Přeskočit na hlavní obsah

Freixenet bude na prodej. Je jen otázka, kdo a za kolik si ho koupí

Freixenet s dramatickým poklesem

Kvůli svému zájmu o koupi rodinného španělského producenta šumivých vín Freixenet dostal podle dřívějších informací producent Henkell & Co., dceřiná společnost německého gigantu Dr. Oetker, ekonomické údaje o jeho hospodaření. Ty teď unikají na veřejnost a uniklé údaje budou mít vliv na cenu případné transakce, která se dříve odhadovala na 300 milionů EUR.
Před krizí 2007/2008 hospodařil Freixenet se ziskem ve výši 30 milionů EUR ročně. Pokles zájmu na zahraničních trzích, zejména ve Francii, Argentině a Austrálii, byl natolik velký, že se zisk propadl na 2,2 milionů EUR ve finančním roce 2014/2015. Očekává se, že v roce 2015/2016 bude Freixenet hospodařit se ziskem ve výši 4 miliony EUR.

Srovnání s dalšími producenty Cavy

Špatnou finanční situaci Freixenet způsobují podle interních zdrojů také vysoké mzdové náklady jejích 2200 zaměstnanců po celém světě. 
Ve srovnání s roční produkcí asi 200 milionů lahví a 2200 zaměstnanci společnosti Freixenet vyrábí García Carrión své Cavy Jaume Serra kolem 50-100 milionů lahví s 50 zaměstnanci, srovnávají španělský trh pozorovatelé.

Obtížné financování

Rodiny Hevia Ferrer a Ferrer Bonet drží každá 29% akcií ve společnosti Freixenet a chtějí je prodat, protože si myslí, že společnost již není konkurenceschopná. Rodina Ferrer Noguer drží 42% akcií a prodat je zatím za žádnou cenu nechce. Naopak žádá u španělských bank půjčku ve výši téměř 120 milionů EUR, který by jí umožnila koupi 58% dalších dvou větví rodu a stát se tak jediným akcionářem společnosti Freixenet. To ale vzhledem ke špatnému hospodaření společnosti nemusí být vůbec snadné.

Henkell bojuje

Komu uniklé informace nahrávají je tak poměrně zřejmé. A že kupní cena za celou transakci třetiny miliardy EUR nedosáhne, také.
Začlenení Freixenetu pod křídla rodinného holdingu Dr. Oetker vedle jeho mnoha dalších producentů šumivých vín po celém světě včetně českého Bohemia Sektu je - zřejmě - na spadnutí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.