Přeskočit na hlavní obsah

První dron začal ve vinicích v Napa pracovat, ne jen měřit

Vrtulník deset stop nad vinohrady

Tým Yamaha Motor v Napa
Dne 18. května byl na kalifornských vinicích ve vlastnictví Venge Vineyards v Calistoze proveden první komerční postřik ve Spojených státech pomocí bezpilotního dronu. Je to vůbec poprvé, kdy nad Kalifornií drony nejen zaznamenávají počasí, ale rovnou pracují.
Dron se jménem R-MAX pochází z dílny Yamaha Motor Corp. Tento vrtulník se liší od běžných dronů, se kterými létají fanoušci, řekl Brad Anderson, manažer Yamahy.
Místo běžného fotoaparátu má R-MAX k dispozici dvě nádrže s celkovými 16 litry postřiku. Při letu se pohybuje ve výši 10 stop nad vinicemi. "Všechny naše lety jsou nízké a pomalé," řekl Anderson. Otáčející se rotor pomáhá postřiku klesnout na listy révy a postřik tak zefektivnit.

Získání certifikace a zkušeností

Vůbec první let dronu v Napa Valley byl proveden nad vinicemi společnosti Silverado Farming, kde R-MAX apikoval postřik proti padlí. Pro Yamahu je počátek komerčních služeb pro zemědělský průmysl se strojem R-MAX vyvrcholením několikaleté spolupráce s Federal Aviation Administration, aby stroj získal odpovídající certifikace, stejně jako spoluprací s výzkumníky z University of California v Davisu.
Brittany Pederson ze Silverado Farming říká, že R-MAX nabízí vinohradníkům slibné řešení. "Výsledky zkoušek na experimentálních vinicích v Oakville byly dost silné a daly nám důvěru k zahájení vlastních experimentů s R-MAX."
Na vinicích o menších výměrách a na strmých svazích je letecký postřik dobrou alternativu k ručnímu postřiku. Navíc traktory při provádění postřiků nevhodným způsobem zhutňují půdu.

Bezpilotní dron

Dron může létat pouze ve dne a jeho lety musí být alespoň 500 stop od nezúčastněných osob, nádob, vozidel a konstrukcí.
Šedesát čtyři kilogramů vážící R-MAX stojí mezi 100 až 150 tisíci USD, ale zakázníci ho nemusí kupovat, zaplatí si jen za provedení samotného postřiku. Cena ještě nebyla stanovená, potvrzuje Anderson, ale bude závislá na terénu, aplikovaném posřiku, lokalitě a její velikosti. Dodal, že v současné době jsou v Napa k dispozici dva tyto drony.

Tisíce strojů v provozu

R-MAX je v provozu od roku 1997 a zaznamenal už více než 2 miliony letových hodin. Bezpilotní technologie se v Japonsku používá už 25 let, ale ve Spojených státech je zcela nová. Testy R-MAX byly zahájené v srpnu 2012 na pokusné stanici UC Davis v Oakville a v sousedních vinařstvích Robert Mondavi Winery a Harlan Estate.
V současnosti je v provozu po celém světě 2500 Yamaha R-MAX dronů, které postřikují více než 2,4 milionu akrů zemědělské půdy ročně. Většina je v Japonsku, kde se drony používají pro postřiky mnoha plodin včetně rýže, pšenice, sóji a zeleniny.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania