Přeskočit na hlavní obsah

Bratři Szigeti produkují rakouský sekt přesně čtvrt století

Sekt je v Rakousku velké téma

Jména Steininger, Bründlmayer, Loimer, Jurtschitsch rerezentující rakouský sekt si na trhu vytvořili do jisté míry pevnou pozici. Stejně tak jako Markus Huber a štýrská Hannes Harkamp nebo prvotřídní Prickler. K hlavním producentům šumivých vín patří Schlumberger and Co. a Szigeti z Golsu v Burgenlandu, kteří v posledních letech významně ovlivnili jeho vývoj a letos oslavují 25. výročí svého založení. Kdo měl čas a cestu kolem, mohl zavítat v sobotu 16. dubna v Golsu do jejich vinařství a tam šumivá vína pochutnat.

Historie sektů Szigeti

Historie vinařství započala v roce 1991 v jednom neusiedelském hotelu, kde toho roku bratři Norbert a Peter Szigeti představili tři jednoodrůdové sekty z Veltlínského zeleného, Ryzlinku rýnského a Zweigeltrebe, což nebylo v té době obvyklé. Každý nalitý vzorek zaujal a byl opravdu dobrý. Jejich tajemství spočívalo zejména v použití kvasinek ze samotné Champagne a kvalitního druhotného kvašení v lahvi.

Výběr správného základního vína

Věhlas těchto vín z Golsu se začal velmi rychle šířit a Peter (51) a Norbert (48) získali brzy mezi vinaři pevné postavení významných výrobců sektů. V té době se pohybovala jejich produkce kolem 150.000 lahví za rok a jejich šumivé se začalo distribuovat po celém Rakousku. Ne každé základní víno pro výrobu bývá přijato. "Naši vinaři musí dodržovat některá pravidla, například hrozny nesmějí příliš silně presovat, protože jinak by hořké látky, které jsou v nich obsaženy, nepříznivě ovlivnily i šumivé víno," vysvětluje Peter Szigeti. Jejich partnery je přibližně 150 až 200 producentů vín, toto číslo se rok od roku mění.

Roční produkce stále roste

V současné době je roční produkce 600.000 lahví standardní velikosti a má rostoucí tendenci. K tomu ještě patří "nejmenší lahev sektu na světě" s jednoodrůdovým Veltlínským zeleným. Této minilahve o obsahu 0,125 litrů se za cenu 3,20 EUR prodá ročně 100.000 kusů. Velmi oblíbenou se stala obzvláště v Anglii, Norsku a Německu.
Szigeti zůstali věrní své zásadě prvních let, dominanci jednoodrůdových sektů, pouze významně rozšířili jejich rozsah a dnešní sortiment tvoří šumivá vína z odrůd Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Zweigeltrebe, Pinot Blanc, Muškát Ottonel, ale také některé kupáže z nich.

Chci sekt!

Jejich produkty si udržují trvale dobrou až velmi dobrou kvalitu. Což potvrzuje například vinař Kurt Istvan Taschner z maďarské Šoproně, který měl velký úspěch se svým elegantním, jemným a vyzrálým šumivým Chardonnay. Na dotaz, jestli ho vyráběl sám, odpověděl: "Ne, byl jsem u Szigeti v Golsu."
Před dvěma lety v Rakousku znovu zavedená daň ze šumivého vína 1 EUR za litr byla nyní snížena o 5%, což oba bratři spolu s 25. výročím jejich produkce oslavili ve Vídni a zahájili tím mohutnou reklamní kampaň pod heslem "Chci Sekt!" A Peter Szigeti dodává: "Stojíme si za tím, že z hlediska kvality našich sektů se můžeme každému směle podívat do očí."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…