Přeskočit na hlavní obsah

Výroční láhev a novinka: Robert Mondavi Maestro 2013


Robert Mondavi Maestro

Při příležitosti oslav 50. výročí založení kultovního vinařství Robert Mondavi Winery představil jeho spoluvlastník Constellation Brands nové víno Maestro s názvem na počest svého zakladatele, který zemřel v roce 2008.
Robert Mondavi je uznávanou postavou poslední čtvrtiny 20. století, který propagoval kultivaci vinařství a zasloužil se o uznání vína jako pozitivní kulturní síly a to nejen v Kalifornii, ale na celém světě.
První vydání Robert Mondavi Maestro 2013 je červená Bordeaux směs složená z 59% Merlotu a 25% Cabernet Francu z vinic v Oakville a jeho doporučená maloobchodní cena je 50 USD. Celkem je tohoto vína vyrobeno 18.000 devítilitrových kartonů.
Představení nového vína se účastnila odborná veřejnost i novináři, kteří ochutnali symbolických 50 vín Mondavi. Ta zahrnovala 25 z 48 lahvovaných ročníků se značkou Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon Reserve, která je v posledních letech na etiketě doplněná jménem prémiové vinice "To Kalon."

Vzpomínky

Události se zúčastnili také vinaři a manažeři, kteří ve vinařství dříve pracovali včetně jmen jako jsou Paul Hobbs, Zelma Long a Warren Winiarski, který byl u startu prvního ročníku 1966.
"Stavba vinařství ještě nebyla dokončená," vzpomínal Winiarski, "a když jsme dělali víno, všude kolem nás ještě pracovali malíři, truhláři a instalatéři."
Dalším vrcholem vzpomínkových dní byla ochutnávka prvního ročníku Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve z roku 1966 na gala večeři za účasti Margrit Mondavi, vdovy po Robertovi Mondavi.
"Maestro je vážné víno s pokornou duši," řekla na závěr Genevieve Janssens, dlouholetá ředitelka vinařství Robert Mondavi. "Oslavuje jak dílo Roberta Mondaviho, tak jeho moudrost. "Každoročně připravíme pro Maestro odlišnou vhodnou kombinaci hroznů."
Představení vína veřejnosti ve vinařství se uskuteční 16. července 2016, vstup je po registraci zdarma.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .