Přeskočit na hlavní obsah

Freixenet bude na prodej. Je jen otázka, kdo a za kolik si ho koupí

Freixenet s dramatickým poklesem

Kvůli svému zájmu o koupi rodinného španělského producenta šumivých vín Freixenet dostal podle dřívějších informací producent Henkell & Co., dceřiná společnost německého gigantu Dr. Oetker, ekonomické údaje o jeho hospodaření. Ty teď unikají na veřejnost a uniklé údaje budou mít vliv na cenu případné transakce, která se dříve odhadovala na 300 milionů EUR.
Před krizí 2007/2008 hospodařil Freixenet se ziskem ve výši 30 milionů EUR ročně. Pokles zájmu na zahraničních trzích, zejména ve Francii, Argentině a Austrálii, byl natolik velký, že se zisk propadl na 2,2 milionů EUR ve finančním roce 2014/2015. Očekává se, že v roce 2015/2016 bude Freixenet hospodařit se ziskem ve výši 4 miliony EUR.

Srovnání s dalšími producenty Cavy

Špatnou finanční situaci Freixenet způsobují podle interních zdrojů také vysoké mzdové náklady jejích 2200 zaměstnanců po celém světě. 
Ve srovnání s roční produkcí asi 200 milionů lahví a 2200 zaměstnanci společnosti Freixenet vyrábí García Carrión své Cavy Jaume Serra kolem 50-100 milionů lahví s 50 zaměstnanci, srovnávají španělský trh pozorovatelé.

Obtížné financování

Rodiny Hevia Ferrer a Ferrer Bonet drží každá 29% akcií ve společnosti Freixenet a chtějí je prodat, protože si myslí, že společnost již není konkurenceschopná. Rodina Ferrer Noguer drží 42% akcií a prodat je zatím za žádnou cenu nechce. Naopak žádá u španělských bank půjčku ve výši téměř 120 milionů EUR, který by jí umožnila koupi 58% dalších dvou větví rodu a stát se tak jediným akcionářem společnosti Freixenet. To ale vzhledem ke špatnému hospodaření společnosti nemusí být vůbec snadné.

Henkell bojuje

Komu uniklé informace nahrávají je tak poměrně zřejmé. A že kupní cena za celou transakci třetiny miliardy EUR nedosáhne, také.
Začlenení Freixenetu pod křídla rodinného holdingu Dr. Oetker vedle jeho mnoha dalších producentů šumivých vín po celém světě včetně českého Bohemia Sektu je - zřejmě - na spadnutí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…