30. června 2016

Marqués de Riscal uvádí víno na počest architekta Franka Gehryho

City of Wine, jeho autor a jeho víno

Před deseti lety otevřelo slavné vinařství Marqués de Riscal v Rioja své vinařské centrum "City of Wine" ve městě Elciego, v jehož středu je vizuálně ohromující Hotel Marqués de Riscal, navržený držitelem Pritzkerovy ceny architektem Frankem Gehry. Při příležitosti desátého výročí otevření tohoto kultovního objektu uvádí Marqués de Riscal na trh limitovanou edici vína, pojmenovaného na jeho počest Frank Gehry.

Víno bylo představené 21. června v domě Franka Gehryho v jižní Kalifornii a v září bude k dispozici Frank Gehry Reserve Selection 2012. Pochází z Tempranilla ze starých vinic a je to už druhé víno na počest Gehryho. První je ročník 2001 uvedené na trh v roce 2006 právě u příležitosti otevření hotelu. Nového vína bude prodáváno pouhých 5000 lahví.

"Frank Gehry je vizionář, který svou budovou zdobí naše vinice, dokonale odráží ducha Marqués de Riscal a jeho bohatou historií," řekl Alejandro Aznar, prezident Marqués de Riscal. "S velkým potěšením připíjíme tomuto muži, kterého máme tu čest nazývat našim přítelem."

V reakci na to srovnal produkci vína s tvorbou uměleckých děl. "Čím více znáte proces, tím víc vidíte, že vinařství je skutečná tvořivost. Seznámení se s vinaři z Marqués de Riscal a čas strávený na krásných vinicích, to pro mě bylo velkým potěšením," řekl 87letý architekt.

City of Wine je letošním držitelem ocenění Best of Wine Tourism 2016, které organizuje Great Wine Capitals Global Network.