Přeskočit na hlavní obsah

Výroční láhev a novinka: Robert Mondavi Maestro 2013


Robert Mondavi Maestro

Při příležitosti oslav 50. výročí založení kultovního vinařství Robert Mondavi Winery představil jeho spoluvlastník Constellation Brands nové víno Maestro s názvem na počest svého zakladatele, který zemřel v roce 2008.
Robert Mondavi je uznávanou postavou poslední čtvrtiny 20. století, který propagoval kultivaci vinařství a zasloužil se o uznání vína jako pozitivní kulturní síly a to nejen v Kalifornii, ale na celém světě.
První vydání Robert Mondavi Maestro 2013 je červená Bordeaux směs složená z 59% Merlotu a 25% Cabernet Francu z vinic v Oakville a jeho doporučená maloobchodní cena je 50 USD. Celkem je tohoto vína vyrobeno 18.000 devítilitrových kartonů.
Představení nového vína se účastnila odborná veřejnost i novináři, kteří ochutnali symbolických 50 vín Mondavi. Ta zahrnovala 25 z 48 lahvovaných ročníků se značkou Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon Reserve, která je v posledních letech na etiketě doplněná jménem prémiové vinice "To Kalon."

Vzpomínky

Události se zúčastnili také vinaři a manažeři, kteří ve vinařství dříve pracovali včetně jmen jako jsou Paul Hobbs, Zelma Long a Warren Winiarski, který byl u startu prvního ročníku 1966.
"Stavba vinařství ještě nebyla dokončená," vzpomínal Winiarski, "a když jsme dělali víno, všude kolem nás ještě pracovali malíři, truhláři a instalatéři."
Dalším vrcholem vzpomínkových dní byla ochutnávka prvního ročníku Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve z roku 1966 na gala večeři za účasti Margrit Mondavi, vdovy po Robertovi Mondavi.
"Maestro je vážné víno s pokornou duši," řekla na závěr Genevieve Janssens, dlouholetá ředitelka vinařství Robert Mondavi. "Oslavuje jak dílo Roberta Mondaviho, tak jeho moudrost. "Každoročně připravíme pro Maestro odlišnou vhodnou kombinaci hroznů."
Představení vína veřejnosti ve vinařství se uskuteční 16. července 2016, vstup je po registraci zdarma.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…