Přeskočit na hlavní obsah

Vinařství Inkerman krize svědčí: vyváží miliony lahví do Ruska i Číny

Plány rozvoje

Skupina Inkerman International plánuje v roce 2016 vysadit 200 hektarů vinic a zvýšit tržby o 15%, řekl Alexej Lipko, generální ředitel Inkerman International.
"Máme v plánu rozšířit vinohrady. Ve dvou lokalitách vysadíme asi 200 hektarů. Hledáme také partnery, kteří by pro nás pěstovali hrozny podle našich metod zpracování a zatěžování keřů révy vinné. Je důležité, abychom měli kvalitní hrozny," řekl Lipko.
Poznamenal, že Inkerman má sice dostatečné výrobní kapacity, ale postrádá surovinu. Podle něj v tuto chvíli Inkerman vlastní asi 2,5 tisíce hektarů vinic, z nichž více než 1000 hektarů je mladší deseti let.
Inkerman International AB je švédská společnost, která vinařství Inkerman stoprocentně vlastní. Kontrolní balík akcií švédské mateřské společnosti patří finskému fondu Hartwall Capital. Ještě na počátku roku 2015 ruská vláda vážně zvažovala, že toto vinařství spolu s dalšími třiceti podniky znárodní.

Růst exportu

Lipko také potvrdil, že Inkerman International dodá do konce roku 2016 do Číny 1 milion lahví vína. "Podepsali jsme smlouvu na dodávku jednoho milionu lahví do Číně v tomto roce. A je zajímavé, že nekupují levná, ale poměrně drahá vína. Loni jsme jim poskytli vzorky naší produkce a teď 19.dubna jsme uzavřeli kontrakt."
Podle něj v roce 2016 Inkerman zvýší prodeje o 15%. "Plánujeme 15% nárůst tržeb. Mohli bychom i více, protože trh dobře reaguje na naše výrobky. Prodeje narostly o 2 miliony lahví. Naše skupina prodala v Rusku a na Krymu 16 milionů lahví a plánujeme růst na 18, možná i na 20 milionů, ale to je předmětem řady projektů," řekl Lipko.

Mezinárodní souvislosti

Vinařství Inkerman označil organizátor letošního ročníku české soutěže Oenoforum v rozporu s postojem české vlády a celé EU za vinařství ruské a nikoli ukrajinské.
Rozvoj krymského vinařství je ale s politickou krizí těsně spjat. Ruská vláda výrazně finančně i organizačně podporuje rozvoj vinařství včetně krymského. V důsledku mezinárodních sankcí klesá import zahraničních vín a spotřebitelé se obracejí k domácímu vinařskému průmyslu.
Salóním tématem proto může být, zda jedním z důvodů anexe Krymu nebyla i touha získat ukrajinské zdroje vína. Nakonec - Putin od podzimu 2014 osobně řídí největší krymské vinařství založené v roce 1894 knížetem Lvem Golicinem, kam si na ochutnávky vzácných a drahých vín zve i Silvia Berlusconiho nebo Gérarda Depardieu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania