Přeskočit na hlavní obsah

Krymská vinařství na ruské soutěži v Krasnodaru jako na české v Lednici

Ruská soutěž?

Soutěž Jižní Rusko - předávání ocenění
V rámci veletrhu Vinorus.Vinoteh se každoročně v Krasnodaru koná vinařská soutěž "Jižní Rusko". Tato soutěž a hodnocení vín se podle organizátora koná podle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Letošní hodnocení probíhalo ve dnech 25. a 26. dubna a hodnocení celkem 218 přihlášených vzorků se účastnili jak ruští tak zahraniční experti, enologové, konzultanti a vinařští žurnalisté.
26.dubna organizátoři vyhlásili výsledky s celkem devětašedesáti "ruskými" medailisty, když Zlaté medaile dostalo 29 vzorků, Stříbrné 35 a Bronzové 5.

Ruské autochtonní odrůdy

"Téměř všichni účastníci této soutěže prokázali velmi dobré výsledky. Kromě toho byla významná část všech předložených vzorků z ruských autochtonních odrůd. Proto Svaz pěstitelů a vinařů Ruska zřídil speciální ceny za nejlepší autochtonní bílé a nejlepší autochtonní červené víno," řekl Leonid Popovich, předseda ruského Svazu. 
Z evropského úhlu vypadá poněkud kuriózní tabulka oceněných vín takto

Южная Россия 2016 Gold Silver Bronze Total
Russia 20 30 4 54
Sevastopol
2
2
Krym 9 3 1 13
Total 29 35 5 69

Diplomacie

Diplomaticko politická odbočka směřuje nejprve ke statusu Sevastopolu a Krymu, kdy obě oblasti jsou de iure stále součástí Ukrajiny, ta je ale de facto nekontroluje a státní moc zde od mezinárodně neuznaného referenda z roku 2014 vykonává Rusko. Z pohledu EU tedy z 69 medailí patří ruským vinařům 54 a ukrajinským 15. Ale z pohledu Ruska - a také podle mínění organizátorů české soutěže Oenoforum - je všech 69 medailí ruských.

Kdo porušuje pravidla OIV?

Nicméně tato krasnodarská soutěž by se mohla konat pod záštitou a podle pravidel OIV, podle kterých nejméně 15% vzorků má pocházet z jiných zemí, než je země pořádající. To by ovšem museli organizároři připustit, že vína z Krymu i Sevastopolu jsou ukrajinská. Pravidla OIV sice dovolují, aby organizátoři soutěží pravidla OIV převzali zčásti nebo zcela - pak ale musí vynechat jakékoli zmínky nebo odkazy na OIV i na její logo, název nebo zkratku.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.