebezpečný, nemůže z něho nikdo spadnout."

Práce na strmých svazích je mnohdy velmi riskantní a každoročně při ní několik lidí přijde k velmi vážným úrazům. Cecilia Jost k tomu dodala: "Jsem si jistá, že bych potřebovala jen trochu tréninku, abych mohla plynule volit optimální rychlost. Hodně mi to připomíná dálkové ovládání modelů závodních vozů."

Naděje do vinic

Technologie robotu Geisi není nic nového: uvnitř instalovaný systém CAN bus byl vyvinut už před dvaceti lety. Snižuje počet kabelových svazků a tím přispívá k úspoře hmotnosti. I když jednotlivé konstrukční prvky Geisi nejsou v principu nic nového, je robot jako celek velmi významný a nadčasový pro rozvoj: Ostatní mechanizační systémy váží mezi jednou až dvěma tunami. Geisi je se svými 650 kg poměrně lehký. Robot i tak dobře svou váhu roznáší na podloží, což je důležité pro růst révy i působení proti erozi půdy. Podrobná specifikace Geisi je dostupná na stránkách univerzitního výzkumného týmu.

Geisi bude umět hodně

V Bacharacher Hahn se testovalo pouze ovládání robota Geisi. Ale v budoucnu se bude robot využívat k udržování a obdělávání vinic. Vhodné nástroje, jako třeba rotující nože, které formují vinici, nebo podvozek, který seče podrost a současně ho mulčuje, jsou už na trhu.
Tým vedený Hans-Peter Schwarzem z University Geisenheim vyvinul také vhodný postřikovač. "Protože platí všeobecný zákaz použití vrtulníků pro postřiky vinohradů, bylo pro nás výzvou vymyslet možnost, jak využít k ochraně vinic a úrody právě Geisi. Ať je robot na vrcholu nebo úpatí srázu, nikoho nevystavuje kapkám postřiku a aplikovat ho můžete kdykoliv."

Kolik bude tahle pomoc stát?

Cena Geisi by měla být 50.000 EUR. Lanové a pásové mechanizační systémy, které jsou nyní používány na strmých svazích například k přepravově hroznů, jsou i třikrát dražší. Kvůli vysokým nákladům je vinohradnictví na strmých svazích pod tlakem - mnozí vinaři přesídlili do nížin, neboť už nechtějí a nemohou velmi příkré a strmé svahy dále obhospodařovat - a ráz krajiny se tím bohužel narušuje.
Peter Jost, který provozuje vinařství s dcerou Cecilií, si je tohoto problému dobře vědom: "Vím, že způsob, jakým již dvacet let vinařství provozujeme, bude zcela nerentabilní. A pokud se nám nepodaří udělat krok vpřed, hospodářsky nepřežijeme. To je velmi jasné. Možná je naše budoucnost opravdu Geisi, to je jediné, co k tomu mohu dodat."

Jen podpora robotů stačit nebude

Kromě technologického pokroku však představitelé vinohradnictví na strmých svazích vidí svou budoucnost i v politické a ekonomické podpoře vlád jednotlivých zemí. Jejich letošní výzva ke společnému postupu byla představená a schválená na zasedání evropských vinařských regionů AREV v moravské Lednici.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.