Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky gruzínské International Wine Competition Award 2016

Gruzínská soutěž

8. ročník gruzínské mezinárodní soutěže vín (ღვინის საერთაშორისო კონკურსი), kterou pořádá ministertsvo zemědělství v rámci každoročního veletrhu vína a lihovin WineExpo Gruzie, se letos uskutečnil 3. a 4. června. Do soutěže přihlásilo 40 vinařství celekem 153 vína. Porotě předsedal Tim Atkin MW - Spojené království, a spolu s ním se na hodnocení podíleli Kenichi Ohashi MW - Japonsko, Richard Kershaw MW - Jižní Afrika, Isa Bal MS - Turecko, Michail Meskhi enolog - Gruzie, a náměstek ministra zemědělství Levan Davitashvili - Gruzie.

Hodnocení předsedy poroty

"Mám tu čest být členem poroty již podruhé. Jak její předseda bych chtěl poznamenat, že počet účastníků soutěže se letos výrazně zvýšil.
Ochutnali jsme víc než 150 dobrých vín a najít ty nejlepší bylo opravdu těžké. Proto všichni ti, kteří si zasloužili vyhrát, získali cenu. Gruzie je složitá země s úžasnou kombinací dobrých věcí. Ani celý život nestačí k pochopení gruzínského vína, jeho možností a potenciálu. Gruzínská vína jsou nekonečná a nevyčerpatelná. V porotě jsme byli čtyři zahraniční a dva gruzínští odborníci. Gruzínští kolegové nám vysvětlili gruzínskou vinařskou kulturu i historii. Proto byla soutěž nejen příjemná, ale pro nás současně i vzdělávající," řekl Tim Atkin.
Celkem bylo oceněno 105 vín, z toho 16 získalo Zlatou medaili, 27 Stříbrnou a 62 Bronzovou.

Výsledky

Georgia International Wine Competition Award 2016 Gold Silver Bronze Total
Georgia
16 27 62 105
Total
16 27 62 105

Do Česka - ale ani do žádné jiné země - letos medaile z této mezinárodní výstavy neodletí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.