Přeskočit na hlavní obsah

Wine O’Clock existuje - ale kdy?

Analýza dat z mobilní aplikace

Výraz "wine o’clock" je v anglicky mluvícím světě slangové označení situace, kdy skončí práce a je čas popít. Výzkumná společnost Enolytics ukázala v dubnu analýzu dat z aplikace Hello Vino, na kterých předvedla, že "Wine O'Clock" skutečně existuje - a kdy.
Aplikace Hello Vino má dva miliony uživatelů, kteří neustále přidávají údaje o tom, co kde kupují. "Sbíráme neuvěřitelné množství dat: o tom, kdy lidé nakupují víno a jaké chuťové profily je nejvíce zajímají," říká Rick Breslin, ředitel Hello Vino.

Kdy se pije víno

Hello Vino a Enolytics si položili jednoduchou otázku: kdy lidé pijí víno? Tým Enolytics analyzoval data aplikace a zjistil, že Američané začínají diskutovat o víně v 16:45 hod a jejich zájem kulminuje mezi 18:00 a 18:45 a skončí kolem deváté večer.
Díky geolokaci mohou analyzovat i data, kde jsou uživatelé aplikace, když se rozhodují o nákupu nebo když už víno konzumují. "Víme, jestli je to restaurace, supermarket nebo jestli víno konzumují doma," říká Cathy Huyghe, zakladatelka Enolytics.
Analýzou dat vytvořili vinnou mapu Spojených států, které ukazuje, kdy budou lidé s největší pravděpodobností přemýšlet o víně. Údaje umožní distributorům a obchodníkům zaměřit se na nadšeného spotřebitele vtom správném čase.

Data jsou překvapivá

Zatímco většina lidí by předpokládala, že vrcholný čas pro víno je večer, mapa překvapí, říká Breslin. Víkendové obědy nejsou vrcholem pro čas na pití vína. Přesto že Kalifornie je obrovský trh s vínem, lidé s ním tráví kratší dobu, než na východním pobřeží - možná proto, že Newyorčané zůstávají dlouho vzhůru. Tyto postřehy mohou být cenné pro přesné cílení prodejů.

Analýza dat je na prodej

Podle Huyghe je analýza Wine O'Clock jen začátek. "Podle poštovního směrovacího čísla umíme analyzovat preference spotřebitelů z určitého místa například podle ceny," říká. "Pokud používáte aplikaci, učíte nás o vás," říká Breslin. "Pokud pijete bílé víno a nejraději bílé víno s nádechem citronu, nebudeme vám do toho v nabídkách míchat červené."
Enolytics a Hello Vino budou zpočátku publikovat své datové zprávy, aby viděli, jaké informace chce vinařský průmysl použít - ale už tuto zprávu Enolytics prodává za 399 USD. Hello Vino je bude také využívat pro své vlastní účely. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…