12. května 2016

Vinařství Inkerman krize svědčí: vyváží miliony lahví do Ruska i Číny

Plány rozvoje

Skupina Inkerman International plánuje v roce 2016 vysadit 200 hektarů vinic a zvýšit tržby o 15%, řekl Alexej Lipko, generální ředitel Inkerman International.
"Máme v plánu rozšířit vinohrady. Ve dvou lokalitách vysadíme asi 200 hektarů. Hledáme také partnery, kteří by pro nás pěstovali hrozny podle našich metod zpracování a zatěžování keřů révy vinné. Je důležité, abychom měli kvalitní hrozny," řekl Lipko.
Poznamenal, že Inkerman má sice dostatečné výrobní kapacity, ale postrádá surovinu. Podle něj v tuto chvíli Inkerman vlastní asi 2,5 tisíce hektarů vinic, z nichž více než 1000 hektarů je mladší deseti let.
Inkerman International AB je švédská společnost, která vinařství Inkerman stoprocentně vlastní. Kontrolní balík akcií švédské mateřské společnosti patří finskému fondu Hartwall Capital. Ještě na počátku roku 2015 ruská vláda vážně zvažovala, že toto vinařství spolu s dalšími třiceti podniky znárodní.

Růst exportu

Lipko také potvrdil, že Inkerman International dodá do konce roku 2016 do Číny 1 milion lahví vína. "Podepsali jsme smlouvu na dodávku jednoho milionu lahví do Číně v tomto roce. A je zajímavé, že nekupují levná, ale poměrně drahá vína. Loni jsme jim poskytli vzorky naší produkce a teď 19.dubna jsme uzavřeli kontrakt."
Podle něj v roce 2016 Inkerman zvýší prodeje o 15%. "Plánujeme 15% nárůst tržeb. Mohli bychom i více, protože trh dobře reaguje na naše výrobky. Prodeje narostly o 2 miliony lahví. Naše skupina prodala v Rusku a na Krymu 16 milionů lahví a plánujeme růst na 18, možná i na 20 milionů, ale to je předmětem řady projektů," řekl Lipko.

Mezinárodní souvislosti

Vinařství Inkerman označil organizátor letošního ročníku české soutěže Oenoforum v rozporu s postojem české vlády a celé EU za vinařství ruské a nikoli ukrajinské.
Rozvoj krymského vinařství je ale s politickou krizí těsně spjat. Ruská vláda výrazně finančně i organizačně podporuje rozvoj vinařství včetně krymského. V důsledku mezinárodních sankcí klesá import zahraničních vín a spotřebitelé se obracejí k domácímu vinařskému průmyslu.
Salóním tématem proto může být, zda jedním z důvodů anexe Krymu nebyla i touha získat ukrajinské zdroje vína. Nakonec - Putin od podzimu 2014 osobně řídí největší krymské vinařství založené v roce 1894 knížetem Lvem Golicinem, kam si na ochutnávky vzácných a drahých vín zve i Silvia Berlusconiho nebo Gérarda Depardieu.