Přeskočit na hlavní obsah

Rok 2015 byl pro gruzínskou vinařskou produkci náročný

Obtíže roku 2015

Pro gruzínské vinaře byl rok 2015 poměrně složitý a nevyvíjel se podle očekávání. V předchozích letech stabilně rostl export a v plánech vinařů bylo i zvýšení nákupu hroznů, ale vývoj se ubíral jinudy. Vinařství prodávala staré zásoby své produkce, pěstitelé byli doslova bez práce a byli nuceni prodávat hrozny za rekordně nízké ceny, což vedlo i k zářijovým politickým protestům. Příčinou těchto problémů byly ruská krize a problémy na Ukrajině. Oba velké gruzínské trhy výrazně klesly, přitom právě Rusko bylo v posledních letech hlavním cílem pro gruzínská vína, Chachu i brandy.

Hledání nových trhů

Gruzínka a láhev Chachy
Gruzie každoročně exportuje do Ruska nejvíce alkoholu, proto se krize na tomto trhu odráží i na gruzínském exportu. Vývoz do Ruska poklesl o 51%, podle tržeb o 39%. V roce 2014 se jen v Rusku prodalo 37 milionů láhví vína, zatímco v roce 2015 byl export do 46 zemí pouze 36 milionů láhví. Rusko otevřelo svůj trh gruzínskému vínu a dalším produktům v roce 2013 a už v roce 2014 se na něj vyvážely 2/3 vyrobeného zboží. 
Proto musela Gruzie v loňském roce hledat nové trhy. Nejpozoruhodnějším se stala Čína, kdy za pouhý rok vzrostly tržby o 122%. V roce 2015 se do Číny vyvezly více než 2,6 milionů láhví vína, 30 tisíc láhví brandy a 6 tisíc láhví Chachy. Čína je dnes v žebříčku vývozu na čtvrtém místě za Ruskem, Kazachstánem a Ukrajinou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania