Lublaňské soutěžení
![]() |
Josef Valihrach ml. |
Mezi 17. a 19. červnem se v Lublani uskutečnil už 58. ročník nejstarší mezinárodní soutěže vín na světě, Vino Ljubljana. Soutěž se koná pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), Mezinárodní unie enologů (UIOE) a patří do federace mezinárodních soutěží VINOFED.
Okolo 450 přihlášených vzorků vín z dvaceti zemí hodnotilo 40 degustátorů z Japonska, Itálie, Makedonie, Německa, Kanady, Černé Hory, Rakouska, Česka, Luxemburgu, Argentiny, Španělska, Švédska, Slovenska a Slovinska. Za Česko se hodnocení účastnili Josef Valihrach mladší, Luboš Bárta a Ivana Kovaříková. Všechna zahraniční vína získala pouze Zlaté medaile. Velké zlaté, Stříbrné a nejvíce Zlatých dostala vína domácí.
Čeští producenti uspěli jako rumunští, ale slovenští byli ještě úspěšnější.
Výsledky
Vino Ljubljana 2016 | Great gold | Gold | Silver | Total |
Argentina | 4 | 4 | ||
Austria | 7 | 7 | ||
Croatia | 5 | 5 | ||
Czechia | 10 | 10 | ||
Germany | 3 | 3 | ||
Italy | 1 | 1 | ||
Japan | 4 | 4 | ||
Kosovo | 1 | 1 | ||
Luxembourg | 2 | 2 | ||
Montenegro | 2 | 2 | ||
Macedonia | 3 | 3 | ||
Romania | 10 | 10 | ||
Serbia | 3 | 3 | ||
Slovakia | 17 | 17 | ||
Slovenia | 3 | 41 | 2 | 46 |
Spain | 3 | 3 | ||
Switzerland | 1 | 1 | ||
Uruguay | 2 | 2 | ||
Total | 3 | 119 | 2 | 124 |
Deset zlatých medailí získaly Rodinné vinařství Košut, Sonberk, Vinařství Josef Valihrach, Vinařství U Kapličky, Vinařství Jakubčík a Vinné sklepy Lechovice.
Politika mezi řádky
Politické konotace má účast medailového vinařství Bodrumi i Vjetër, česky Staré dveře, z Orahovacu, tedy z Kosova, které dodává svá vína také do Česka. Na výsledkové listině je mnoho států včetně státu organizátora soutěže, které samostatné Kosovo bezvýhradně uznávají, stejně tak jsou ale na ní státy, které stále pokládají Kosovo za součást Srbska - a i srbští vinaři jsou na výsledkové listině. Víno se zkrátka pěstuje i na sporných územích, ale na jeho kvalitu to, jak je patrné, nemá vliv.