Přeskočit na hlavní obsah

Bratři Szigeti produkují rakouský sekt přesně čtvrt století

Sekt je v Rakousku velké téma

Jména Steininger, Bründlmayer, Loimer, Jurtschitsch rerezentující rakouský sekt si na trhu vytvořili do jisté míry pevnou pozici. Stejně tak jako Markus Huber a štýrská Hannes Harkamp nebo prvotřídní Prickler. K hlavním producentům šumivých vín patří Schlumberger and Co. a Szigeti z Golsu v Burgenlandu, kteří v posledních letech významně ovlivnili jeho vývoj a letos oslavují 25. výročí svého založení. Kdo měl čas a cestu kolem, mohl zavítat v sobotu 16. dubna v Golsu do jejich vinařství a tam šumivá vína pochutnat.

Historie sektů Szigeti

Historie vinařství započala v roce 1991 v jednom neusiedelském hotelu, kde toho roku bratři Norbert a Peter Szigeti představili tři jednoodrůdové sekty z Veltlínského zeleného, Ryzlinku rýnského a Zweigeltrebe, což nebylo v té době obvyklé. Každý nalitý vzorek zaujal a byl opravdu dobrý. Jejich tajemství spočívalo zejména v použití kvasinek ze samotné Champagne a kvalitního druhotného kvašení v lahvi.

Výběr správného základního vína

Věhlas těchto vín z Golsu se začal velmi rychle šířit a Peter (51) a Norbert (48) získali brzy mezi vinaři pevné postavení významných výrobců sektů. V té době se pohybovala jejich produkce kolem 150.000 lahví za rok a jejich šumivé se začalo distribuovat po celém Rakousku. Ne každé základní víno pro výrobu bývá přijato. "Naši vinaři musí dodržovat některá pravidla, například hrozny nesmějí příliš silně presovat, protože jinak by hořké látky, které jsou v nich obsaženy, nepříznivě ovlivnily i šumivé víno," vysvětluje Peter Szigeti. Jejich partnery je přibližně 150 až 200 producentů vín, toto číslo se rok od roku mění.

Roční produkce stále roste

V současné době je roční produkce 600.000 lahví standardní velikosti a má rostoucí tendenci. K tomu ještě patří "nejmenší lahev sektu na světě" s jednoodrůdovým Veltlínským zeleným. Této minilahve o obsahu 0,125 litrů se za cenu 3,20 EUR prodá ročně 100.000 kusů. Velmi oblíbenou se stala obzvláště v Anglii, Norsku a Německu.
Szigeti zůstali věrní své zásadě prvních let, dominanci jednoodrůdových sektů, pouze významně rozšířili jejich rozsah a dnešní sortiment tvoří šumivá vína z odrůd Ryzlink rýnský, Sauvignon Blanc, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Zweigeltrebe, Pinot Blanc, Muškát Ottonel, ale také některé kupáže z nich.

Chci sekt!

Jejich produkty si udržují trvale dobrou až velmi dobrou kvalitu. Což potvrzuje například vinař Kurt Istvan Taschner z maďarské Šoproně, který měl velký úspěch se svým elegantním, jemným a vyzrálým šumivým Chardonnay. Na dotaz, jestli ho vyráběl sám, odpověděl: "Ne, byl jsem u Szigeti v Golsu."
Před dvěma lety v Rakousku znovu zavedená daň ze šumivého vína 1 EUR za litr byla nyní snížena o 5%, což oba bratři spolu s 25. výročím jejich produkce oslavili ve Vídni a zahájili tím mohutnou reklamní kampaň pod heslem "Chci Sekt!" A Peter Szigeti dodává: "Stojíme si za tím, že z hlediska kvality našich sektů se můžeme každému směle podívat do očí."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.