Přeskočit na hlavní obsah

Rok 2015 byl pro gruzínskou vinařskou produkci náročný

Obtíže roku 2015

Pro gruzínské vinaře byl rok 2015 poměrně složitý a nevyvíjel se podle očekávání. V předchozích letech stabilně rostl export a v plánech vinařů bylo i zvýšení nákupu hroznů, ale vývoj se ubíral jinudy. Vinařství prodávala staré zásoby své produkce, pěstitelé byli doslova bez práce a byli nuceni prodávat hrozny za rekordně nízké ceny, což vedlo i k zářijovým politickým protestům. Příčinou těchto problémů byly ruská krize a problémy na Ukrajině. Oba velké gruzínské trhy výrazně klesly, přitom právě Rusko bylo v posledních letech hlavním cílem pro gruzínská vína, Chachu i brandy.

Hledání nových trhů

Gruzínka a láhev Chachy
Gruzie každoročně exportuje do Ruska nejvíce alkoholu, proto se krize na tomto trhu odráží i na gruzínském exportu. Vývoz do Ruska poklesl o 51%, podle tržeb o 39%. V roce 2014 se jen v Rusku prodalo 37 milionů láhví vína, zatímco v roce 2015 byl export do 46 zemí pouze 36 milionů láhví. Rusko otevřelo svůj trh gruzínskému vínu a dalším produktům v roce 2013 a už v roce 2014 se na něj vyvážely 2/3 vyrobeného zboží. 
Proto musela Gruzie v loňském roce hledat nové trhy. Nejpozoruhodnějším se stala Čína, kdy za pouhý rok vzrostly tržby o 122%. V roce 2015 se do Číny vyvezly více než 2,6 milionů láhví vína, 30 tisíc láhví brandy a 6 tisíc láhví Chachy. Čína je dnes v žebříčku vývozu na čtvrtém místě za Ruskem, Kazachstánem a Ukrajinou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.