Přeskočit na hlavní obsah

Obliba zahraničních vín všude roste

Je lepší množství nebo cena?

"Naše víno je lepší než francouzské,” řekl při nedávném rozhovoru italský premiér Matteo Renzi francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandemu, který mu odpověděl: “Ale naše je dražší!"
K podobnému výsledku došla i bilance Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) za uplynulý rok: Nejvýznamnějším producentem je i nadále Itálie (49,5 mil. hl), před Francií (47,5 mil. hl) a Španělskem (37,2 mil. hl). Oproti tomu Francouzi s obratem 7,7 miliardy EUR zůstávají bezkonkurenčně největším vývozcem podle ceny.

Obliba zahraniční produkce roste

Celkově lze říci, že konzumenti vína stále více nakupují zahraniční vína. "Z pěti vypitých lahví vždy pocházejí více než dvě ze zahraničí," uvedl šéf OIV Jean-Marie Aurand. Množství exportovaného vína se v roce 2015 zvýšilo oproti předchozímu roku o 1,8% na 104 milionů hektolitrů. Toto "výrazné zvýšení," jak dodává Aurand, představuje fakt, že "se víno stalo mezinárodně úspěšným zbožím."
Německo, které obhájilo na mezinárodních trzích s 15,1 mil. hl svĕtové prvenství v dovozu vína, se však podle celkové konzumace dělí o třetí místo s Itálií (20,5 mil. hl) za prvními Spojenými státy (31 mil. hl) a druhou Francií (27,2 mil. hl).

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…