Přeskočit na hlavní obsah

Německo získá lepší analýzu trhu s vínem

Lepší průzkum trhu

Prof. Dr. Simone Loose
Institut obchodu a průzkum trhu německé Hochschule Geisenheim chce s novým výzkumným projektem generovat kvalitnější údaje o prodejích vína v Německu.
"Aktuální informace o prodeji vína v Německu na základě údajů z panelu domácností GfK nebo údajů z obchodu jsou založeny na průzkumech, které zjišťují prodeje v obchodech s potravinami," říká Simone Loose, která stojí v čele univerzitního týmu. Podle ní tyto průzkumy pomíjejí další důležité prodejní kanály jako jsou restaurace, specializované prodejny nebo nákupy privátních zákazníků.

Čtvrtletní zprávy

Univerzita hodlá tuto mezeru zaplňovat prostřednictvím čtvrtletní zprávy, na níž by se měl podílet celý sektor vinařského průmyslu. K účasti na průzkumu stačí věnovat deset minut času a vyplnit online dotazník a univerzitní tým věří, že předpokládaných pět až šest set účastníků se průzkumu každé čtvrtletí zúčastní.
Aby nemohlo dojít k neoprávněnému přístupu k vkládaným datům, jsou tyto údaje zabezpečené a šifrované. Účastníci výzkumu za své příspěvky získají na oplátku celou čtvrtletní zprávu, která jim poskytně lepší podklad pro plánování vlastních obchodní cílů. Zpráva má německým producentům vína poskytovat reprezentativní závěry.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.