Přeskočit na hlavní obsah

Německým vinohradům dominuje bílé

Ve vinicích především bílé odrůdy

Podle Deutsche Weininstitut (DWI), který čerpá údaje z Federálního statistického úřadu, se rozloha vinohradů s bílými odrůdami v roce 2015 opět zvýšila asi o 2.000 hektarů na celkových 67.074 hektarů. Z celkové plochy vinic 102.543 hektary je podíl bílých 65,4%. Podíl červených odrůd je tak 34,6%, resp. 35.469 hektarů.
Vinice v Horním Porýní
Nejvíce sázené odrůdy byly vloni Rulandské bílé a Rulandské šedé, jejichž plocha vzrostla o 320 a 269 hektarů. S celkovými 4.973 hektary Rulandského bílého jsou němečtí vinaři stále světovou jedničkou a s 5.947 hektary Rulandského šedého jsou na druhém místě za Itálií.
Ryzlink rýnský tradičně zaujímá první místo ve statistice německých odrůd. Výměra vinic v roce 2015 opět mírně vzrostla o 0,7% na 23.596 hektarů. Falc je s 5.814 hektary největší německá oblast Ryzlinku, po níž následuje Mosela s 5.387 hektary. V globálním měřítku je přibližně polovina vinic Ryzlinku rýnského v německých pěstitelských oblastech.
Speciální odrůdy i nadále poměrně dynamicky rostou. Sauvignon Blanc je nyní na 894 hektarech, což odpovídá nárůstu plochy o 5% ve srovnání s předchozím rokem. Aromatická odrůda Scheurebe, jejíž vyšlechtění pěstitelem Georgem Scheu letos slaví sté výročí, zůstala s 1.414 hektary poměrně stabilní.

Zastoupení červených odrůd

Z červených odrůd drží v Německu nejvyšší pozici Rulandské modré. Vinice o rozloze 11.784 hektarů se ve oproti loňskému roku nezměnily. V mezinárodním srovnání je Německo po Francii a Spojených státech třetím největším producentem Rulandského modrého na světě.
Nárůst v pěstování mezinárodních červených odrůd není nijak výrazný. Například výměra vinic s Merlotem vzrostla v roce 2015 pouze o 20 na 619 hektarů a s Cabernet Sauvignonem o 5 na 364 hektary. Odrůdy jako Shiraz a Cabernet Franc se v loňském roce pěstovaly na 61 a 51 hektaru.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.