Přeskočit na hlavní obsah

Vinařství Inkerman krize svědčí: vyváží miliony lahví do Ruska i Číny

Plány rozvoje

Skupina Inkerman International plánuje v roce 2016 vysadit 200 hektarů vinic a zvýšit tržby o 15%, řekl Alexej Lipko, generální ředitel Inkerman International.
"Máme v plánu rozšířit vinohrady. Ve dvou lokalitách vysadíme asi 200 hektarů. Hledáme také partnery, kteří by pro nás pěstovali hrozny podle našich metod zpracování a zatěžování keřů révy vinné. Je důležité, abychom měli kvalitní hrozny," řekl Lipko.
Poznamenal, že Inkerman má sice dostatečné výrobní kapacity, ale postrádá surovinu. Podle něj v tuto chvíli Inkerman vlastní asi 2,5 tisíce hektarů vinic, z nichž více než 1000 hektarů je mladší deseti let.
Inkerman International AB je švédská společnost, která vinařství Inkerman stoprocentně vlastní. Kontrolní balík akcií švédské mateřské společnosti patří finskému fondu Hartwall Capital. Ještě na počátku roku 2015 ruská vláda vážně zvažovala, že toto vinařství spolu s dalšími třiceti podniky znárodní.

Růst exportu

Lipko také potvrdil, že Inkerman International dodá do konce roku 2016 do Číny 1 milion lahví vína. "Podepsali jsme smlouvu na dodávku jednoho milionu lahví do Číně v tomto roce. A je zajímavé, že nekupují levná, ale poměrně drahá vína. Loni jsme jim poskytli vzorky naší produkce a teď 19.dubna jsme uzavřeli kontrakt."
Podle něj v roce 2016 Inkerman zvýší prodeje o 15%. "Plánujeme 15% nárůst tržeb. Mohli bychom i více, protože trh dobře reaguje na naše výrobky. Prodeje narostly o 2 miliony lahví. Naše skupina prodala v Rusku a na Krymu 16 milionů lahví a plánujeme růst na 18, možná i na 20 milionů, ale to je předmětem řady projektů," řekl Lipko.

Mezinárodní souvislosti

Vinařství Inkerman označil organizátor letošního ročníku české soutěže Oenoforum v rozporu s postojem české vlády a celé EU za vinařství ruské a nikoli ukrajinské.
Rozvoj krymského vinařství je ale s politickou krizí těsně spjat. Ruská vláda výrazně finančně i organizačně podporuje rozvoj vinařství včetně krymského. V důsledku mezinárodních sankcí klesá import zahraničních vín a spotřebitelé se obracejí k domácímu vinařskému průmyslu.
Salóním tématem proto může být, zda jedním z důvodů anexe Krymu nebyla i touha získat ukrajinské zdroje vína. Nakonec - Putin od podzimu 2014 osobně řídí největší krymské vinařství založené v roce 1894 knížetem Lvem Golicinem, kam si na ochutnávky vzácných a drahých vín zve i Silvia Berlusconiho nebo Gérarda Depardieu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…