Přeskočit na hlavní obsah

Nadprodukce španělského vína snížila jeho cenu. I pověst?

Továrna na víno

Pracovník ve Virgen de las Viñas
Pro mnohé vinařství vyvolává představu zvlněných vinic, dubových sudů a klenutých sklepů. Ale v družstevním vinařství Virgen de las Viñas, největším producentovi v největší španělské vinařské oblasti, má výroba podobu obřích ocelových tanků a hadic připojených k cisternám. Zaměstnanci pracují na tři směny a výroba běží 24 hodin denně. 
"Nechceme tvořit víno - vyrábíme víno," potvrzuje Isidro Rodríguez, technický ředitel společnosti. "Jsme opravdu továrna."
Toto je neromantická strana vinařství v regionu Castile-La Mancha, který představuje polovinu španělské produkce vína. Většina z ní se prodává jako sudové víno a vyváží se do zahraničí.
Zatímco španělští výrobci chrlí obrovské množství vína, někteří zvažují, zda sázka na objem byla nejlepší strategií, protože díky nadprodukci klesly ceny vína i pověst země.

Nadporukce sráží cenu

Výrobci sudového vína v Castile-La Mancha jsou pochopitelně hrdí na státem podporované systémy zavlažování i mechanické sklizně zavedených s pomocí dotací Evropské unie. Ve spojení s relativně nízkými náklady na pracovní sílu jim nová infrastruktura umožnila snížit cenu vín na polovinu i méně oproti Francii.
Nabízí se srovnání mezi Španělskem a Itálií. V roce 2000 obě země vyvážely své víno za stejné průměrné ceny, 1,41 EUR za litr. Ale v roce 2014 už Itálie prodává své víno v průměru za 2,5 EUR za litr, zatímco Španělé za 1,17 EUR i výrazně méně.
V tomto období se italský vývoz zvýšil o 15% podle objemu a Španělska o 154%. Ale výnos Španělska z exportu dosáhl pouze 2,6 bilionu EUR, asi polovinu hodnoty vývozu italského.
Španělské sudové víno předstihlo na evropském trhu Itálii a směřuje především do Francie, kam nyní prodává asi 500 milionů litrů, z čehož je asi 90% sudové víno za průměrnou cenu 0,4 EUR za litr. A Francie vyváží téměř 250 milionů litrů sudového vína v průměru za 1,24 EUR, za třikrát tolik. Zdá se téměř jisté, že i španělské víno se stává součástí francouzského vývozu, jen s větší přidanou hodnotou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…