Přeskočit na hlavní obsah

Výroční láhev a novinka: Robert Mondavi Maestro 2013


Robert Mondavi Maestro

Při příležitosti oslav 50. výročí založení kultovního vinařství Robert Mondavi Winery představil jeho spoluvlastník Constellation Brands nové víno Maestro s názvem na počest svého zakladatele, který zemřel v roce 2008.
Robert Mondavi je uznávanou postavou poslední čtvrtiny 20. století, který propagoval kultivaci vinařství a zasloužil se o uznání vína jako pozitivní kulturní síly a to nejen v Kalifornii, ale na celém světě.
První vydání Robert Mondavi Maestro 2013 je červená Bordeaux směs složená z 59% Merlotu a 25% Cabernet Francu z vinic v Oakville a jeho doporučená maloobchodní cena je 50 USD. Celkem je tohoto vína vyrobeno 18.000 devítilitrových kartonů.
Představení nového vína se účastnila odborná veřejnost i novináři, kteří ochutnali symbolických 50 vín Mondavi. Ta zahrnovala 25 z 48 lahvovaných ročníků se značkou Robert Mondavi Napa Valley Cabernet Sauvignon Reserve, která je v posledních letech na etiketě doplněná jménem prémiové vinice "To Kalon."

Vzpomínky

Události se zúčastnili také vinaři a manažeři, kteří ve vinařství dříve pracovali včetně jmen jako jsou Paul Hobbs, Zelma Long a Warren Winiarski, který byl u startu prvního ročníku 1966.
"Stavba vinařství ještě nebyla dokončená," vzpomínal Winiarski, "a když jsme dělali víno, všude kolem nás ještě pracovali malíři, truhláři a instalatéři."
Dalším vrcholem vzpomínkových dní byla ochutnávka prvního ročníku Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve z roku 1966 na gala večeři za účasti Margrit Mondavi, vdovy po Robertovi Mondavi.
"Maestro je vážné víno s pokornou duši," řekla na závěr Genevieve Janssens, dlouholetá ředitelka vinařství Robert Mondavi. "Oslavuje jak dílo Roberta Mondaviho, tak jeho moudrost. "Každoročně připravíme pro Maestro odlišnou vhodnou kombinaci hroznů."
Představení vína veřejnosti ve vinařství se uskuteční 16. července 2016, vstup je po registraci zdarma.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben