Přeskočit na hlavní obsah

Může stát láhev vína víc než 80 tisíc euro?

Kdo zaplatí víc než 80 tisíc euro?

To se dozvíme tuto sobotu 6. února, kdy bude v Mnichově v hotelu Königshof dražená láhev jednoho z nejdražších a nejexkluzivnějších vín na světě Château d'Yquem 1847. Aukci organizuje Koppe & Partner a toto 169 let staré víno nabízí za vyvolávací cenu 41.520 EUR a očekává se vydražená cena 83.000 EUR.
Horní okraj etikety je lehce poškozený, ale to by zájemce nemělo odradit, předpokládá se, že kupujícím bude majetný vinařský odborník. 1847 byl první ročník, který založil pověst Château d'Yquem
Château d’Yquem 1847 © Koppe & Partner

Počátky dezertních vín ze Sauternes 

Legenda praví, že v roce 1847 se rodina majitelů vrátila z cesty po Rusku a ve vinicích našla přezrálé hrozny s ušlechtilou plísní. Tak ve Francii začal triumfální nástup sladkého dezertního vína. Dnes toto vinařství produkuje kolem 80.000 lahví ročně.

Cenové rekordy

Na celém světě existuje pouze pět láhví Château d'Yquem 1847. Šestá láhev byla v roce 1999 prodána na charitativní aukci za 71.000 německých marek. Tehdejší večer skončil ochutnávkou vydraženého vína a pozoruhodné je, že za prázdnou láhev ještě další vydražitel zaplatil 21.000 marek.
Nejdražší bílé víno na světě je Château d'Yquem 1787, za které americký sběratel zaplatil v roce 2006 100.000 EUR. Ovšem dvakrát dražší je nejdražší víno na světě, Cheval Blanc 1947, za které nový majitel zaplatil 220.000 EUR. Vysoké ceny dosáhlo v roce 1985 červené Château Lafite 1787, v Christie's vydražené za 160.000 USD, na jehož etiketě byly iniciály Thomase Jeffersona, třetího prezidenta Spojených států.

Château z rodiny luxusních vinařství LVMH

Od 16. století patří Château d'Yquem k nejznámějším vinařstvím na světě. Zámek se nachází v Sauternes, jihovýchodně od Bordeaux a produkuje pouze bílá vína včetně slavných sladkých vín. Po dlouhá staletí byl ve vlastnictví rodiny Lur Saluces a v roce 1996 ho hrabě Lur Saluces prodal skupině LVMH.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben