Přeskočit na hlavní obsah

Wine O’Clock existuje - ale kdy?

Analýza dat z mobilní aplikace

Výraz "wine o’clock" je v anglicky mluvícím světě slangové označení situace, kdy skončí práce a je čas popít. Výzkumná společnost Enolytics ukázala v dubnu analýzu dat z aplikace Hello Vino, na kterých předvedla, že "Wine O'Clock" skutečně existuje - a kdy.
Aplikace Hello Vino má dva miliony uživatelů, kteří neustále přidávají údaje o tom, co kde kupují. "Sbíráme neuvěřitelné množství dat: o tom, kdy lidé nakupují víno a jaké chuťové profily je nejvíce zajímají," říká Rick Breslin, ředitel Hello Vino.

Kdy se pije víno

Hello Vino a Enolytics si položili jednoduchou otázku: kdy lidé pijí víno? Tým Enolytics analyzoval data aplikace a zjistil, že Američané začínají diskutovat o víně v 16:45 hod a jejich zájem kulminuje mezi 18:00 a 18:45 a skončí kolem deváté večer.
Díky geolokaci mohou analyzovat i data, kde jsou uživatelé aplikace, když se rozhodují o nákupu nebo když už víno konzumují. "Víme, jestli je to restaurace, supermarket nebo jestli víno konzumují doma," říká Cathy Huyghe, zakladatelka Enolytics.
Analýzou dat vytvořili vinnou mapu Spojených států, které ukazuje, kdy budou lidé s největší pravděpodobností přemýšlet o víně. Údaje umožní distributorům a obchodníkům zaměřit se na nadšeného spotřebitele vtom správném čase.

Data jsou překvapivá

Zatímco většina lidí by předpokládala, že vrcholný čas pro víno je večer, mapa překvapí, říká Breslin. Víkendové obědy nejsou vrcholem pro čas na pití vína. Přesto že Kalifornie je obrovský trh s vínem, lidé s ním tráví kratší dobu, než na východním pobřeží - možná proto, že Newyorčané zůstávají dlouho vzhůru. Tyto postřehy mohou být cenné pro přesné cílení prodejů.

Analýza dat je na prodej

Podle Huyghe je analýza Wine O'Clock jen začátek. "Podle poštovního směrovacího čísla umíme analyzovat preference spotřebitelů z určitého místa například podle ceny," říká. "Pokud používáte aplikaci, učíte nás o vás," říká Breslin. "Pokud pijete bílé víno a nejraději bílé víno s nádechem citronu, nebudeme vám do toho v nabídkách míchat červené."
Enolytics a Hello Vino budou zpočátku publikovat své datové zprávy, aby viděli, jaké informace chce vinařský průmysl použít - ale už tuto zprávu Enolytics prodává za 399 USD. Hello Vino je bude také využívat pro své vlastní účely. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben