Přeskočit na hlavní obsah

Vinařství Inkerman krize svědčí: vyváží miliony lahví do Ruska i Číny

Plány rozvoje

Skupina Inkerman International plánuje v roce 2016 vysadit 200 hektarů vinic a zvýšit tržby o 15%, řekl Alexej Lipko, generální ředitel Inkerman International.
"Máme v plánu rozšířit vinohrady. Ve dvou lokalitách vysadíme asi 200 hektarů. Hledáme také partnery, kteří by pro nás pěstovali hrozny podle našich metod zpracování a zatěžování keřů révy vinné. Je důležité, abychom měli kvalitní hrozny," řekl Lipko.
Poznamenal, že Inkerman má sice dostatečné výrobní kapacity, ale postrádá surovinu. Podle něj v tuto chvíli Inkerman vlastní asi 2,5 tisíce hektarů vinic, z nichž více než 1000 hektarů je mladší deseti let.
Inkerman International AB je švédská společnost, která vinařství Inkerman stoprocentně vlastní. Kontrolní balík akcií švédské mateřské společnosti patří finskému fondu Hartwall Capital. Ještě na počátku roku 2015 ruská vláda vážně zvažovala, že toto vinařství spolu s dalšími třiceti podniky znárodní.

Růst exportu

Lipko také potvrdil, že Inkerman International dodá do konce roku 2016 do Číny 1 milion lahví vína. "Podepsali jsme smlouvu na dodávku jednoho milionu lahví do Číně v tomto roce. A je zajímavé, že nekupují levná, ale poměrně drahá vína. Loni jsme jim poskytli vzorky naší produkce a teď 19.dubna jsme uzavřeli kontrakt."
Podle něj v roce 2016 Inkerman zvýší prodeje o 15%. "Plánujeme 15% nárůst tržeb. Mohli bychom i více, protože trh dobře reaguje na naše výrobky. Prodeje narostly o 2 miliony lahví. Naše skupina prodala v Rusku a na Krymu 16 milionů lahví a plánujeme růst na 18, možná i na 20 milionů, ale to je předmětem řady projektů," řekl Lipko.

Mezinárodní souvislosti

Vinařství Inkerman označil organizátor letošního ročníku české soutěže Oenoforum v rozporu s postojem české vlády a celé EU za vinařství ruské a nikoli ukrajinské.
Rozvoj krymského vinařství je ale s politickou krizí těsně spjat. Ruská vláda výrazně finančně i organizačně podporuje rozvoj vinařství včetně krymského. V důsledku mezinárodních sankcí klesá import zahraničních vín a spotřebitelé se obracejí k domácímu vinařskému průmyslu.
Salóním tématem proto může být, zda jedním z důvodů anexe Krymu nebyla i touha získat ukrajinské zdroje vína. Nakonec - Putin od podzimu 2014 osobně řídí největší krymské vinařství založené v roce 1894 knížetem Lvem Golicinem, kam si na ochutnávky vzácných a drahých vín zve i Silvia Berlusconiho nebo Gérarda Depardieu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.