Přeskočit na hlavní obsah

Wine O’Clock existuje - ale kdy?

Analýza dat z mobilní aplikace

Výraz "wine o’clock" je v anglicky mluvícím světě slangové označení situace, kdy skončí práce a je čas popít. Výzkumná společnost Enolytics ukázala v dubnu analýzu dat z aplikace Hello Vino, na kterých předvedla, že "Wine O'Clock" skutečně existuje - a kdy.
Aplikace Hello Vino má dva miliony uživatelů, kteří neustále přidávají údaje o tom, co kde kupují. "Sbíráme neuvěřitelné množství dat: o tom, kdy lidé nakupují víno a jaké chuťové profily je nejvíce zajímají," říká Rick Breslin, ředitel Hello Vino.

Kdy se pije víno

Hello Vino a Enolytics si položili jednoduchou otázku: kdy lidé pijí víno? Tým Enolytics analyzoval data aplikace a zjistil, že Američané začínají diskutovat o víně v 16:45 hod a jejich zájem kulminuje mezi 18:00 a 18:45 a skončí kolem deváté večer.
Díky geolokaci mohou analyzovat i data, kde jsou uživatelé aplikace, když se rozhodují o nákupu nebo když už víno konzumují. "Víme, jestli je to restaurace, supermarket nebo jestli víno konzumují doma," říká Cathy Huyghe, zakladatelka Enolytics.
Analýzou dat vytvořili vinnou mapu Spojených států, které ukazuje, kdy budou lidé s největší pravděpodobností přemýšlet o víně. Údaje umožní distributorům a obchodníkům zaměřit se na nadšeného spotřebitele vtom správném čase.

Data jsou překvapivá

Zatímco většina lidí by předpokládala, že vrcholný čas pro víno je večer, mapa překvapí, říká Breslin. Víkendové obědy nejsou vrcholem pro čas na pití vína. Přesto že Kalifornie je obrovský trh s vínem, lidé s ním tráví kratší dobu, než na východním pobřeží - možná proto, že Newyorčané zůstávají dlouho vzhůru. Tyto postřehy mohou být cenné pro přesné cílení prodejů.

Analýza dat je na prodej

Podle Huyghe je analýza Wine O'Clock jen začátek. "Podle poštovního směrovacího čísla umíme analyzovat preference spotřebitelů z určitého místa například podle ceny," říká. "Pokud používáte aplikaci, učíte nás o vás," říká Breslin. "Pokud pijete bílé víno a nejraději bílé víno s nádechem citronu, nebudeme vám do toho v nabídkách míchat červené."
Enolytics a Hello Vino budou zpočátku publikovat své datové zprávy, aby viděli, jaké informace chce vinařský průmysl použít - ale už tuto zprávu Enolytics prodává za 399 USD. Hello Vino je bude také využívat pro své vlastní účely. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.