Přeskočit na hlavní obsah

Krymská vinařství na ruské soutěži v Krasnodaru jako na české v Lednici

Ruská soutěž?

Soutěž Jižní Rusko - předávání ocenění
V rámci veletrhu Vinorus.Vinoteh se každoročně v Krasnodaru koná vinařská soutěž "Jižní Rusko". Tato soutěž a hodnocení vín se podle organizátora koná podle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Letošní hodnocení probíhalo ve dnech 25. a 26. dubna a hodnocení celkem 218 přihlášených vzorků se účastnili jak ruští tak zahraniční experti, enologové, konzultanti a vinařští žurnalisté.
26.dubna organizátoři vyhlásili výsledky s celkem devětašedesáti "ruskými" medailisty, když Zlaté medaile dostalo 29 vzorků, Stříbrné 35 a Bronzové 5.

Ruské autochtonní odrůdy

"Téměř všichni účastníci této soutěže prokázali velmi dobré výsledky. Kromě toho byla významná část všech předložených vzorků z ruských autochtonních odrůd. Proto Svaz pěstitelů a vinařů Ruska zřídil speciální ceny za nejlepší autochtonní bílé a nejlepší autochtonní červené víno," řekl Leonid Popovich, předseda ruského Svazu. 
Z evropského úhlu vypadá poněkud kuriózní tabulka oceněných vín takto

Южная Россия 2016 Gold Silver Bronze Total
Russia 20 30 4 54
Sevastopol
2
2
Krym 9 3 1 13
Total 29 35 5 69

Diplomacie

Diplomaticko politická odbočka směřuje nejprve ke statusu Sevastopolu a Krymu, kdy obě oblasti jsou de iure stále součástí Ukrajiny, ta je ale de facto nekontroluje a státní moc zde od mezinárodně neuznaného referenda z roku 2014 vykonává Rusko. Z pohledu EU tedy z 69 medailí patří ruským vinařům 54 a ukrajinským 15. Ale z pohledu Ruska - a také podle mínění organizátorů české soutěže Oenoforum - je všech 69 medailí ruských.

Kdo porušuje pravidla OIV?

Nicméně tato krasnodarská soutěž by se mohla konat pod záštitou a podle pravidel OIV, podle kterých nejméně 15% vzorků má pocházet z jiných zemí, než je země pořádající. To by ovšem museli organizároři připustit, že vína z Krymu i Sevastopolu jsou ukrajinská. Pravidla OIV sice dovolují, aby organizátoři soutěží pravidla OIV převzali zčásti nebo zcela - pak ale musí vynechat jakékoli zmínky nebo odkazy na OIV i na její logo, název nebo zkratku.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…