Přeskočit na hlavní obsah

Třetí Černomořské vinařské fórum pod záštitou OIV a s krymskými vinaři

Záštita OIV pro ruskou vinařskou akci

Třetímu Černomořskému vinařskému fóru, jehož oficiálním partnerem je Svaz vinohradníků a vinařů Ruska, udělila svou záštitu Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Fórum se koná 30. června a 1. července v ruském přímořském Soči.
Nemůže být žádným překvapením, že se už vloni tohoto fóra účastnilo šestnáct krymských vinařství. A letos? I v Česku známé vinařství Inkerman se stalo jeho generálním patnerem a vinařství AlmaValley a Putinem osobně řízená krymská Massandra, kterou před ztrátou Krymu řídila přímo ukrajinská vláda, se staly jeho oficiálními partnery. Jean-Maria Aurand, generální ředitel OIV, se bude v letním přímořském Soči pohybovat na tenkém ledě.

Politický rozměr

OIV je mezivládní organizací, jejímiž členy jsou přímo státy a zejména vinařské státy. Z tohoto pohledu je třeba si připomenout, že s připojením Krymu k Rusku souhlasily na půdě OSN spolu s Ruskem pouze Arménie, Bělorusko, Bolívie, Kuba, Nikaragua, Severní Korea, Súdán, Sýrie, Venezuela a Zimbabwe. Pouze Rusko a Arménie - nejmladší člen - jsou z členů OIV jediné země podepsané pod souhlasem připojení Krymu k Rusku. Žádný další členský stát OIV z celkových šestačtyřiceti s krymskou ruskou anabází nevyslovil souhlas.
Lavírovat mezi tím nebude lehké. Nicméně fóra se budou účastnit například i zástupci člena OIV Bulharska, kteří usilují o zvýšení exportu bulharského vína do Ruska, i další firmy z Evropy a Jižní Ameriky, ale také z Číny, Jižní Asie a Afriky, kam chce naopak exportovat krymské vinařství.

Krymská vinařství na mezinárodních soutěžích

A nejen to, fóra se budou podle jeho organizátorů účastnit i zástupci několika mezinárodních vinařských soutěží včetně Mondial de Bruxelles. Právě ta letos uvedla medailové krymské vinařství Shabo jako vinařství ukrajinské. Podle ruského tisku ale již evropané ujistili, že krymské produkty na svých soutěžích "diskriminovat" nebudou, ale na témže místě Rusové pochybují, jak se toto ujištění ukáže v realitě. Nicméně celkově tuto situaci označují za "trend změkčování." 
V Česku už krymské vinařství "nediskriminují" a jako součást ruského vinařství ho organizátoři české mezinárodní soutěže - pod záštitou OIV - uznali.

Politika v praxi

Zatímco Francouzi napjaté situace využívají zcela opačně.
Bude proto zajímavé sledovat, jak budou na přelomu června a července OIV a další zahraniční účastníci Černomořského vinařského fóra mezi těmito politickými vejci tančit.
Loňské druhé fórum se konalo v Krasnodaru a jeho první ročník proběhl v politicky s Krymem srovnatelně ošidné Gagauzii.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.