Přeskočit na hlavní obsah

Nadprodukce španělského vína snížila jeho cenu. I pověst?

Továrna na víno

Pracovník ve Virgen de las Viñas
Pro mnohé vinařství vyvolává představu zvlněných vinic, dubových sudů a klenutých sklepů. Ale v družstevním vinařství Virgen de las Viñas, největším producentovi v největší španělské vinařské oblasti, má výroba podobu obřích ocelových tanků a hadic připojených k cisternám. Zaměstnanci pracují na tři směny a výroba běží 24 hodin denně. 
"Nechceme tvořit víno - vyrábíme víno," potvrzuje Isidro Rodríguez, technický ředitel společnosti. "Jsme opravdu továrna."
Toto je neromantická strana vinařství v regionu Castile-La Mancha, který představuje polovinu španělské produkce vína. Většina z ní se prodává jako sudové víno a vyváží se do zahraničí.
Zatímco španělští výrobci chrlí obrovské množství vína, někteří zvažují, zda sázka na objem byla nejlepší strategií, protože díky nadprodukci klesly ceny vína i pověst země.

Nadporukce sráží cenu

Výrobci sudového vína v Castile-La Mancha jsou pochopitelně hrdí na státem podporované systémy zavlažování i mechanické sklizně zavedených s pomocí dotací Evropské unie. Ve spojení s relativně nízkými náklady na pracovní sílu jim nová infrastruktura umožnila snížit cenu vín na polovinu i méně oproti Francii.
Nabízí se srovnání mezi Španělskem a Itálií. V roce 2000 obě země vyvážely své víno za stejné průměrné ceny, 1,41 EUR za litr. Ale v roce 2014 už Itálie prodává své víno v průměru za 2,5 EUR za litr, zatímco Španělé za 1,17 EUR i výrazně méně.
V tomto období se italský vývoz zvýšil o 15% podle objemu a Španělska o 154%. Ale výnos Španělska z exportu dosáhl pouze 2,6 bilionu EUR, asi polovinu hodnoty vývozu italského.
Španělské sudové víno předstihlo na evropském trhu Itálii a směřuje především do Francie, kam nyní prodává asi 500 milionů litrů, z čehož je asi 90% sudové víno za průměrnou cenu 0,4 EUR za litr. A Francie vyváží téměř 250 milionů litrů sudového vína v průměru za 1,24 EUR, za třikrát tolik. Zdá se téměř jisté, že i španělské víno se stává součástí francouzského vývozu, jen s větší přidanou hodnotou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.